Τρίτη 21 Απριλίου 2015

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 3-0 ΣΤΟΝ 1ο ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με σερβίς φωτιά το πρώτο βήμα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα στη σειρά των τελικών καθώς επικράτησε εύκολα του Παναθηναϊκού 3-0 σετ στον πρώτο αγώνα στο γεμάτο με κόσμο «Μελίνα Μερκούρη».

Οι «ερυθρόλευκες ήταν ανώτερες σχεδόν σε όλο τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό να κοντράρει μόνο στο τρίτο σετ παίρνοντας μάλιστα ένα μικρό προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός ωστόσο με όπλο την πείρα του γύρισε το σετ και τελικά η νίκη ήρθε εύκολα.
 Με όπλο το σερβίς και αλληλοκάλυψη στην άμυνα ο Ολυμπιακός πήρε πολύ εύκολα τα πρώτα δύο σετ με την υποδοχή του Παναθηναϊκού να υποφέρει από το σερβίς των κοριτσιών του Νικολάκη. Η Βίλκου δεν ήταν σε καλή μέρα ενώ οι επιθετικές δυνάμεις του Ολυμπιακού έβρισκαν πολλές λύσεις. Στο πρώτο σετ από το 4-1 ο Παναθηναϊκός πλησίασε 5-4 με άσο της Τσίμα. Στη συνέχεια Βέσοβιτς και Νέσοβιτς άνοιξαν τη διαφορά ξανά, και με μπλοκ της Γιώτα στη Μερτέμη έγινε το 18-13 και με δεύτερο μπλοκ της πάλι στην Μερτέκη το 20-14. Η Γιώτα που ήταν κορυφαία του Ολυμπιακού με 2 άσους έκανε το 23-17 και ο Ολυμπιακός πήρε το σετ 25-17 με πρώτο χρόνο της Κωνσταντινίδου.
Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε μπροστά 1-0 με την Μπραμπόροβα, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με μπλοκ της Μεταξά στη Βέσοβιτς αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός με καλό ρυθμό ξέφυγε 8-5 και 9-6. Δύο μπλοκ άουτ της Τσίμα έκαναν το 11-8 αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα πολύ εύκολα με όπλο το σερβίς έκανε το 17-9. Με επιθέσεις της Νέσοβιτς και της Βέσοβιτς έγινε το 21-14. Η Γιώτα με πρώτο χρόνο το 23-17 και η Νέσοβιτς το 25-19.
 Στο τρίτο σετ η Χρήστου που ξεκίνησε αντί της Βίλκου βελτίωσε την επίθεση του Παναθηναϊκού πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει στο 5-5 και να παίρνει προβάδισμα στο 8-7 με επίθεση της Μπραμπόροβα. Αλλά ο Παναθηναϊκός με τη Χρήστου και Μερτέκη αλλά και καλά μπλοκ πέρασε μπροστά 13-14 για να ισοφαρίσει ξανά ο Ολυμπιακός κα το σετ να πάει στον πόντο ως το β τεχνικό όπου το σερβίς της Γιώτα έφερε ξανά μπροστά την ομάδα του Πειραιά στο +2. Ο Ολυμπιακός κράτησε 2-3 πόντους διαφορά χωρίς να μπορέσει ο Παναθηναϊκός να πλησιάσει και η Μπραμπόροβα έκανε το 25-21.

Τα σετ: 25-17, 25-19, 25-21
Για τον Ολυμπιακό Γιώτα 14 πόντους (4 μπλοκ, 4 άσους), 17 Μπραμπόροβα 10 Βέσοβιτς. Για τον Παναθηναϊκό δεν αγωνίστηκε η Καββαδία λόγω ενοχλήσεων στη μέση. Γκούζου 8 πόντους, 7 η Τσίμα.
Ο Ολυμπιακός πήρε 7 πόντους από μπλοκ, 11 άσους, 63 από επίθεση. Ο Παναθηναικός 5 μπλοκ, 1 άσο, 37 από επίθεση.

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 14 (6/12 επ., 4 άσοι, 4 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 9 (6/11 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βέσοβιτς 10 (8/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 46% άριστες), Μπραμπόροβα 17 (13/26 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 46% άριστες), Χριστοδούλου 5 (4/6 επ., 1 άσο), Νέσοβιτς 8 (8/25 επ.), Κονόμι –λ (38% υπ. - 23% άριστες) / Τέζα, Κοκκινάκη
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ), Μεταξά 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 4 (4/26 επ., 33% υπ. – 25% άριστες), Βίλκου 4 (3/15 επ., 1 μπλοκ), Τσίμα 7 (4/23 επ, 1 άσο, 2 μπλοκ, 69% υπ. - 56% άριστες), Πατσέκο 2 (2/2 επ.), Ρόγκα –λ (52% υπ. – 35% άριστες) / Χρήστου 6 (6/15 επ., 38% υπ.-38% άριστες), Παπαδοπούλου.