Τρίτη 13 Ιανουαρίου 2015

ΦΟΙΝΙΚΑΣ - ΠΑΟΚ 2-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Πέρασε τα... μποφόρ ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη  σε έναν αγώνα που φαινόταν χαμένος. Ο δικέφαλος βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε να νικήσει τα προβλήματά του και τον Φοίνικα, επικρατώντας με 3-2 στη Σύρο για τη 12η αγωνιστική της Volleyleague. Σωστα λοιπόν ο Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε ότι είχε πάρει δραμαμίνες τόσο για να μποφόρ του Αιγαίου, όσο και για τα μποφόρ του Δ. Βικέλας.
Αυτό το οφείλει κυρίως στον Γκόμεζ  που πήρε 31 πόντους και δύο άσσους στο φινάλε και στον Σαφράνοβιτς που ήταν πολύ καλός παρά την αδιαθεσία που ένιωσε.

Με την 11η νίκη του στο πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ έφτασε του 30 βαθμούς, υποχώρησε στο -2 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό, αλλά διατηρήθηκε σε απόσταση... βολής ενόψει και της ενίσχυσης του με τον Κουβανό Σκουλ Χιμένεθ που έφτασε πριν από λίγη ώρα στην Ελλάδα.

Ο Φοίνικας στο κατάμεστο «Δ.Βικέλας» προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ αλλά καθοριστικά λάθη στην υποδοχή του κόστισαν τη νίκη, ενώ εκφράστηκαν παράπονα για αποφάσεις του πρώτου διαιτητή κυρίως στο 4ο σετ. Ο Φοίνικας έπιασε τον Παναθηναϊκό στην 5η θέση της βαθμολογίας με 21 βαθμούς.

Aπό το ξεκίνημα ο αγώνας ήταν αμφίρροπος, οι δύο ομάδες έφτασαν στο 14-14 και με επίθεση του Λάππα και άουτ του Σαφράνοβιτς ο Φοίνικας ξέφυγε 16-14. Με μπλοκ του Ντόκιτς η διαφορά άνοιξε στο +3 (19-16). Ο Ντόκιτς έχασε το σερβίς (19-17) αλλά ο Φοίνικας απάντησε με καθοριστικό σερί 4-0 για το 23-17 χάρις τα σερβίς του Πέκμανς και εύστοχες επιθέσεις από Λάππα, Ντόκιτς κι ένα λάθος του ΠΑΟΚ. Εκεί κρίθηκε και το σετ με τον Φοίνικα να το τελειώνει 25-20 με επίθεση του Ντόκιτς.

Άνοδος του Γκόμεζ

Ο ΠΑΟΚ βελτίωσε αισθητά τα ποσοστά στην υποδοχή του και από την αρχή του σετ είχε συνέχεια προβάδισμα με έναν και δύο πόντους (4-2, 10-8, 15-13 και 16-14). Μετά από λάθος του Χαραλαμπίδη, μπλοκ του Γκόμεζ στον Λάππα και δύο σερί επιθέσεις του βενεζουελάνου διαγώνιου ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε πρώτη φορά με +5 (19-14). Μέχρι το τέλος του σετ κράτησε τη διαφορά και με επίθεση του Γκόμεζ έγινε το 25-22 και το 1-1 σετ.

Δεύτερο προβάδισμα

Το 3ο σετ στο ξεκίνημα του έμοιαζε με το 2ο σετ όταν ο ΠΑΟΚ είχε προβάδισμα μέχρι το 10-8. Με επίθεση του Χαραλαμπίδη και άουτ του Εφραιμίδη ήρθε η ισοφάριση 10-10, αλλά ο Ντόκιτς και ο Λάππας με δύο επιθέσεις σε κόντρα επιθέσεις έκαναν το 14-12, ενώ με άσσο του Χρήστου Παπαδόπουλου η διαφορά άνοιξε στο +3 (16-13). Με μπλοκ του Χαραλαμπίδη και εξαιρετικό τον Ντόκιτς η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +5 (21-16). Ο ΠΑΟΚ μείωσε με τα σερβίς του Γκόμεζ μείωσε πρόσκαιρα σε 22-20 αλλά ο Φοίνικας με σερί 3-0 από χαμένο σερβίς Γκόμεζ, επίθεση Ντόκιτς και μπλοκ του Ντάμποβιτς στον Εφραιμίδη έκανε το 25-20 και το 2-1 σετ.

Ισοφάριση και παράπονα

Ο ΠΑΟΚ μπήκε ακόμα πιο δυνατά στο 4ο σετ και έδειξε αποφασισμένος να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Με πίεση από το σερβίς των Σαφράνοβιτς, Γκόμεζ ξέφυγε 7-3, ενώ έγιναν και δύο φάσεις που προκάλεσαν τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Ο Φοίνικας κατάφερε ήταν να μειώσει σε 14-13 όταν ο Ντόκιτς πήρε και άσσο αλλά ο ΠΑΟΚ με υπεροχή στην επίθεση και κυρίως στις “κόντρα” επιθέσεις με τον εκπληκτικό Γκόμεζ ξέφυγε 17-14 και 21-18. Εκεί ο Πέκμανς κάρφωσε πάνω στη γραμμή (όπως φάνηκε και στο τηλεοπτικό ριπλέι) αλλά ο διαιτητής Παπαδογούλας έδωσε τη μπάλα στον ΠΑΟΚ για το 22-18 προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, ενώ ο β΄προπονητής του Φοίνικα Άκης Χατζηαντωνίου χρεώθηκε με κίτρινη κάρτα. Μετά το 22-18 ο ΠΑΟΚ κράτησε τη διαφορά και έφτασε στο 25-19 και στην ισοφάριση 2-2 σετ.

Οι άσσοι του Γκόμεζ

Η μάχη των δύο ομάδων κορυφώθηκε στο 5ο σετ όταν έγιναν πολύ ωραίες φάσεις και εκπληκτικές άμυνες από τους παίκτες των δύο ομάδων. Ο Φοίνικας κατάφερε να ξεφύγει με 6-4 αλλά ο ΠΑΟΚ με απάντησε με σερί 3-0 ύστερα από επίθεση Γκόμεζ και δύο λάθη των γηπεδούχων (διπλή μπαλιά Λάππα και άουτ Χαραλαμπίδη) κάνοντας το 7-6. Στο 8-8 ο Παντακίδης σταμάτησε τον Πέκμανς και ο Σαφράνοβιτς σε πολύ δύσκολη επίθεση έκανε το 11-9 με τον Γιάννη Καλμαζίδη να πανηγυρίζει έντονα και να δέχεται κίτρινη κάρτα. Ο ΠΑΟΚ κράτησε το πολύτιμο +2 μέχρι το 13-11 και ο εκπληκτικός Γκόμεζ με δύο άσσους τελείωσε τον αγώνα.

Διαιτητές: Παπαδογούλας - Κουτσούλας