Δευτέρα 20 Ιουνίου 2016

ΕΛΛΑΔΑ - ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΤΑΙΠΕΙ 3-1 ΓΙΑ ΤΟ WORLD LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Η Εθνική ανδρών έκανε το 3χ3 στο φινάλε του ομίλου του World League που διεξήχθη στο κλειστό της Λευκόβρυσης στην Κοζάνη επικρατώντας με 3-1 της εξαιρετικής Ταϊπέι.

Μπροστά σε 2.500 θεατές που δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα, δημιουργώντας συνθήκες πραγματικής έδρας, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεπέρασε την κακή της εκκίνηση, αλλά και τις όποιες δυσκολίες έβαλαν οι αντίπαλοι και παίρνοντας σημαντικές βοήθειες κι από τα παιδιά που ήρθαν από τον πάγκο (Στιβαχτής, Σμαραγδής, Ασπιώτης, Κουμεντάκης) έφτασε σε μια υπερπολύτιμη νίκη στην προσπάθεια της να εξασφαλίσει μια από τις τρεις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας του τρίτου γκρουπ που οδηγεί στο Final 4 της Γερμανίας.
Στο πρώτο σετ μέχρι το 11-8 όλα έμοιαζαν να κυλούν ιδανικά για την Εθνική, αλλά σε εκείνο το σημείο τα φλοτ σέρβις δημιούργησαν προβλήματα στην υποδοχή που συμπληρώθηκαν με λάθη στην επίθεση και με σερί 0-6 η Ταϊπέι προηγήθηκε με 11-14 για να φτάσει στο 13-17.
Μετά το τάιμ άουτ του Δρίκου μειώσαμε σε 15-17, αλλά αμέσως το σκορ έγινε 15-19, για να πλησιάσουμε ξανά σε 20-22 με άσο του Πρωτοψάλτη. Στην επόμενη φάση οι αντίπαλοι μας έσωσαν μια δύσκολη υποδοχή και πήραν τον πόντο για να φτάσουν και σε σετ μπολ (20-24) και να τελειώσει το σετ με χαμένο σερβίς του Κουμεντάκη.
Η Ταϊπέι προηγήθηκε με 0-2 κι έχασε διπλή κόντρα για το 0-3 στο ξεκίνημα του β’ σετ όπου η Εθνική έμοιαζε υπνωτισμένη, αλλά ξύπνησε γρήγορα (4-2) και μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7) βρήκε το κουμπί των αντιπάλων της. Με πίεση στο σερβίς δεν τους επέτρεψε να παίζουν τόσο γρήγορα πάνω στο φιλέ, το μπλοκ άμυνα άρχισε να λειτουργεί καλύτερα, ενώ κι ο Στιβαχτής έδινε πλέον άλλο ρυθμό στην ομάδα για να ξεφύγουμε με 16-11, 19-12 και να ισοφαρίσουμε εύκολα σε 1-1.
Στο τρίτο σετ υπήρχε μεγαλύτερη ισορροπία με την Ταϊπέι να έχει ένα προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 12-14 που έγινε 15-14 για να αρχίσει μια μάχη πόντο με πόντο, ώσπου με δύο εξαιρετικά σερβίς του Φράγκου καταφέραμε εμείς να προηγηθούμε με 20-18 (από 17-18) και να φτάσουμε στο 22-19 με απίστευτη άμυνα του Φράγκου και καταπληκτικό τελείωμα από τον Πρωτοψάλτη πάνω στο φιλέ. Το σετ είχε πάρει το δρόμο του και με άσο του Κουμεντάκη έγινε το 2-1.
Με τον Ασπιώτη να παίρνει τη θέση του Τζούριτς το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έμοιαζε να έχει μπει με κεκτημένη ταχύτητα στο δ’ σετ καθώς έφτασε γρήγορα στο 8-3, αλλά ένα σερί από λάθη στην επίθεση επέτρεψε στην Ταϊπέι να ξαναμπεί στο ματς (8-6, 12-11) και να ισοφαρίσει σε 16-16.
Η Εθνική ξέφυγε με 19-17, αλλά η απάντηση ήρθε άμεσα με την Ταϊπέι να προσπερνάει 19-20, όμως στο 20-21 το χαμένο σερβίς του Τσάνγκ και δύο εξαιρετικά σερβίς του Φράγκου μας έφεραν στο 23-21 και στο 24-22 με νέο χαμένο σερβίς του Γουάνγκ για να κλείσει το σετ και το ματς με μπλοκ του Κουμεντάκη.

Κι αμέσως μετά όλοι οι παίκτες με την προτροπή του Γιώργου Πετρέα αποθέωσαν και αποθεώθηκαν από τον κόσμο κάνοντας "όλε, όλε" με τους 2.500 φιλάθλους που δεν σταμάτησαν να χειροκροτούν.

Τα σετ: 22-25, 25-18, 25-21, 25-22

Ελλάδα (Δρίκος) Τζούριτς 15 (14/28 επ., 1 μπλοκ), Τερζής 2 (1/1 επ.), Πετρέας 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 2 (0/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 10 (9/21 επ., 1 άσο, 72% υπ. – 44% άριστες), Φράγκος 20 (18/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 14% άριστες), Γκαράς –λ (65% υπ. – 35% άριστες) / Στιβαχτής, Σμαραγδής 3 (3/5 επ.), Κουμεντάκης 5 (3/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ).

Κινεζική Ταϊπέι (Τσεν) Λιου Χονγκ Τζίε 7 (5/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τάι Γιου Τσιέν, Χουάνγκ Τσιέν Φενγκ 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Χουάνγκ Τσουν 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Γουάνγκ Μιν Τσουν 15 (13/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τσεν 10 (10/20 επ., 56% υπ - 40% άριστες), Λιν –λ (55% υπ - 30% άριστες) / Λιου Χονγκ Μιν 4 (4/11 επ., 44% υπ. – 22% άριστες), Τσάνγκ Λιάνγκ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Βου Τσουνγκ, Χσου Μέι 2 (2/3 επ.), Χουάνγκ Πέι 3 (3/3 επ.).

Στην ανάπαυλα μεταξύ πρώτου και δεύτερου σετ ο πρόεδρος του ΓΣ Κοζάνης και μέλος του ΔΣ της ΕΣΠΕΜ Δημήτρης Παφίλης βράβευσε τον πρόεδρο της ΕΟΠΕ Αχιλλέα Μαυρομάτη.