Πέμπτη 9 Απριλίου 2015

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ Σ. 2-3 ΣΤΟΝ 1ο ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ (0-1 ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ)

O Φοίνικας Σύρου πήρε το πλεονέκτημα έδρας του Ολυμπιακού στους ημιτελικούς των πλέι οφ της Volleyleague, επικρατώντας στο κλειστό του Ρέντη. Την Τρίτη του Πάσχα (14/4) ο δεύτερος αγώνας.

Δεύτερο break στους ημιτελικούς της Volleyleague! Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε τον Ολυμπιακό στο τάι μπρέικ στον πρώτο αγώνα στο κλειστό του Ρέντη.
Οι "ερυθρόλευκοι" θα αναζητήσουν την ισοφάριση την Τρίτη του Πάσχα (14/4) στο δεύτερο αγώνα που θα διεξαχθεί και πάλι στην έδρα τους. Aν πάλι ο Φοίνικας αναδειχθεί νικητής, τότε θα διεκδικήσει τη νίκη-πρόκριση στους τελικούς την ερχόμενη Παρασκευή (17/4) στην Ερμούπολη.

Ο Φοίνικας γύρισε το παιχνίδι στο τέταρτο σετ χάρη στο μπλοκ του, 17 κερδισμένοι πόντοι από το μπλοκ στο σύνολο. Ο Ολυμπιακός είχε προηγηθεί με διαφορά τριών πόντων (17-14). Ο Φοίνικας πέρασε μπροστά με 20-21 με τριπλό μπλοκ στον Ντιάτσκοφ και με νέο μπλοκ του Λάππα στον Κόιστρα, είχε το πρώτο σετ μπολ (23-24). Με δεύτερο μπλοκ του Λάππα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2 σετ.

Αποφασισμένοι οι Συριανοί και στο τάι μπρέικ. Με σερί 5-0 διαμόρφωσαν το 4-5 σε 4-9. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πλησιάσει, έχασε το παιχνίδι και μαζί το πλεονέκτημα έδρας. Είναι η πρώτη νίκη του Φοίνικα στην έδρα του Ολυμπιακού μετά από τρία χρόνια (4/4/2012).

Τα σετ: 25-23, 25-27, 25-19, 23-25, 11-15

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Στ.Καζάζης): Χριστοφιδέλης 5 (4/11 επ, 1 άσσος, 55% υπ - 36% άριστες), Γιούρισιτς 15 (10/18 επ, 5 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 16 (14/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ - 51% άριστες), Προύσαλης 1 (1/2 επ), Κόιστρα 25 (21/50 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 8 (5/8 επ, 3 μπλοκ) / Στεφάμου (λ, 72% υπ - 40% άριστες), Μαρούλης 1 (1 άσσος), Κοκκινάκης 11 (8/19 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 85% υπ - 62% άριστες), Σωτηρίου

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ρ.Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 12 (9/17 επ, 3 μπλοκ), Πέκμανς 12 (8/20 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 44% υπ - 28% άριστες), Ντάμποβιτς 7 (5/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρ. 8 (6/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντόκιτς 32 (28/56 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λάππας 11 (5/13 επ, 6 μπλοκ, 52% υπ - 26% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 55% υπ - 35% άριστες), Παπαδόπουλος Π. (38% υπ - 38% άριστες).