Σάββατο 28 Μαρτίου 2015

ΡΕΘΥΜΝΟ - ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ 1-3 ΣΤΑ ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗΝ Α1

Δημήτρης ΜΑΝΙΟΠΟΥΛΟΣ

Μετά από σκληρό ντέρμπι και με τους Μανιόπουλο και Κούνα να τελειώνουν τα καθοριστικό 3ο σετ, ο Πανερυθραϊκός πήρε τη νίκη με 3-1 απέναντι στον ΟΠΕΡ για την πρώτη αγωνιστική του τουρνουά δευτεραθλητών στην Α2 ανδρών.
 Έτσι, η ομάδα του Γιάννη Λάιου έβαλε τις βάσεις για πρόκριση στον επόμενο γύρο των μπαράζ ανόδου στη Volleyleague.

Το Ρέθυμνο που είχε σε καλή βραδιά τον Ζουπάνι πήρε το πρώτο σετ. Ωστόσο μετά από μεγάλη μάχη, ο Πανερυθραϊκός κατάφερε να διατηρήσει το προβάσισμά του και να ισοφαρίσει με 23-25.

Όλα τα... λεφτά όμως ήταν το τρίτο σετ, όπου το Ρέθυμνο είχε σετ μπολ με τον Ζουπάνι να κάνει το 24-23. Όμως η Ερυθραία πήρε προβάδισμα στο 25-24 με τον Μανιόπουλο και εκμεταλλεύτηκε την 4η ευκαιρία του.

Τα σετ: 1-3 (25-22, 23-25, 27-29, 11-25)

ΟΠΕΡ (Πρασάνακης): Σπανόπουλος, Κοτσιλιάνος, Παλιουδάκης, Ζουπάνης, Κόκκινος, Διαμαντάκης, Λαδάκης –λ / Μονιάκης, Χνάρης, Μπονατάκης
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ: (Λάιος): Κρέτσης, Μανιόπουλος, Λυκουρέσης, Κωστόπουλος Β., Παπακυριακού, Κούνας, Αχιλλεόπουλος –λ / Κωστόπουλος Γ., Μπαρούτας, Ρεζκ