Τετάρτη 15 Απριλίου 2015

ΜΕΝΤ - ΑΕΚ 3-0 ΓΙΑ ΤΑ PLAY OUT ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ - Η ΑΕΚ ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΗΚΕ ΣΤΗΝ Α2

Η ΜΕΝΤ επιβλήθηκε εύκολα με 3-0 σετ επί της ΑΕΚ για τα πλέι άουτ της Α1 βόλεϊ ανδρών και οι κιτρινόμαυροι υποβιβάζονται στην Α2.

Στην Α2 βόλεϊ ανδρών θα αγωνίζεται την επόμενη περίοδο η ΑΕΚ αφού πλέον δεν έχει ούτε βαθμολογικές πιθανότητες παραμονής. Οι κιτρινόμαυροι ηττήθηκαν με 3-0 σετ από τη ΜΕΝΤ στην Τούμπα και υποβιβάστηκαν.
Ο αγώνας ήταν μονόπλευρος στη μεγαλύτερη διάρκεια του και οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι φτάνοντας δίκαια στην τελική επικράτηση.
Χαρακτηριστικό της πίεσης που είχαν οι κιτρινόμαυροι ήταν το ξεκίνημα του πρώτου σετ. Η ΜΕΝΤ ήταν μπροστά σε όλη τη διάρκειά του και παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων έκανε το 1-0 (25-22). Η ΑΕΚ άντεξε μέχρι και τα μισά του δεύτερου σετ όπου και οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Γρήγορα όμως η ΜΕΝΤ πήρε το προβάδισμα και έφτασε εύκολα στο 2-0 (25-16).
Στο τρίτο σετ οι παίκτες τη ΑΕΚ έδωσαν ότι είχαν. Προσπάθησαν, βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με τέσσερις (16-20), αλλά τελικά λύγισαν και ηττήθηκαν με 3-0 (25-21). Αυτό το αποτέλεσμα ήταν και καταδικαστικό για την ΑΕΚ αφού πλέον δεν έχει βαθμολογικές πιθανότητες για παραμονή και υποβιβάζεται στην Α2.
ΜΕΝΤ - ΑΕΚ 3-0

Τα σετ: 25-22, 25-16, 25-21

ΜΕΝΤ (Φίνος): Σακόγλου 11 (11/23), Ναζίρης 2 (μπλοκ), Χατζηηλιάδης 10 (7/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ - 41% άριστες), Παπαϊακώβου 2 (μπλοκ), Μπισέτ 8 (6/10 επ, 2 μπλοκ), Κλερσέντ 7 (6/13 επ, 1 μπλοκ, 29% υπ - 14% αριστες) / Κνάπεκ (λ, 50% υπ - 50% άριστες), Παντίρης 2 (μπλοκ), Χρυσάφης 2 (2/2 επ), Αντιφάκος 1 (μπλοκ), Μάντζιος
ΑΕΚ (Παπαδόπουλος): Ωρολογάς 10 (9/16 επ, 1 μπλοκ, 59% υπ - 32% άριστες), Χριστοφίδης 1 (1/7 επ), Δανιάς2 (1/4 επ, 1 άσσος), Χατζόπουλος 4 (2/2 π, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αλεξίου 7 (6/30 επ, 1 μπλοκ 67% υπ - 33% άριστες), Ανδρεάδης 10 (9/27 επ, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 67% υπ -37% άριστες), Μιχαλόπουλος