Κυριακή 29 Μαρτίου 2015

ΕΛΛΑΔΑ - ΙΤΑΛΙΑ 0-3 ΓΙΑ ΤΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΣΑΤ, ΣΑΜΟΚΟΒ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ
ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ ΗΛΙΑΣ

Τη δεύτερη ήττα της στο πλαίσιο των αγώνων του Ά ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του Σάμοκοβ γνώρισε η μαχητική Εθνική Κορασίδων, που παρά την σαφώς βελτιωμένη εικόνα σε σχέση με αυτή της πρεμιέρας ηττήθηκε με 3-0 (25-16, 25-22, 25-19) από την πανίσχυρη Ιταλία. Ωστόσο, το αγωνιστικό σθένος και η μαχητικότητα των διεθνών μας σκόρπισε αισιοδοξία, ενόψει του καθοριστικού αυριανού ματς με την Σλοβενία (20.30).

Παρουσία περίπου 100 θεατών τα κορίτσια του Γιάννη Ανδρεάδη παίζοντας χωρίς άγχος κόντραραν μέχρι το 8-5 τις πανίσχυρες Ιταλίδες, που όσο πέρναγε η ώρα με τις επιθέσεις της Εγκόνου και το σερβίς τους κατάφεραν με ένα επιμέρους σερί πόντων 8-2 να «ανοίξουν τη ψαλίδα» της διαφοράς στο 16-7. Ωστόσο, η ελληνική ομάδα δεν τα παράτησε, με τις καλές άμυνες της Ξανθοπούλου και τακτικό σερβίς μάζεψε το σκορ σε 20-13, ενώ νωρίτερα, η Φάκη έκανε το ντεμπούτο της στη διοργάνωση, περνώντας στη θέση της Κάστανου. Τελικά όμως , παρά τη μαχητικότητα των διεθνών μας, η μικρή «σκουάντρα ατζούρα» εκμεταλλευόμενη κάποια «γαλανόλευκα» λάθη έφτασε με 25-16 στην κατάκτηση του α’ σετ, 1-0.

Καλό ξεκίνημα έκανε η Εθνική μας και στ β’ σετ, καθώς συνέχισε να «κοιτά στα μάτια» την πανίσχυρη αντίπαλό της. Έτσι μετά το αρχικό 2-0 της ενθουσιώδους Ελλάδας η Ιταλία πέρασε μπροστά με 8-5, αλλά το πιεστικό σερβίς των διεθνών μας, προκάλεσε προβλήματα στην αντίπαλη υποδοχή, αφού δίνοντας πέρα από άσους και ευκαιρίες για κόντρα επιθέσεις, το σκορ έγινε 10-10. Το μονό μπλοκ της Βλάχου στην Πάμιο πανηγυρίστηκε σαν… κατάκτηση σετ από την ελληνική κερκίδα, που δεν σταμάτησε στιγμή να συμπαρίσταται στα ψυχωμένα σήμερα κορίτσια του Γιάννη Ανδρεάδη, παρά το ιταλικό προβάδισμα16-12 με τους αποτελεσματικούς πρώτους χρόνους της Ματζάρο. Η είσοδος της Αλεξάκου, αντί της Παπάζογλου, βελτίωσε την ελληνική υποδοχή, ενώ το καλό μπλοκ της ομάδας μας έφερε τη διαφορά στο 22-20. Όμως ένα χαμένο ελληνικός σερβίς και ένας ιταλικός άσος έφεραν το σκορ στο 24-20 για τις Ιταλίδες, που με την επίθεση α’ χρόνου της Ματζάρο ζευγάρωσαν με 25-22 τα κερδισμένα τους σετ.

Με την Καραφουλίδου να έχει πάρει θέση βασικής διαγώνιας αντί της Κάστανου στο τρίτο σετ οι διεθνείς μας διατηρώντας την τακτική τους στο σερβίς, πήραν βραχεία κεφαλή με 3-2, αλλά οι εντυπωσιακές επιθέσεις της Εγκόνου ανέβασαν τη διαφορά στο 8-3. Μετά το τεχνικό τάιμ άουτ, όπου η Καραφουλίδου έδωσε τη θέση της στην Φάκη, οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε διαγωνισμό χαμένων σερβίς, από τον οποίο κερδισμένη βγήκε η Ελλάδα μειώνοντας τη διαφορά σε 11-8. Στη συνέχεια όμως το καλό ιταλικό μπλοκ σε συνδυασμό με τις επιθέσεις των Εγκόνου, Πιάνι ανέβασαν πάλι τη διαφορά στο 16-9. Οι προσπάθειες της Παπάζογλου, που είχε πάρει νωρίτερα τη θέση της Φακοπουλίδου, έδωσαν κάποιες “ανάσες” στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που δεν τα παράτησε μειώνοντας σε 20-16. Στη συνέχεια Γιάννης Ανδρεάδης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε Πατέλη και Αιμιλιανού, που πήρε το «’βάπτισμα πυρός» και οι Ιταλίδες με το μπλοκ της Ματζάρο, έφτασαν με 25-19 σε 1 ώρα και 11 λεπτά στη νίκη 3-0.

Κατερίνα Βλάχου (πασαδόρος Εθνικής): «Μπήκαμε από νωρίς στην ψυχολογία του αγώνα, μολονότι πριν το ματς είχαμε πει «ότι πάμε να πάιξουμε το παιχνίδι μας κι ό,τι γίνει. Είμαι πολύ ικανοποιήμενη για την εμφάνισή μας, απέναντι μάλιστα σε μία τόσο καλή ομάδα και είμαι βέβαιη πως αν συνεχίσουμε έτσι μπορούμε να μπούμε στην 8άδα. Το αυριανό ματς με τη Σλοβενία είναι ένα καθαρά παιχνίδι ψυχολογίας, αλλά μετά το ματς της πρεμιέρας, που για μας ήταν ένα «χαστούκι», νομίζω πως τίποτα πλέον δεν μας σταματά από την πρόκριση στην 8άδα».

Τα σετ: 25-16, 25-22, 25-19
Οι κερδισμένοι πόντοι 57-75: Σερβίς 5-7, Μπλοκ 4-6, Επίθεση 25-45, Λάθη αντιπάλου 24-21

Ελλάδα (Γ. Ανδρεάδης): Βλάχου 3 (2 μπλοκ), Παπάζογλου 6, Φακοπουλίδου 5, Διάλλα 6, Κάστανου 5, Καλαγασίδη 1, λίμπερο η Ξανθοπούλου (12% υπ., 6% αρ.), Φάκη 3, Αλεξάκου 4, Πατέλη 1, Αιμιλιανού
Ιταλία (Μ. Μενκαρέλι): Όρο 4, Τέντι 1, Πάμιο 9, Ματζάρο 13, Εγκόνου 11, Πιάνι 14, λίμπερο η Ζανόνι (22% υπ., 11% αρ.), Μασιέρο, Μπαρτεζάγκι, Λουμπιάν 1.