Σάββατο 9 Ιουλίου 2016

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΝΕΩΝ Ο ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ ΣΤΑ 200μ. ΜΕ ΔΙΠΛΑ ΠΕΔΙΛΑ ΣΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Παγκόσμιος πρωταθλητής Νέων ο Αντωνιάδης!Χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα των 200μ. με διπλά πέδιλα κατέκτησε ο Στέφανος Αντωνιάδης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα νέων του Ανιμασί (Γαλλία). Ο Έλληνας πρωταθλητής στον τελικό σημείωσε επίδοση 1:37.20 και τερμάτισε πρώτος μπροστά από το δεύτερο έλληνα του τελικού και παγκόσμιο πρωταθλητή στα 100μ. με διπλά πέδιλα Γιώργο Δημητράτο, ο οποιος σημείωσε χρόνο 1:38.57.

Οι ελληνικές επιτυχίες δε σταμάτησαν όμως εκεί, αφού στα 200μ. επιφάνειας η Ιωάννα Παναγιωτίδου πήρε το χάλκινο μετάλλιο με 1:32.45, ενώ στο ίδιο αγώνισμα η Ελευθερία - Διονυσία Πουλοπούλου ήταν 5η με 1:35.45.
Στους υπόλοιπους τελικούς, η Ευδοξία Θωμάκου τερμάτισε 4η στα 200μ. διπλά πέδιλα με 1:50.06, ο Γιάννης Μανωλάκης κατέλαβε την 5η θέση στα 100μ. υποβρύχιας κολύμβησης με 35.84 και ο Μιχάλης Τσιρώνης ήταν 6ος στα 200μ. επιφάνειας με 1:29.20.

Έτσι, η ελληνική αποστολή έφτασε τα έξι μετάλλια στη δεύτερη μέρα των αγώνων (δύο χρυσά, δύο ασημένια, δύο χάλκινα).