Κυριακή 22 Μαρτίου 2015

Η 20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ένας ψυχωμένος Παναθηναϊκός πήρε σπουδαία νίκη με 3-1 σετ επί του Ολυμπιακού στου Ρέντη και έσπασε ένα αρνητικό σερί 18 αγώνων. Άλμα τετράδας για τους πράσινους.

Με τους Πρωτοψάλτη, Κουκ και Μπέλο σε μεγάλη ημέρα ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ επί του Ολυμπιακού στου Ρέντη. Οι πράσινοι μετά από πέντε χρόνια πήραν τη νίκη σε ντέρμπι επί του αιώνιου αντίπαλου και έκανε άλμα για την είσοδό του στην τετράδα.

Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου έδειξαν ότι το ήθελαν περισσότερο, εκμεταλλεύτηκαν όλα τα λάθη των αντιπάλων τους και έφτασαν δίκαια στο τρίποντο.

Στην αντίπερα όχθη ο Ολυμπιακός παρουσίασε την εικόνα που είχε και στο Final 4. Χωρίς πάθος, χωρίς καθαρό μυαλό στις κρίσιμες μπάλες οι ερυθρόλευκοι δεν έπιασαν την απόδοση που μπορούσαν παρά τις πολλές αλλαγές που έκανε από τον πάγκο ο Καζάζης χρησιμοποιώντας όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός από τους πρώτους κιόλας πόντους έδειξε ότι πήγε αποφασισμένος για να πουλήσει ακριβά το τομάρι του στου Ρέντη.

Πρωτοψάλτης και Μπέλος ήταν ασταμάτητοι επιθετικά, ενώ η υποδοχή του Ολυμπιακού ήταν σε ιδιαίτερα χαμηλά επίπεδα. Έτσι οι πράσινοι κατάφερναν να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (14-16).

Εκεί ήρθε το ξέσπασμα του Παναθηναϊκού με τον Πρωτοψάλτη να "πυροβολεί" τον Ντιάτσκοφ από τη θέση του σερβίς. Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου έτρεξαν ένα επί μέρους σκορ 5-0 προηγήθηκαν με 15-21 και στη συνέχεια κατάφεραν να "καθαρίσουν" το πρώτο σετ (18-25).

Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ. Ο Ολυμπιακός με τον Κοκκινάκη πρωταγωνιστή κατάφερε να πάρει μεγάλη διαφορά η οποία έφτασε ακόμα και στους οκτώ πόντους (20-12). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν μπορούσε και οι ερυθρόλευκοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (25-21).

Πήρε το τρίτο σετ και "καθάρισε"

Όλο το ζουμί του αγώνα ήταν στο τρίτο σετ. Από την αρχή του σετ μέχρι το τέλος του οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 16-18, για να απαντήσει ο Ολυμπιακός με ένα επί μέρους 4-0 (20-18).

Με επιθέσεις των Κουκ και Μπέλου οι πράσινοι έκαναν το 21-21 για να ακολουθήσει και μπλοκ του Αμερικανού ακραίου στον Τζελάτι. Ένα ακόμα μπλοκ του Στιβαχτή στο διαγώνιο του Ολυμπιακού και μία επίθεση του Κουκ έδωσαν το σετ στον Παναθηναϊκό με 23-25.

Εκεί οι ερυθρόλευκοι άδειασαν και αυτό φάνηκε στο τέταρτο σετ. Ο Παναθηναϊκός παίζοντας με ανεβασμένη ψυχολογία πήραν μεγάλο προβάδισμα το οποίο έφτασε ακόμα και στους 9 πόντους και στη συνέχεια ολοκλήρωσαν τη μεγάλη τους νίκη (17-25).

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1-3

Τα σετ: 18-25, 25-21, 23-25, 17-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Ντιάτσκοφ 5 (5/7 επ, 46% υπ - 31% άριστες), Προύσαλης 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 26 (18/29 επ, 4 άσσοι, 4 μπλοκ, 74% υπ - 53% άριτες), Κόιστρα 9 (8/11 επ, 1 μπλοκ), Κλαρκ, Τακουρίδης 5 (2/6 επ, 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 56% υπ - 39% άριστες), Χριστοφιδέλης 10 (10/17 επ, 68% υπ - 58% άριστες), Μαρούλης, Γιούρισιτς, Σωτηρίου 1 (1 μπλοκ), Τζελάτι 10 (9/27 επ, 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 5 (1/5 επ, 4 μπλοκ), Κουκ 18 (14/28 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ - 56% άριστες), Πρωτοψάλτης 18 (16/30 επ, 2 μπλοκ, 83% υπ - 67% άριστες), Χόι 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 6 (5/7 επ, 1 μπλοκ), Μπέλος 19 (15/22 επ, 4 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 43% υπ, 38% άριστες), Παπαδόπουλος 1 (1 μπλοκ), Λουκάς 2 (1/1 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 50% άριστες).

