Παρασκευή 17 Απριλίου 2015

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΠΑΟΚ 0-3 ΣΤΟΝ 4ο ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ (2-2 ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ)

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Παναθηναϊκού στην κατάμεστη Κυψέλη, έκανε το 2-2 στη σειρά και το εισιτήριο για τους τελικούς της Α1 βόλεϊ ανδρών θα κριθεί σε πέμπτο ματς.

Η εξαιρετική ημιτελική σειρά ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον ΠΑΟΚ θα έχει συνέχεια. Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί των πράσινων στην Κυψέλη και έτσι η πρόκριση στους τελικούς θα κριθεί σε πέμπτο παιχνίδι το οποίο θα γίνει την ερχόμενη Δευτέρα στο PAOK Sports Arena.
Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο δεύτερο σετ. Εκεί ο Παναθηναϊκός βρέθηκε αγκαλιά με το 1-1, όμως ο ΠΑΟΚ με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Χιμένες και Γκόμες έκανε μια μεγάλη ανατροπή και τελικά το κατέκτησε με 30-32.
Ειδική αναφορά πρέπει να γίνει στον κόσμο του Παναθηναϊκού. Με εξαίρεση τη μικρή διακοπή στο 9-7 του δεύτερου σετ, οι περίπου 2000 που βρέθηκαν στο κλειστό της Κυψέλης δεν ξέφυγαν σε κανένα σημείο και χειροκρότησαν στο τέλος την ομάδα τους που ούτως ή άλλως έχει κάνει μία επιτυχημένη χρονιά.

Το ματς:
Ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος ο οποίος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι. Ο Γιάννης Καλμαζίδης στόχευσε στο να βγάλει εκτός αγώνα τους δύο ακραίους του Παναθηναϊκού και το κατάφερε σε σημαντικό βαθμό. Κάπως έτσι, ο "δικέφαλος του Βορρά" προηγήθηκε με πέντε πόντους στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (11-16).
Κάπου εκεί ο Παναθηναϊκός έδειξε να αντιδρά. Τρέχοντας ένα επί μέρους 6-2 μείωσε στον πόντο (17-18). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και κράτησαν σε εκείνο το σημείο και τελικά έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 22-25 παρά το γεγονός ότι έκαναν δέκα λάθη.
Όλο το ζουμί του αγώνα ήταν το δεύτερο σετ. Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ μας πρόσφεραν εξαιρετικό βόλεϊ με τους πράσινους να είναι στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ μπροστά στο σκορ. Με τον Μπέλο να κάνει εξαιρετική δουλειά οι πράσινοι έφτασαν στο σετ μπολ (24-21).
Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ είχε δύο ήρωες. Ο πρώτος ήταν ο Χιμένες ο οποίος με ένα μπλοκ πάνω στον Κουκ και ένα άσο έστειλε το σετ στην παράταση. Τη σκυτάλη πήρε ο Ερνάντο Γκόμες, με τον διαγώνιο από τη Βενεζουέλα να παίρνει το σετ μόνος του χωρίς να χάσει καμία από τις κρίσιμες μπάλες και τελειώσε το σετ με άσο (30-32).
Το τρίτο σετ άρχισε αμφίρροπα, αλλά δεν ολοκληρώθηκε έτσι. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 6-5, όμως στη συνέχεια ακολούθησε ένα πράσινο μπλοκ άουτ. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να τρέξει ένα επί μέρους 17-0 και στην ουσία να τελειώσει τον αγώνα.

Το κλειδί: Αν έχεις Γκόμες διάβαινε... Ο διαγώνιος από τη Βενεζουέλα ήταν εξαιρετικός, τελείωσε το παιχνίδι με σχεδόν 50% στην επίθεση ολοκληρώνοντας όλες τις κρίσιμες μπάλες στο δεύτερο σετ. Όλα αυτά την ώρα που κάποιοι έλεγαν ότι επέστρεψε στην Ελλάδα για ένσημα. Με διαφορά ο καλύτερος διαγώνιος του πρωταθλήματος.

Ο αριθμός: Στα προηγούμενα παιχνίδια οι ακραίοι του Παναθηναϊκού ήταν εκείνοι που τράβηξαν το κουπί στην επίθεση. Σε αυτό το ματς όμως έμειναν σε ρηχά νερά. Με 8/28 ο Κουκ και 10/29 ο Πρωτοψάλτης δεν βοήθησαν όσο στα προηγούμενα παιχνίδια και αυτό στοίχισε στους πράσινους. Αντίθετα εξαιρετικός ήταν ο Μπέλος, σε αντίθεση με τον τρίτο ημιτελικό, έχοντας 11/20 επιθέσεις.