Δευτέρα 27 Απριλίου 2015

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 3-2 ΣΤΟΝ 3ο ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ (2-1 ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ)

Ο Ολυμπιακός έκανε ανατροπή στην ανατροπή του Παναθηναϊκού, επιβλήθηκε με 3-2 σετ στο τάι μπρέικ και προηγείται με 2-1 στη σειρά των τελικών της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Με την Κατερίνα Γιώτα να κάνει μεγάλη εμφάνιση ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του Παναθηναϊκού και έκανε το 2-1 στη των τελικών. Μετά από ένα παιχνίδι που κράτησε περισσότερες από δύο ώρες, οι δύο ομάδες έκαναν ρεσιτάλ λαθών, με την μπίλια τελικά να κάθεται στο κόκκινο.
Επόμενος τελικός την Πέμπτη στο κλειστό της Κυψέλης με τον Παναθηναϊκό να θέλει να στείλει τη σειρά σε πέμπτο αγώνα και ο Ολυμπιακός να κάνει το 3-1 και να διατηρήσει τα σκήπτρα του.
Αξίζει πάντως να τονίσουμε ότι οι πράσινες διαμαρτύρονται για δύο φάσεις στο τάι μπρέικ για μία επίθεση της Νέσοβιτς και μία της Χρήστου. Στην πρώτη η μπάλα είναι ξεκάθαρα άουτ οπότε ο Παναθηναϊκός έχει δίκιο να διαμαρτύρεται, ενώ σε αυτή της Χρήστου το ριπλέι δεν μας επιτρέπει να έχουμε κατηγορηματική άποψη.
Τέλος, για την ιστορία να αναφέρουμε ότι για πρώτη φορά από τον Νοέμβριο του 2013 ένας αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες κρίνεται στο τάι μπρέικ.

Το ματς:
Με όπλο του το σερβίς και την Μπραμπόροβα να ξεκινά δυνατά τον αγώνα ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά και πήρε από την αρχή το προβάδισμα.
Οι γηπεδούχες ήταν μπροστά με 3-4 πόντους, ωστόσο ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο 11-10 χάρη σε μία τραγική επίθεση της Νέσοβιτς. Έκτοτε ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος, βρήκε λύσεις στην επίθεση κυρίως με την Μπραμπόροβα και έφτασε εύκολα στο 1-0 (25-18).
Αντιστρόφως ανάλογη ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ. Οι παίκτριες του Ρούση μπήκαν σε ρόλο οδηγού και ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που είχε προβλήματα στην υποδοχή. Ειδικά με τα σερβίς της Βίλκου οι ερυθρόλευκες τα βρήκαν σκούρα και έτσι οι πράσινες έφτασαν στο 1-1 (19-25).
Το τρίτο σετ είναι χαρακτηριστικό του άγχους που είχαν οι αθλήτριες των δύο ομάδων. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-1 και 9-3 με τον Παναθηναϊκό να γυρίζει το σετ. Με ένα επί μέρους σκορ 4-14 οι πράσινες προηγήθηκαν με 13-17. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +7 (16-23), αλλά ο Ολυμπιακός έκανε την αντεπίθεση του. Με όπλο το σερβίς και την Μπραμπόροβα μείωσε σε 23-24, αλλά οι πράσινες με μπλοκ στην ακραία του Ολυμπιακού έκαναν το 1-2 (23-25).
Στο τέταρτο σετ η Κατερίνα Γιώτα ήταν εκείνη που πήρε τις συμπαίκτριες της από το χέρι και τις οδήγησε στην ισοφάριση. Η κεντρική του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετική, η Νέσοβιτς τελείωσε ορισμένες κρίσιμες μπάλες και κάπως έτσι έγινε το 2-2 (25-16).
Στο πέμπτο σετ οι καταστάσεις ήταν οριακές. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με δύο πόντους (8-6 με άσο της Λαμπρούση). Ο Παναθηναϊκός έπαιρνε τις αλλαγές του αλλά έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν μια επίθεση άουτ της Νέσοβιτς ο επόπτης έδειξε μέσα και έτσι αντί να γίνει το 9-9 το σκορ έγινε 10-8. Ότι δεν έγινε σε εκείνο το σημείο έγινε μετά από δύο φάσεις όπου με πόντους από τις Χρήστου και Τσίμα έγινε το 10-10.
Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 13-11 για τον Ολυμπιακό. Σε εκείνο το σημείο υπήρξαν νέες διαμαρτυρίες από τον Παναθηναϊκό για την επίθεση της Χρήστου ότι ήταν μέσα και πως το σκορ θα έπρεπε να είναι 12-12, ωστόσο τα ριπλέι που είδαμε δεν μας επιτρέπουν να είμαστε κατηγορηματικοί σε αντίθεση με τη φάση της Νέσοβιτς νωρίτερα (αν και το πιθανότερο είναι η μπάλα να βρίσκει τη γραμμή).
Η Βίλκου έκανε το 13-12, για να απαντήσει η Νέσοβιτς (14-12). Η Σέρβα διαγώνια έχασε την ευκαιρία να τελειώσει τον αγώνα με επίθεση άουτ (14-12), αλλά στην επόμενη φάση η Βέσοβιτς έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης.

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-2
Τα σετ: 25-18, 19-25, 23-25, 25-16, 15-13
Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 20 (9/17 επ., 2 άσοι, 9 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 5 (3/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βέσοβιτς 15 (13/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 32% άριστες), Μπραμπόροβα 18 (14/33 επ., 2 άσοι, 2 μλοκ, 43% υπ. - 29% άριστες), Χριστοδούλου 1 (1 μπλοκ), Νέσοβιτς 15 (14/37 επ., 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (82% υπ. - 59% άριστες) / Κωνσταντίνου, Λαμπρούση 1 (1 άσο), Τέζα 1 (1 άσο), Κοκκινάκη,
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 7 (5/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μεταξά 9 (4/10 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Μερτέκη 6 (6/22 επ., 45% υπ. – 35% άριστες), Χρήστου 10 (9/29 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ.. - 42% άριστες), Τσίμα 17 (14/38 επ, 3 μπλοκ, 53% υπ. - 50% άριστες), Πατσέκο 4 (2/5 επ., 2 άσοι), Ρόγκα –λ (40% υπ. – 40% άριστες) / Βίλκου 9 (7/23 επ., 2 άσοι), Παπαδοπούλου 1 (1 άσο), Τσατσούρι, Καββαδία

Το κλειδί: Λαμπάδα στο ύψος της Γιώτα, έστω και αν του στοιχίσει κάτι παραπάνω, πρέπει να ανάψει ο Γιάννης Νικολάκης. Η κεντρική του Ολυμπιακού ήταν πραγματικά εξαιρετική, στα δύσκολα πήρε την ομάδα της από το χέρι και είχε την ηγετική παρουσία που χρειαζόταν για να κάνει ο Ολυμπιακός το 2-1 στη σειρά. Οι 20 πόντοι της με 9/17 επ., 2 άσοι και 9 μπλοκ μαρτυρούν του λόγου το αληθές.

Ο αριθμός: Ούτε ένα, ούτε δύο αλλά συνολικά 66 λάθη έκαναν οι δύο ομάδες στους 204 πόντους που παίχτηκαν. Με εξαίρεση τα τελευταία δύο σετ στα προηγούμενα τρία είχαμε πραγματικό ρεσιτάλ λαθών και υπήρχαν σημεία του παιχνιδιού όπου οι δύο ομάδες σκόραραν μόνο από τα λάθη της αντίπαλης ομάδας.