Τετάρτη 11 Μαρτίου 2015

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. - ΜΠΕΝΦΙΚΑ 2-3 ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥ CHALLENGE CUP ΑΝΤΡΩΝ

Φινάλε στο... ταξίδι για τον Εθνικό

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης δεν κατάφερε να κάνει άλλη μια υπέρβαση και το ευρωπαϊκό όνειρο τελείωσε. Οι Εβρίτες ηττήθηκαν με 3-2 στην Αλεξανδρούπολη από την Μπενφίκα και αποκλείστηκαν από τα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ.
 Στο πρώτο σετ το εξαιρετικό μπλοκ των φιλοξενούμενων σε συνδυασμό με το αλάνθαστο σερβίς τους, δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή των παικτών του Εθνικού. Οι Πορτογάλοι μπόρεσαν και διατήρησαν στο μεγαλύτερο μέρος του σετ το προβάδισμα, ενώ τα άστοχα σερβίς των Άντρις και Α. Δαλακούρα σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης, στοίχισαν στους γηπεδούχους.

Με τη ψυχολογία να γέρνει καθαρά προς το μέρος τους, οι παίκτες της Μπενφίκα μπήκαν δυνατά στο δεύτερο σετ, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Εθνικού και οι αλλαγές του Ζοζέ Χαρδίμ, φάνηκαν να αποσυντονίζουν τους γηπεδούχους. Φλάβιο Σουάρες και Περίνι δημιούργησαν αρκετά προβλήματα στον Εθνικό, ενώ το μπλοκ των Κρουζ και Ονόρε έφτιαξαν κυριολεκτικά τοίχος. Στους τελευταίους πόντους του δευτέρου σετ, η εμπειρία και η ψυχραιμία των Πορτογάλων μίλησε τελευταία και η Μπενφίκα πήρε και επίσημα την πρόκριση στη φάση των «4» του Challenge Cup. Οι φίλαθλοι του Εθνικού καταχειροκρότησαν την ομάδα τους για τη φετινή χρονιά στην Ευρώπη, ενώ από τα μεγάφωνα του γηπέδου οι άνθρωποι του Εθνικού ευχήθηκαν στους Πορτογάλους καλή συνέχεια στη διοργάνωση.

Απελευθερωμένοι από το άγχος και παίζοντας πιο ήρεμα, οι παίκτες του Εθνικού κατάφεραν και πήραν το τρίτο σετ, φτάνοντας μάλιστα στο σημείο να βρεθούν μπροστά στο σκορ ακόμα και με δέκα πόντους (22-12). Η εύκολη κατάκτηση του τρίτου σετ, έδωσε φτερά στα πόδια των γηπεδούχων οι οποίοι στο τέταρτο σετ πετούσαν κυριολεκτικά φωτιές, κατακτώντας το με σκορ 28-26! Το 2-2 όπως ήταν φυσικό έφερε κάποια κόπωση στις δύο ομάδες, οι οποίοι στο πέμπτο και τελευταίο σετ έριξαν τις στροφές τους. Νικητές ήταν οι Πορτογάλοι (11-15) οι οποίοι πανηγύρισαν με τη ψυχή τους τη νίκη αυτή. Από την άλλη μεριά οι παίκτες του Εθνικού δέχτηκαν το πολύ θερμό χειροκρότημα των φιλάθλων τους, οι οποίοι ευχήθηκαν μία ανάλογη και ακόμα καλύτερη πορεία στην Ευρώπη την επόμενη σεζόν.

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσου, 61 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Μπενφίκα προήλθαν από 7 άσσους, 60 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (22-25, 23-25, 25-20, 28-26, 11-15)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Σάκης Μουστακίδης): Κ. Δαλακούρας 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ, 76% υπ -60% άριστες), Μίχαλι 11 (6/9 επ, 5 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (2/3 επ, 2 άσσοι), Κιόσης 13 (8/14 επ, 5 μπλοκ), Α. Δαλακούρας 18 (15/35 επ, 3 μπλοκ,59% υπ - 38% άριστες), Άντριτς 31 (25/45 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 59% υπ - 45% άριστες), Δημητριάδης 4 (4/10 επ, 62% υπ - 46% άριστες), Κοντοστάθης

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Ζοζέ Ζαρντίμ): Σίλβα Ρέις 5 (3/10 επ, 2 μπλοκ 63% υπ-56% άριστες), Γκασπάρ 13 (10/19 επ, 3 άσσοι), Ονόρε 17 (12/18 επ, 5 μπλοκ),, Φλάβιο Κρούζ 7 (5/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ - 50% άριστες), Σοάρες 5 (3/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Περίνι 3 (3/3 επ) / Κάσας (λ, 69% υπ - 54% άριστες), Ζοάο Μαγκαλιάες (λ, 77% υπ - 46% άριστες), Αντρε΄Ρέις 5 (2/8 επ, 3 μπλοκ, 63% υπ - 56% άριστες), Σίλβα 5 (5/9 επ), Ολιβέιρα 9 (7/16 επ, 2 άσσοι, 45% υπ -27% άριστες), Ντίαζ 13 (10/26 επ, 3 μπλοκ)