Πέμπτη 23 Απριλίου 2015

ΠΑΟΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-1 ΣΤΟΝ 1ο ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος της ιστορίας του, καθώς νίκησε με 3-1 τον Ολυμπιακό στην Πυλαία στον πρώτο τελικό της Volley League.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ στους τελικούς της Volley League, καθώς η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, αν και δυσκολεύτηκε, επικράτησε με 3-1 του Ολυμπιακού κι έκανε το 1-0 στη σειρά.
Ο "δικέφαλος του Βορρά", που είχε σε πολύ καλή μέρα τον Ερνάντο Γκόμες, ήταν καταιγιστικός στο πρώτο σετ, φτάνοντας με χαρακτηριστική ευκολία στο 25-16, κυρίως χάρη στο εκπληκτικό του σέρβις.
Ωστόσο, στο δεύτερο ο Ολυμπιακός τον πίεσε, αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επικρατήσει με το συγκλονιστικό 33-31. Ό,τι δεν πέτυχαν οι "ερυθρόλευκοι" στο 2ο σετ, το κατάφεραν στο 3ο, το οποίο πήραν με 25-20 και μείωσαν.
Όμως, σε ένα ακόμα σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, το 4ο, οι γηπεδούχοι πήραν τους κρίσιμους πόντους κι έφτασαν στη νίκη με 25-23.
Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στο κλειστό του Ρέντη την Κυριακή (26/04, 17:00).
Τα σετ: 25-16, 33-31, 20-25, 25-23
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες, Παντακίδης, Ρανγκέλ, Κουρνέτας, Γκόμες, Σαφράνοβιτς, Γκαράς (λ) / Καρασαββίδης, Εφραιμίδης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης, Γιούρισιτς, Ντιάτσκοβ, Προύσαλης, Τακουρίδης, Κόιστρα, Στεφάνου (λ) / Κοκκινάκης, Τζελάτι.