Πέμπτη 15 Ιανουαρίου 2015

ΦΑΤΡΑ ΖΛΙΝ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. 0-3 ΓΙΑ ΤΟ CHALLENGE CUP ΑΝΤΡΩΝ

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με το ένα πόδι στην 8αδα

Ούτε η Ζλιν σταμάτησε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στην εντυπωσιακή του πορεί στο Τσάλεντζ Καπ. Η ομάδα του Έβρου νίκησε με 3-0 τον πρώτο αγώνα της φάσης των «16» που έγινε στην Τσεχία και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ βόλεϊ ανδρών. Στη ρεβάνς χρειάζεται δύο σετ για να προκριθεί. Η ρεβάνς θα γίνει την Τετάρτη 21 Ιανουαρίου στις 20.00.
 Σε περίπτωση πρόκρισης στα προημιτελικά η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού από την Πορτογαλία μεταξύ της Φόντε Μπαστάρντο Αζόρες και της Μπενφίκα Λισαβόνας. Η επικράτηση του Εθνικού ήταν πιο δύσκολη απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ καθώς το 2ο και το 3ο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Μάλιστα στο 3ο σετ η Ζλιν είχε τρεις φορές προβάδισμα για να πάρει το σετ (29-28, 28-27, 27-26) αλλά ο Εθνικός κατάφερε να πάρει τη νίκη με 32-30. Νωρίτερα στο ίδιο σετ η Ζλιν είχε προηγηθεί 12-8 αλλά ο Εθνικός έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 24-26, 30-32)

*Οι πόντοι της Φάτρα Ζλιν προήλθαν από 3 άσσους, 43 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν από 2 άσσους, 44 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων

ΦΑΤΡΑ ΖΛΙΝ (Μάτσεκ): Ουκιτίλ 12 (12/23 επ), Βάσιτσεκ 11 (9/20 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 76% υπ - 60% άριστες), Κολάρ 17 (15/34 επ, 2 άσσοι, 64% υπ - 27% άριστες), Νάβλατσιλ 6 (5/7 επ, 2 μπλοκ), Κότας 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ) / Ομπντζάλεκ (λ, 71% υπ - 24% άριστες), Πρικρίλ 2 (2/2 επ, 50% υπ - 25% άριστες), Μότιτσκα, Τρούονγκ

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Μιχάλ 8 (2/6 επ, 6 μπλοκ), Τσουκ 13 (11/27 επ, 2 μπλοκ, 70% υπ - 35% άριστες), Κασαμπαλής 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ), Κιόσης 8 (3/6 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Αν. Δαλακούρας 11 (10/22 επ, 1 μπλοκ, 85% υπ - 54% άριστες), Άντριτς 17 (16/32 επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 54% υπ - 15% άριστες)