Κυριακή 5 Ιουνίου 2016

«Ασημένιες» Μεθενίτη / Σπανού & «χάλκινοι» Παπαδημητρίου / Νιώπας στο 2ο βαλκανικό τουρνουά

Με δυο μετάλλια στις αποσκευές της επιστρέφει η ελληνική αποστολή των ομάδων μπιτς βόλεϊ, η οποία έλαβε μέρος στο 2ο τουρνουά του Βαλκανικού πρωταθλήματος Μπιτς Βόλεϊ που διεξάγεται στην Προύσα της Τουρκίας.
Την 3η μέρα του τουρνουά, το ελληνικό δίδυμο των Μεθενίτη / Σπανού «άγγιξε» το χρυσό αλλά στον τελικό με 2-1 (21-18, 18-21, 15-12) ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τις Σέρβες Μάτις / Μολόσεβιτς, κατακτώντας έτσι το αργυρό μετάλλιο.

Στους άνδρες, οι Νιώπας / Παπαδημητρίου κατέλαβαν την 3η θέση και φόρεσαν το χάλκινο μετάλλιο στο στήθος, επικρατώντας 2-0 των Κόλεφ / Μίτεφ από τη Βουλγαρία. Παράλληλα, τα ελληνικά δίδυμα των Μαναβή / Παρισάκη και Βανδώρου / Μονιάκη κατέλαβαν την 9η θέση στο τουρνουά.
Supervisor στη διοργάνωση ήταν o πρόεδρος της Eπιτροπής πρωταθλημάτων beach volley και ταμίας της ΕΟΠΕ, κ. Θανάσης Ρέρρας.