Δευτέρα 12 Ιανουαρίου 2015

ΚΗΦΙΣΙΑ - ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ 3-0 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο ΑΟ Κηφισιάς επικράτησε με άνεση 3-0 σετ της Ορεστιάδας στο "Ζηρίνειο" για τη Volleyleague. Οι "ακρίτες" που ταξίδεψαν οδικώς από την Ορεστιάδα πίεσαν μόνο στο πρώτο σετ.

Οι δύο συνεχόμενες ήττες του Εθνικού Αλεξανδρούπολης έδωσαν την ευκαιρία στον Αθλητικό Όμιλο Κηφισιάς να βρεθεί στην 3η θέση της Volleyleague.
Ο σύλλογος της Κηφισιάς επικράτησε με 3-0 σετ της Ορεστιάδας για την 12η αγωνιστική, παίρνοντας τη ρεβάνς για την ήττα στο τάι μπρέικ στον πρώτο γύρ στην "ακριτική" πόλη.
Οι γηπεδούχου ξεκίνησαν τον αγώνα με βασικό ακραίο τον Κόβαλτσουκ, αλλά από το τέλος του πρώτου σετ ο Κώστας Αρσενιάδης έριξε στον αγώνα τον Ισπανό Φερέρα, ο οποίος δεν ξαναβγήκε από το ματς.
Η Ορεστιαδα απείλησε μόνο στο πρώτο σετ. Οι φιλοξενούμενοι ταξίδεψαν οδικώς από την Ορεστιάδα για την Αθήνα και το ίδιο θα κάνουν και στην επιστροφή, αφού έχασαν την πτήση το Σάββατο (10/1).

Τα σετ: 25-22, 25-16, 25-19
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (1 άσσος), Κόβαλτσουκ 2 (1/4 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 33% άριστες), Σουλτανόπουλος 6 (3/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 9 (7/9 επ, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 12 (11/20 επ, 1 άσσος, 68% υπ - 36% άριστες), Γιοβάνοβιτς 20 (11/29 επ, 7 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 40% υπ - 30% άριστες), Φερρέρα 7 (6/10 επ, 1 άσσος, 83% υπ - 67% άριστες), Όστιν.
ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης, Λούνα 16 (13/28 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τόμσον 4 (3/3 επ, 1 άσσος), Γκιγιέρμε 3 (3/10 επ, 53% υπ - 37% άριστες), Ποτολίδης 6 (2/4 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 6 (6/16 επ, 56% υπ - 56% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 44% υπ - 32% άριστες), Βλασακίδης, Πεντίδης, Διαμαντίδης 1 (1 μπλοκ, 40% υπ - 40% άριστες).

Η 12η αγωνιστική ολοκληρώνεται τη Δευτέρα (12/1, 19.00) με την αναμέτρηση Φοίνικας Σύρου-ΠΑΟΚ.

1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (36-11) 32
2. ΠΑΟΚ (32-13) 28
3. ΚΗΦΙΣΙΑ (29-18) 24
4. ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. (27-19) 22
5. ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (27-21) 21