Πέμπτη 2 Ιουνίου 2016

2η ΗΤΤΑ ΟΙ ΚΟΤΣΙΛΙΑΝΟΣ / ΖΟΥΠΑΝΗΣ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

Δεύτερη ήττα η Εθνική ανδρών στο Πανευρωπαϊκό
Τη δεύτερη της ήττα γνώρισε η Εθνική Ανδρών στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στην πόλη Μπιέλ Μπιένε της Ελβετίας.

Οι Γιώργος Κοτσιλιάνος / Νίκος Ζουπάνης ηττήθηκαν με 2-1 (21-18, 17-21, 15-4) από τους Γάλλους Κρου / Ροουλαντσόν και πλέον ο αυριανός αγώνας τους με τους Λετονούς Πλάβινς / Ρέγκζα είναι τελικός.
Η Εθνική ξεκίνησε πολύ άσχημα τον αγώνα καθώς βρέθηκε να χάνει με 9-4, 13-7 αλλά έφτασε στον πόντο (14-13) για να κολλήσει στο φινάλε του σετ. Στο β’ σετ οι ‘Κότσι-Ζούπα’ πήραν από την αρχή το προβάδισμα (10-7) και δεν το έχασαν ποτέ, ωστόσο το ξεκίνημα τους στο τάι μπρέικ ήταν καταστροφικό.
Με τρεις συνεχόμενους άσους το σκορ έγινε 3-0 και το σερί έφτασε στο 8-0 (!) με τους Γάλλους να φτάνουν εύκολα στη νίκη.

Τα αποτελέσματα και το αυριανό πρόγραμμα:
Τετάρτη 1 Ιουνίου
Μπρούβερ / Μέουφσεν (Ολλανδία) – Κοτσιλιάνος / Ζουπάνης 2-0 (21-19, 21-14)
Κρου / Ροουλαντσόν (Γαλλία) – Πλάβινς / Ρέγκζα (Λετονία) 2-1(21-17, 16-21, 16-14)