Τετάρτη 22 Απριλίου 2015

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ - ΑΕΚ 3-0 ΣΤΟΝ 1ο ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ 3-4 ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Πρώτη νίκη του Πανναξιακού για τις θέσεις 3-4

Στον (πιθανότατα) τελευταίο αγώνα εντός έδρας για την φετινή σεζόν ο Πανναξιακός στην πρεμιέρα των πλέι-οφ για την τρίτη-τέταρτη θέση πέρασε ένα «ευχάριστο μεσημέρι» απέναντι στην λαβωμένη ΑΕΚ που αγωνίστηκε χωρίς τις Κατσαντώνη και Φάκη.

Στη μάχη για την τρίτη θέση που οδηγεί στο challenge cup ο Πανναξιακός έκανε το πρώτο βήμα κερδίζοντας μπροστά στο λιγοστό κοινό του (δεν βοήθησε η ώρα διεξαγωγής καθώς στο νησί έχει ήδη ξεκινήσει η τουριστική περίοδος) και θέλει ακόμη μία νίκη (η σειρά κρίνεται στις δύο νίκες) το Σάββατο στη Νέα Φιλαδέλφεια για να σφραγίσει την ευρωπαϊκή του έξοδο.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες μπήκαν ορεξάτες και με μικρές εναλλαγές στο σκορ έφτασαν χέρι χέρι μέχρι το 2ο τεχνικό ταιμ-αουτ με τις κιτρινόμαυρες Γιακουμή και Τοντάι να κάνουν το 16-18. Ο Πανναξιακός απάντησε με Τσβετάνοβα, Εμμανουηλίδου, Διώτη, έκανε ένα σερί 7-2 και πέρασε μπροστά με 23-20, ενώ κατέκτησε το σετ με 25-20 κάνοντας το 1-0.
Στο δεύτερο σετ ο Πανναξιακός πιο σοβαρός έδειξε ότι ήθελε να τελειώσει το παιχνίδι, πήρε εύκολα το προβάδισμα στο σκορ με 8-4, 14-8, 16-10 με τη Τσβετάνοβα να κάνει ότι θέλει απέναντι στο ανύπαρκτο «κιτρινόμαυρο» μπλοκ. Στο «διαδικαστικού χαρακτήρα» σετ η ΑΕΚ πέταξε λευκή πετσέτα καθώς δεν έδειξε ούτε μία στιγμή πως πίστευε πως θα μπορούσε να χτυπήσει τον αγώνα. Ο Πανναξιακός ξέφυγε με 20-11, ο Ατάνας Πετρόφ δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε Φάρκωνα, Κιουτσιούκη και Πασσιά, χαμήλωσε στροφές και η ΑΕΚ μείωσε σε 24-17 για να τελειώσει το σετ στο 25-18 που έφερε το 2-0.
 Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ με τον Πανναξιακό να έχει μεγάλο προβάδισμα με 10-6, 13-8, 19-10 με το σετ να τελειώνει με 25-13.
Την αποθέωση γνώρισε για μία ακόμα φορά η νεαρή Ιωάννα Μαυρομάτη όπως επίσης και η Ελένη Φάρκωνα καθώς οι οπαδοί του Πανναξιακού όρθιοι φώναζαν ρυθμικά το όνομα τους. Μετά το τέλος του αγώνα οι αθλήτριες και οι οπαδοί της ομάδας απολύτως ικανοποιημένοι από την φετινή πορεία του Πανναξιακού σε Ελλάδα και Ευρώπη, έγιναν «ένα κουβάρι» και το «τελευταίο χειροκρότημα» ήταν παρατεταμένο.

Τα σετ: 25-20, 25-18, 25-13
Πανναξιακός (Πετρόφ) Σαλούστρου 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Γιόβιτς 5 (4/10 επ., 1 άσο, 86% υπ. – 29% άριστες), Τσέσλιαρ 1 (1/1 επ.), Τοτσίδου 10 (7/14 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. – 75% άριστες), Εμμανουηλίδου 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 16 (13/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (68% υπ. – 37% άριστες) / Κιουτσιούκη, Φάρκωνα, Διώτη 10 (8/18 επ., 2 μπλοκ, 79% υπ. - 29% άριστες), Μαυρομάτη, Πασσιά

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Τοντάι 3 (1/8 επ., 2 μπλοκ), Κουνάδη, Ιβάνοβα 7 (5/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 22% άριστες), Γιακουμή 6 (6/8 επ.), Νικούλη 4 (3/15 επ., 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 7 (4/26 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 11% άριστες), Κακουράτου –λ (53% υπ. – 24% άριστες) / Μπελιά, Πατέλη 1 (1/1 επ.), , Σκαρλάτου