Πέμπτη 9 Απριλίου 2015

ΠΑΟΚ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ 3-1 ΣΤΟ 2ο ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ (1-1 ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ)

Ο ΠΑΟΚ με όπλο του το σερβίς και με τους Γκόμες και Χιμένες σε εξαιρετική ημέρα πήρε τη νίκη με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού ισοφάρισε την ημιτελική σειρά σε 1-1.

Μετά το μεγάλο ματς της Τρίτης ακόμα μία σπουδαία αναμέτρηση είχαμε ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Παναθηναϊκό. Μετά από 14 σετ μέσα σε έξι ημέρες ο δικέφαλος του Βορρά ήταν εκείνος που τελικά χαμογέλασε αφού πήρε τελικά τη νίκη με 3-1 σετ και ισοφάρισε την ημιτελική σειρά σε 1-1.

Πλέον, οι δύο ομάδες χρειάζονται ακόμα δύο νίκες για να φτάσουν στους τελικούς και οι αγώνες μεταφέρονται στην έδρα του Παναθηναϊκού για τα επόμενα δύο ματς.

Στα αξιοσημείωτα για τη συνέχεια της σειράς είναι το γεγονός ότι ο Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιτελικού αντιμετώπισε σοβαρό πρόβλημα στο δεξί του χέρι, παρά το γεγονός ότι τελείωσε κανονικά το παιχνίδι και δεν ξέρουμε σε τι κατάσταση θα βρίσκεται για τα επόμενα ματς.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι και αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟΚ. Οι πράσινοι έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το 11-9 και στη συνέχεια οι παίκτες του Καλμαζίδη ανεβάζουν ρυθμό. Με όπλο το σερβίς από τον Χιμένες η διαφορά έφτασε στο +6 (16-10).

Ένα λάθος από τον Παντακίδη και ένα μπλοκ του Χόι έφεραν το σκορ στο 16-12 για να πάρει αμέσως μετά την αλλαγή ο Χιμένες. Από εκεί και πέρα ότι έγινε στο σετ ήταν έργο του Γκόμες. Ο διαγώνιος από τη Βενεζουέλα πήγε στη θέση του σερβίς και όταν έφυγε το σκορ ήταν 25-12.

Στο δεύτερο σετ είχαμε άλλο παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός έφτιαξε την υποδοχή και παρά το γεγονός ότι δεν πήρε άσους (τελείωσε το παιχνίδι χωρίς να πάρει πόντο από τη γραμμή του σερβίς), κατάφερε να χαλάσει την υποδοχή του ΠΑΟΚ.

Με τον Κουκ να ανεβάζει στροφές στην επίθεση και τους Χόι και Πανταλέων να κυριαρχούν πάνω από το φιλέ οι παίκτες του Ανδρεόπουλου έχτισαν μια διαφορά τριών πόντων. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να ξαναμπούν στο σετ ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-1 σετ.

Ματσάρα στη συνέχεια

Μετά τα πρώτα δύο νευρικά σετ στη συνέχεια οι δύο ομάδες πάλεψαν με τον ΠΑΟΚ να αποδεικνύεται νικητής στις λεπτομέρειες. Ο "δικέφαλος του Βορρά" προηγήθηκε με 10-5, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και έφτασε το σετ στα ίσα (11-11). Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τους γηπεδούχους να βελτιώνονται στο μπλοκ και με τον Σαφράνοβιτς να προηγούνται με 20-17 και 22-17. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν τη μικρή διαφορά παρότι ο Πανταλέων μείωσε σε 23-20, ο Χιμένες έδωσε ματς μπολ για τους Θεσσαλονικείς 24-20 με τους φιλοξενούμενους απλά να ροκανίζουν και το σετ να ολοκληρώνεται 25-22.

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 3-1

Τα σετ: 25-12, 21-25, 25-22, 25-23

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 20 (16/32 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ 52% υπ - 26% άριστες), Παντακίδης 7 (3/7 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκόμεζ 25 (21/44 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 4 (2/6 επ, 2 μπλοκ), Σαφρανοβιτς 9 (6/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ - 32% άριστες) / Γκαράς (λ . - 53% υπ - 42% άριστες), Ντίνας, Σαμπάνης, Καρασαββίδης, Αναστασιάδης

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Κουκ 18 (17/35 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ - 37% άριστες), Πρωτοψάλτης 14 (13/32 επ, 1 μπλοκ, 73% υπ -50% άριστες), Χόι 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 9 (7/10 επ ,2 μπλοκ), Μπέλος 10 (7/18 επ, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ . - 43% υπ - 24% άριστες), Μπούρας (λ), Σαμαντάς, Λουκάς.

3ος αγώνας: Τρίτη 14 Απριλίου 2015