Τετάρτη 28 Ιανουαρίου 2015

ΛΑΜΙΑ - ΜΕΝΤ 3-0 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Βήμα σωτηρίας για τη ΛαμίαΈνα ακόμα βήμα προς τη σωτηρία έκανε η Λαμία επικρατώντας με 3-0 σετ της ΜΕΝΤ στο Χαλκιοπούλειο.

Η ΜΕΝΤ παρόλο που βρέθηκε μπροστά στο πρώτο σετ μετά το 13-16 υπέρ της δε μπόρεσε να συγκρατήσει τη Λαμία που γύρισε το σετ με τον Μίσιτς να περνάει για πρώτη φορά στον αγώνα αντί του Καβαδά που είχε ξεκινήσει διαγώνιος. Με βελτιωμένη την υποδοχή πέρασε μπροστά 21-17 και το κατέκτησε 25-20.

Στη συνέχεια το έργο ήταν πολύ πιο εύκολο για τους γηπεδούχους που πήραν εύκολο προβάδισμα 8-4, κρατώντας τα ηνία του σετ άνετα ως το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και ξέφυγαν ακόμα περισσότερο προς το τέλος κάνοντας το 21-14 και 25-17.

Ίδια εικόνα και στο τρίτο σετ. Η ΜΕΝΤ αντιστάθηκε μόνο ως το Β τεχνικό τάιμ άουτ αλλά στη συνέχεια λύγισε και η Λαμία έκανε γρήγορα το 21-15 και κατέκτησε το σετ 25-20.

Αυτή ήταν η δεύτερα νίκη της Λαμίας στο πρωτάθλημα και η δεύτερη συνεχόμενη μετά την νίκη επί του Εθνικού δείχνοντας πως έχει μπει το νερό στο αυλάκι.

Ήταν η πρώτη συμμετοχή σήμερα του Τσαδήμα και του Μίσιτς.

Στον απόηχο του αγώνα η παραίτηση του προπονητή της ΜΕΝΤ, Σπύρου Γκολίτση μετά από 11 χρόνια.

Διαιτητές: Ονόπας, Μουλά Ε.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-17, 25-20)

Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Κατσιγάννης):Καβαδάς, Ούγκο Γκιμαράες, Τεσέιρα, Φαμπιάνο, Μαδούρας, Γκιρτζίκης / Τσαδήμας (λ), Μίσιτς.

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης):Χατζηηλιάδης, Χρυσάφης, Παπαϊακώβου, Μπίσετ, Παντίρης, Σακόγλου / Αντωνιάδης (λ), Μάντζιος, Αντιφάκος, Ναζίρης, Κλέσερντ.