Σπουδαία νίκη για τον Παμβοχαϊκό

Ο Παμβοχαϊκός κράτησε την παράδοση που τον θέλει αήττητο στην έδρα του στις αναμετρήσεις με τη Λαμία. Με υπεροχή σε μπλοκ και επίθεση και πρωταγωνιστές του Κανέλλου, Ρόου και Ντουσάρμ νίκησε με 3-1 κάνοντας σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της 7ης θέσης.

Η Λαμία προηγήθηκε μέχρι τα μισά του 4ου σετ αλλά δε μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα και να οδηγήσει τον αγώνα στον τάι μπρέικ. Η ομάδα του Θανάση Κατσιγιάννη επιβεβαίωσε τον κανόνα που την θέλει να μην κερδίζει εκτός έδρας στο εφετινό πρωτάθλημα. Δε μπόρεσε να πάρει κάποιο βαθμό και μετά τη νίκη της ΜΕΝΤ επί της ΑΕΚ με 3-1 σετ έπεσε πάλι στην 11η θέση +5 βαθμούς μπροστά από την «Ενωση» που ειναι στην 12η θέση.

Παμβοχαϊκός - Λαμία 3-1

Τα σετ: 25-21, 16-25, 25-21, 25-22

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 1 (μπλοκ), Ρόου 13 (6/8 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Κανέλλος 11 (7/11 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Νέμεθ 17 (13/29 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% επ, 36% άριστες), Σαρικεΐσογλου 11 (8/22 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ – 19% άριστες),  Ντουσάρμ 16 (16/28 επ) / Ζήσης (λ, 55% υπ – 27% άριστες), Παπαδόπουλος, Γεωργίου

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Γκιρτζίκης 5 (4/9 επ, 1 άσσος), Λεόν Γκιμαράες 17(13/25 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ – 35% άριστες), Χήρας 12 (5/11 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Τζερόνιμο 2 (1/3 επ, 1 άσσος), Μίσιτς 19 (18/32 επ, 1 άσσος), Καββαδάς 4 (3/12 επ, 1 άσσος, 40% υπ – 25% άριστες)/ Τσαδήμας (λ, 76% υπ – 62% άριστες), Τεξέιρα 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% - 35% άριστες), Βλαχόπουλος.

Ανάσα για Λαμία, με την πλάτη στον τοίχο η ΑΕΚ

Σε αναμέτρηση που έσπασαν καρδιές και στο φινάλε υπήρξε φορτισμένο κλίμα η ΜΕΝΤ νίκησε την ΑΕΚ με 3-1 σετ στο «Μάκης Λιούγκας» της Γλυφάδας.

Η ομάδα της Τούμπας σημείωσε την πρώτη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα και την πρώτη από τις 28 Δεκεμβρίου 2014 που την φέρνει στους 16 βαθμούς, +2 από τη Λαμία και +7 από την ΑΕΚ η οποία κινδυνεύει να μην αγωνιστεί ούτε στα πλέι άουτ (πρέπει η διαφορά της με την 11η ομάδα να είναι μικρότερη από 7 βαθμούς). Η ΑΕΚ έδωσε τα ρέστα της στο 4ο σετ για να ισοφαρίσει αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στην πολύ καλή ΜΕΝΤ που είχε 18 μπλοκ και μεγάλο πρωταγωνιστές τους Παπαϊακώβου, Μπίσετ.

ΑΕΚ - ΜΕΝΤ 1-3

Τα σετ: 28-30, 21-25, 25-22, 23-25

ΑΕΚ (Παπαδόπουλος): Ωρολογάς 9 (9/24 επ, 63% υπ -29% άριστες), ), Ίλιτς 11 (9/30 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοφίδης 10 (9/16 επ, 1 μπλοκ), Αλεξίου 17 (12/27 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 58% υπ – 33% άριστες), Δημητρούδης 1 (1/2 επ), Ανδρεάδης 16 (12/20 επ,1 άσσος, 3 μπλοκ) / Γκουζντα (λ, 65% υπ- 17% άριστες), Οικονόμου, Δανιάς, Χατζόπουλος

ΜΕΝΤ (Φίνος): Σακόγλου 22 (17/45 επ, 5 μπλοκ), Ναζίρης 2 (μπλοκ), Χατζηηλιάδης 8 (8/25 επ, 54% υπ – 41% άριστες), Παπαϊακώβου 7 (7/13 επ), Χρυσάφης 4 (4/21 επ, 75% υπ – 63% άριστες), Αντιφάκος 2 (μπλοκ) / Κνάπεκ (λ, 69% υπ – 23% άριστες), Κλέρσεντ 4 (2/5 επ, 2 άσσοι 40% υπ – 40% άριστες), Παντίρης 4 (2/3 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπισέτ 18 (10/17 επ, 8 μπλοκ)