Σάββατο 4 Ιουνίου 2016

ΕΛΛΑΔΑ - ΟΥΓΓΑΡΙΑ 3-1 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για την Εθνική Γυναικών στο 1ο τουρνουά του 3ου ομίλου του Ευρωπαϊκού Λιγκ γυναικών καθώς επικράτησε με 3-1 της οικοδέσποινας Ουγγαρίας.

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΣΑΤ: Νίκος Σάλτας
Η Εθνική βόλει γυναικών συνεχίζει να μαγεύει στο europa league, κάνοντας το δύο στα δύο. Αυτή τη φορά με μία μεγάλη νίκη με 3-1 επί της πολύ δυνατής Ουγγαρίας, δείχνοντας ένα εξαιρετικό πρόσωπο συνέχεια του πρώτου αγώνα με την Ρουμανία.
ΜVP η Ελένη Κιόση.
Αλλά όσες αγωνίστηκαν ήταν υπέροχες.

Στο πρώτο σετ καλό μπλόκ με Βασιλαντωνάκη, Γιώτα και σερβίς και η Εθνική μας προβάδισμα με 4-1 , προσθέστε και τα τελειώματα της Γενιτσαρίδη για να έρθει το 7-2 και 8-3. Η αντίδραση για τις οικοδέσποινες ήρθε μετά το δευτερο ταιμ αουτ όταν και μείωσα 11-9, 12-10 και 13-12 εκμεταλευόμενες αμυντική ολιγωρία των Ελληνίδων. Η αντίδραση ήρθε με τα σερβίς της Κιόση και το 15-13, για μειώσουν ξανά στον πόντο σε 15-14. Η Παπαφωτίου το παίρνει πάνω της και 17-14. Η Εθνική μας κατάφερνε να διατηρεί την προβάδισμα στο σκόρ ακομα και όταν οι αντίπαλες μείωνα στον πόντο. Ένας πόντος που παίχθηκε αρκετά είχε το κατάλληλο τελείωμα από την Κιόση για το 20-17, αλλά η διαφόρά επέστρεψε στον πόντο 20-19. Εξέλιξη θρίλερ με τις δύο ομάδες στον πόντο, χαμένο σερβίς για τις οικοδέσποινες και 23-21. Το πλασέ αουτ της Κιόση για το 23-22 και το 23-23 με επιυχημένη επίθεση πριν αντιδράσει το ελληνικό μπλόκ. Η Γενιτσαρίδη το 24-23, πιαστό η Χριστοδούλου και 24-24. Πιαστό από την Πάλαγκ και 25-24 για την Εθνική μας. Και το τελειωτικό κτύπημα με άσο της Γενιτσαρίδη για το 27-25 και το 1-0 σετ

Στο δεύτερο σετ τα σερβίς της Παπαφωτίου, το μπλόκ της Βασιλαντωνάκη και οι σωστές επιλογές στην επίθεση έφεραν το αρχικό 4-0 και κατόπιν το 8-2 και το 10-3. Όλα κυλούσαν υποδειγματικά για την Εθνική μας σε άμυνα και επίθεση και το σκορ έφθασε σε διαφορά δέκα πόντων 14-4 και δώδεκα στην συνέχεια για το 16-4. Η Γενιτσαρίδη στο σερβίς έκανε ανυπόφορη την ζωή των αντιπάλων και το σκόρ 19-5. Μας δυσκόλεψε όμως και το σερβίς της Σέλες που έδωσε εύκολους πόντους στην επιθεσή τους για το 19-9 και το 20-11. Τα κορίτσια του Καλμαζίδη με την είσοδο των Μερτέκη, Χριστοδούλου στους τελευταίους πόντους πήραν το σετ με 25-15 και το 2-0 σετ.
Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τις ουγγαρέζες να παίρνουν το προβάδισμα με 2-6 εκμεταλευόμενες την κακή υποδοχή μας και το καλό τους μπλόκ. Οι κεπιθέσεις των ελληνίδων δεν έβγαιναν μα καλές προυποθέσεις και το σκόρ έφθασε 5-16. Ηταν η απάντηση για τις αντιπάλους. Η διαφορά μεγάλωνε στο 6-19 και 8-20. Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες. 12-25 το σκόρ του σετ και το 2-1.
Η Εθνική μας επέστρεψε δριμύτερη στο τέταρτο και προηγήθηκε 5-2 , 7-3 και 10-4. Φοβερές άμυνες από τα κορίτσια του Καλμαζίδη. Λάθη στο φιλέ έφεραν το 10-6. Δεν επαναλήφθηκαν όμως για το 13-6 και το 16-8. Τεχνικό τάϊμ αουτ στο σημείο αυτό. Η Εθνική μας διατηρούσε το προβάδισμα με μία διαφορά 8 πόντων στο 21-13. Οι ουσιαστικά γηπεδούχες (βάση του προγράμματος τυικά γηπεδούχος ήταν η Ελλάδα) μείωσαν σε 22-15, η Κιόση απάντησε με 23-15, μία έξοχη από την Αρτακιανού και μια συνολική αμυνα στη συνέχεια έφεραν το 25-15 το 3-1 σετ για την Ελλάδα και μία μεγάλη νίκη.

