Παρασκευή 8 Ιουλίου 2016

ΣΕΡΒΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-2 ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΛΚΑΝΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ

Η Εθνική παίδων κοίταξε στα μάτια το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Σερβίας και κατάφερε για δεύτερη συνεχόμενη μέρα στο Βαλκανικό πρωτάθλημα, να κάνει την ανατροπή και να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ, εκεί όπου όμως γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες με 15-13.
Η Ελλάδα βρέθηκε πίσω με 2-1 σετ αλλά οι διεθνείς μας με υπομονή και καθαρό μυαλό στο τέταρτο σετ έστειλαν το παιχνίδι στη «ρώσικη ρουλέτα» των πόντων αλλά κάποιες μικρές λεπτομέρειες στέρησαν την ολική ανατροπή-νίκη. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που μετρά μια νίκη και μια ήττα με αμφότερα τα παιχνίδια να έχουν οδηγηθει΄στο τάι μπρέικ ψάχνουν το πρωί της Παρασκευής κόντρα στη Ρουμανία τη νίκη για να συνεχίσουν για τις θέσεις 1-4.
Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός, Νίκος Ζαλμάς έμεινε ευχαριστημένος από τη μαχητικότητα και την αντίδραση των διεθνών μας και σημείωσε αμέσως μετά τη λήξη της αναμέτρησης: «Ήαν ένα πάρα πολύ δύσκολο ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο παράπονο, αν και δεν μου αρέσει να αναφέρομαι στη διαιτησία αλλά όταν πηγαίνει έτσι το ματς το κάθε λάθος σφυρίγμα μετράει διπλά σε αυτά τα παιχνίδια που διαρκούς δυόμιση ώρες. Είμαι ευχαριστημένος από όλη την προσπάθεια των παιδιών που γύρισαν το ματς και νομίζω ότι θα πρέπει να πιστεύουν στο σύνολό τους πραγματικά στις δυνατότητές τους. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια. Τώρα πρέπει να διαχειριστούμε μια μεγάλη κούραση και φθορά δέκα σετ και αύριο το πρωί να καταφέρουμε να πάορυμε την πρόκριση για τις θέσεις 1-4».

Τα σετ: 25-22, 22-25, 25-15, 23-25, 15-13

Σερβία (Μάκουζιτς) Τζόρτζεβιτς 1 (1 μπλοκ), Ρούντιτς 14 (5/9 επ., 3 άσοι, 6 μπλοκ), Γκολούμποβιτς 10 (9/17 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. – 42% άριστες), Κόβατς 21 (19/41 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 32% άριστες), Παούνοβιτς 17 (15/52 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μέλιανατς 16 (9/21 επ., 7 μπλοκ), Νέγκιτς –λ (30% υπ. – 10% άριστες) / Μάρκοβιτς 3 (0/2 επ., 3 μπλοκ), Μπάτακ 6 (3/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 33% άριστες), Μποχάρεβ.

Ελλάδα (Ζαλμάς) Ρουσόπουλος, Καπετανίδης 21 (20/45 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 20 (16/38 επ., 2 μπλοκ, 53% υπ. – 26% άριστες), Παπαλεξίου 9 (3/13 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Κωτσάκης 11 (9/37 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 20% άριστες), Ζαϊμης 2 (0/1 επ., 2 μπλοκ), Σουγιουλτζόγλου –λ (61% υπ. – 36% άριστες) / Κεχαγιάς –λ, Μακρυγιάννης 2 (2/2 επ.), Γεωργίου 1 (1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος.