Παρασκευή 23 Ιανουαρίου 2015

H 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 σετ του ΑΟ Κηφισιάς για την 14η αγωνιστική της Volleyleague. Πάτησε κορυφή ο ΠΑΟΚ στο Βραχάτι. Τρίτος πλέον ο Φοίνικας Σύρου στη βαθμολογία.

Τέσσερα χρόνια είχε να νικήσει ο Παναθηναϊκός τον Αθλητικό Όμιλο Κηφισιάς και τα κατάφερε απόψε (23/1) στο γεμάτο κλειστό της Κυψέλης. Με πρωταγωνιστή τον Χρίστο Μπέλο στο καλύτερο παιχνίδι του από την ημέρα που ντύθηκε στα "πράσινα", ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 σετ της ομάδας της Κηφισιάς.
Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν να φανεί στο πρώτο σετ η απουσία του Ζόραν Γιοβάνοβιτς που ταλαιπωρείται από ίωση. Με όπλο το μπλοκ η Κηφισιά πήρε το πρώτο σετ, αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική.
Ο Μπράιαν Κουκ έκανε εξαιρετική εμφάνιση, αλλά χάρη στην ενέργεια που έδωσαν ο Χρίστος Μπέλος και ο Θανάσης Πρωτοψάλτης έδωσαν στην ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου την πρώτη εντός έδρας νίκη επί του ΑΟ Κηφισιάς μετά το 2011.
Τα σετ: 20-25, 25-17, 25-16, 25-18

Παμβοχαϊκός-ΠΑΟΚ 0-3

Στο Βραχάτι ο ΠΑΟΚ άδραξε την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή και με 20 πόντους από τον Ερνάν Γκόμες επικράτησε 3-0 σετ του Παμβοχαϊκού. Ο "δικέφαλος του βορρά" περιμένει πλέον το αποτέλεσμα του Ολυμπιακού στον αγώνα με την ΑΕΚ, για να παραμείνει στην κορυφή.
Το ντεμπούτο του Ρανγκέλ στην ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη επισκίασε ο σοβαρός τραυματισμός του Άκη Ασπιώτη. Οι πρώτες εκτιμήσεις του ιατρικού τιμ των γηπεδούχων κάνουν λόγο για σοβαρή ζημιά.
Τα σετ: 22-25, 21-25, 17-25
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Δρογκάρης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Ασπιώτης 7 (6/14 επ, 1 άσσος), Ρόου 8 (4/4 επ, 4 μπλοκ), Κανέλλος 9 (7/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νεμέθ 9 (9/24 επ, 80% υπ, 56% άριστες), Σαρικεΐσογλου 7 (7/12 επ, 67% υπ - 42% άριστες) / Ζησης (λ,  60% υπ - 30% άριστες), Βανδώρος, Παπαδόπουλος 4 (3/8 επ, 1 μπλοκ),  Τερζής.
ΠΑΟΚ (Γ.Καλμαζίδης): Χιμένες 9 (7/17 επ, 2 μπλοκ, 30% υπ - 30% άριστες), Παντακίδης 5 (5/6 επ), Ντίνας 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Κουρνέτας 1 (1/1 επ), Γκόμες 20 (18/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 2 (2/7 επ, 86% υπ - 71% άριστες) / Γκαράς (λ, 68% υπ - 64 % άριστες), Σαμπανάι 1 (1/4 επ), Ρανγκέλ 2 (μπλοκ), Εφραιμίδης 4 (3/3 επ, 1 άσσος), Καρασαββίδης 1 (1/1 επ), Αναστασιάδης

Φοίνικας Σύρου-Ορεστιάδα 3-0

Στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας ο Φοίνικας Σύρου νίκησε 3-0 την Ορεστιάδα και πέρασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας μετά την ήττα του ΑΟ Κηφισιάς στην Κυψέλη.
Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν να τους ξεφύγει ο έλεγχος του αγώνα με τους Πέκμανς και Ντόκιτς να έχουν 19 και 17 πόντους αντίστοιχα. Η Ορεστιάδα είχε πολλά προβλήματα στην υποδοχή και το ποσοστό της στην επίθεση δεν ξεπέρασε το 39%.
Τα σετ: 25-20, 25-18, 25-21
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ρ.Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 2 (2/5 επ), Πέκμανς 19 (18/25 επ, 1 μπλοκ, 64% υπ - 52% άριστες), Ντάμποβιτς 2 (2/3 επ), Παπαδόπουλος Χρήστος 9 (4/5 επ, 5 μπλοκ), Ντόκιτς 17 (12/27 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Λάππας 7 (7/15 επ, 92% υπ - 50% άριστες) / Εφραιμίδης (λ , 79% υπ - 56% άριστες), Μουρούτης 2 (1/2 επ, 1 άσσος).
ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κ.Δεληκώστας): Δημητριάδης, Λούνα 16 (16/39 επ), Τόμσον 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Γκιγέρμε 4 (4/9 επ, 73% υπ - 45% άριστες), Ποτολίδης 9 (4/10 επ, 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 4 (3/13 επ, 1 άσσος, 73% υπ - 53% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 80% υπ - 67% άριστες), Διαμαντίδης, Πεντίδης, Καρδαμανίδης.

Η αγωνιστική συνεχίζεται τη Δευτέρα (26/1, 19.00) με τον αγώνα Άρης-Εθνικός Αλεξανδρούπολης. Την ερχόμενη Τετάρτη (28/1, 19.00) γίνεται το Λαμία-ΜΕΝΤ και στις 11 Φεβρουαρίου (19.30) το ματς ΑΕΚ-Ολυμπιακός.

1. ΠΑΟΚ (41-15) 36
2. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (39-11) 35
3. ΚΗΦΙΣΙΑ (33-22) 27
-. ΦΟΙΝΙΚΑΣ Σ. (32-22) 27
5. ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛ. (30-20) 25
6. ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (31-25) 24
7. ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (23-31) 18
8. ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ (24-29) 17