Διαιτητές: Βάσκο (Σλοβακία), Ζότοβιτς (Σερβία)

Τα σετ: 27-25, 25-15, 12-25, 25-15

Ελλάδα (Καλμαζίδης) Βασιλαντωνάκη 21 (18/41 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 56% υπ. – 28% άριστες), Παπαφωτίου 2 (2 άσοι), Κιόση 16 (15/34 επ., 1 άσο), Λαμπρούση 5 (3/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γιώτα 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 16 (11/22 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 14% άριστες), Αρτακιανού –λ (56% υπ. – 22% άριστες) / Στράντζαλη, Μερτέκη 1 (1/3 επ.), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 άσο), Εμμανουηλίδου 1 (1 μπλοκ).

Ουγγαρία (Ντε Μπράντ) Σόκμαρι 12 (7/41 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 46% υπ. – 21% άριστες), Τάλας 2 (1/3 επ., 1 άσο), Σομπατέι 5 (3/9 επ., 2 μπλοκ,. 17% υπ. – 08% άριστες), Πάλαγκ 13 (13/30 επ., 36% υπ. – 14% άριστες), Σελες 5 (2/5 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Νάγκι 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ), Μόλσανι –λ (41% υπ. – 18% άριστες) / Σπιν –λ, Μπλέιχερ 1 (1 άσο), Πίντερ 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ).

Στον άλλο αγώνα του ομίλου η Σλοβενία επικράτησε 3-0 της Ρουμανίας σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη της στο τουρνουά μετά την χθεσινή επικράτηση επί της Ουγγαρίας με το ίδιο σκορ.
Τα σετ: 21-25, 14-25, 21-25
Ρουμανία (Γκράπα) Ρογκοτζινάρου 4 (4/15 επ., 35% υπ. – 14% άριστες), Μπαξίς 6 (5/25 επ., 1 μπλοκ), Τατάρου, Καζάκου 7 (6/13 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. – 19% άριστες), Τσανέα 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Φάλες 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Άλμπου –λ (73% υπ. – 55% άριστες) / Μπάτσιου 4 (3/9 επ., 1 άσο), Κιρίλοφ, Μπερντίλα 6 (6/18 επ., 64% υπ. – 09% άριστες), Μπαντέα 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ).
Σλοβενία (Νάιντιτς) Μπόζιτς, Ρέτσεκ 5 (3/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τσβετάνοβιτς 7 (5/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 13% άριστες), Πότοκαρ 8 (7/21 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 16% άριστες), Πλάνινσετς 15 (9/15 επ., 6 μπλοκ), Γκρούντινα 12 (6/9 επ., 6 μπλοκ), Μέντβεντ –λ (75% υπ. – 63% άριστες) / Μπλάγνε, Ίγκλιτσαρ 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Νάιντιτς 4 (3 άσοι, 1 μπλοκ).