Κυριακή 29 Μαρτίου 2015

ΣΕΡΒΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-0 ΓΙΑ ΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Σαμόκοβ. Αποστολή ΠΣΑΤ: Ηλίας Παπαϊωάννου

Παρουσία περίπου 50 θεατών στην «Αρένα Σάμοκοβ» της Βουλγαρίας, μεταξύ των οποίων και ο πρόεδρος της ΕΟΠΕ, Αχιλλέας Μαυρομάτης η Εθνική Κορασίδων γνώρισε την ήττα με 3-0 (25-21, 29-27, 25-19) από τη Σερβία στην πρεμιέρα του Α’ ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κοριτσιών U18, σε ένα ματς όπου οι διεθνείς μας, έμπαιναν δυνατά σε κάθε σετ , αλλά στη συνέχεια, χωρίς οι αντίπαλες τους να είναι αισθητά καλύτερες, εκμεταλλεύονταν τα «γαλανόλευκα» λάθη απειρίας και έστω και δύσκολα έπαιρναν τα σετ. Αύριο στις 20.30 η Εθνική αναμένεται να έχει εξαιρετικά δύσκολο έργο κόντρα στην πανίσχυρη Ιταλία.
 Η Εθνική ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και πολύ νωρίς προηγήθηκε με 8-3. Με πιεστικό σερβίς έκανε δύσκολη τη ζωή της πασαδόρου της Σερβίας «χαλώντας» το παιχνίδι των αντιπάλων μας, ενώ όποτε η μπάλα έβγαινε στην Λάζοβιτς, εκεί είτε το καλοστημένο μας μπλοκ είτε η άμυνα, «καθάριζαν» τη φάση και έδιναν κόντρα επιθέσεις τις οποίες τελείωναν αποτελεσματικά οι διεθνείς μας.

Βλέποντας λοιπόν οι Σέρβες πως οι αντίπαλες τους δεν αφήνουν να… πέσει μπάλα κάτω, κατάφεραν ρισκάροντας στο σερβίς και με πλασόκαρφα με ένα σερί 5-0 να μειώσουν την διαφορά στον πόντο, 9-8. Με τον άσο της Σέκουλιτς η Σερβία ισοφάρισε σε 10-10 και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 12-11. Σε εκείνο το σημείο ο Ανδρεάδης πέρασε την Αλεξάκου αντί της Παπάζογλου προσπαθώντας να βελτιώσει την υποδοχή, όμως κάποια λάθη και το καλό σερβικό μπλοκ έφεραν για πρώτη φορά μπροστά σε τεχνικό τάιμ άουτ την παρέα της Λάζοβιτς με 16-13. Με την Καραφουλίδου να παίρνει στο 18-13 τη θέση της Κάστανου η Εθνική αντέδρασε, μείωσε σε 21-19, αλλά η έλλειψη καθαρού μυαλού στο τέλος και το καλό μπλοκ έδωσαν το πρώτο σετ με 25-21 στη Σερβία.

Με τις άσους των Μακεδόνων Αξιού, Αλεξάκου και Καραφουλίδου να παραμένουν στο βασικό σχήμα και στο β’ σετ η Εθνική προηγήθηκε με 3-1 και 6-3, όμως κάποια λάθη έδωσαν με8-7 βραχεία κεφαλή στις Σέρβες. Με εκατέρωθεν λάθη από τις δυο ομάδες, που δεν είχαν βρει καθόλου ρυθμό, το σκορ πήγαινε πόντο πόντο, με τις Σέρβες από την άσχημη υποδοχή της Αλεξάκου να φτάνουν στο 16-14. οι λάθος θέσεις των Σέρβων και το καλό ελληνικό σερβίς έφεραν την ισοφάριση 19-19 και το προβάδισμα για τη «γαλανόλευκη» με 21-20. Κάπου εκεί το παιχνίδι έγινε… ακατάλληλο για καρδιακούς, καθώς η Εθνική μετά από 4 δικές της χαμένες ευκαιρίες για το 1-1, είδε τις Σέρβες να ζευγαρώνουν με 28-26 τα κερδισμένα τους και με 2-0 σετ να βάζουν τις βάσεις της νίκης.

Στο γ’ σετ η Εθνική ξεκίνησε με το αρχικό της σχήμα, με Κάστανου και Παπάζογλου αντί των Καραφουλίδου και Αλεξάκου αντίστοιχα και μετά από δυνατές μάχες βρέθηκε πίσω στο σκορ 8-6. Το καλό σερβίς της αρχηγού, Φακοπουλίδου έφερε με 8-8 το σκορ στα ίσια. Νέα λάθη έφεραν την διαφορά για τις αντιπάλους μας στο 14-10 με τις Σέρβες υπό τις δικαιολογημένες διαμαρτυρίες για κάποια… φαλτσοσφυρίγματα των ρέφερι να φτάνουν στο 16-12. Στο 18-13 ο εκλέκτορας της Εθνικής, βλέποντας την ομάδα του έχει κολλήσει, πέρασε αντί της Βλάχου στην πάσα την Πατέλη, η οποία παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της να «φτάξει» το παιχνίδι της Ελλάδας, δεν κατάφερε να αποτρέψει με 25-19 την απώλεια του τρίτου σετ και τη νίκη της Σερβίας.

Οι συνθέσεις:
Ελλάδα (Ανδρεάδης): Βλάχου 1, Καλαγασίδη 1, Διάλλα 11, Κάστανου 3, Φακοπουλίδου 16, Παπάζογλου 4, λίμπερο η Ξανθοπούλου (44% υπ., 14&% αρ.), Αλεξάκου 5,
Σερβία (Τσάκοβιτς): Βεσελίνοβιτς 2, Σέκουλιτς 10, Κόσιτς 14, Λάζοβιτς 15, Ραντμίλοβιτς 11, Στοίκοβιτς 3, λίμπερο η Τ. Μιλόγεβιτς (39% υπ., 28% αρ.), Ασόνια 6, Μαρτίνοβιτς 1, Γιάκοβιτς 1.