Τρίτη 6 Ιανουαρίου 2015

Η 11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ (Γ΄ ΜΕΡΟΣ)

Πρωταθλητής χειμώνα και... μόνος του ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε μόνο στο τρίτο σετ να κάμψει την αντίσταση της ουραγού Λαμίας, της οποίας επιβλήθηκε με 3-0 στο Χαλκιοπούλειο για την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου στην Volleyleague. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» κατακτούν τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα, ενώ η γηπεδούχος ψάχνει ακόμα την πρώτη της νίκη και ολοκληρώνει τον πρώτο γύρου έχοντας μαζέψει μόλις έναν βαθμό. Ο Ολυμπιακός νιώθει την... μοναξιά της κορυφής  καθώς ο ΠΑΟΚ έφυγε με απώλειες από την Κυψέλη.

Ο Δημήτρης Καζάζης είχε την ευκαιρία να πραγματοποιήσει πολλές αλλαγές (Μαρούλης, Σωτηρίου, Τακουρίδης Τζελάτι), κάτι που έδωσε την ευκαιρία στην Λαμία να... χτυπήσει το τρίτο σετ. Δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Αντρέι Ντιάτσκοφ.
Τραυματίστηκε ο Λεχ

Για τη Λαμία αγωνίστηκε ελάχιστα ο Πολωνός διαγώνιος Γιάροσλαβ Λεχ επειδή στην προθέρμανση έπαθε μυική σύσπαση και θα μείνει εκτός προπονήσεων για 4-5 μέρες. Στο πρώτο σετ αγωνίστηκε διαγώνιος ο Μαδούρας και στο 2ο και στο 3ο σετ διαγώνιος έπαιξε ο Χήρας.

Ο Ολυμπιακός στα δύο πρώτα σετ είχε τον πλήρη έλεγχο στο σκορ και δεν απειλήθηκε. Στο 3ο σετ οι πολλές αλλαγές που έγιναν στο βασικό σχήμα ώστε να δοθούν ευκαιρίες σε όλους τους παίκτες της δωδεκάδας έβγαλαν την ομάδα του Πειραιά εκτός ρυθμού. Η Λαμία βρήκε χώρο για να κάνει το παιχνίδι της και πήρε από την αρχή προβάδισμα με 5-1 το οποίο διατήρησε μέχρι το 20-16.

Κόκκινη στον Γκιμαράες

Μπροστά στο ενδεχόμενο να χάσει το σετ και να μπει σε περιπέτειες οι παίκτες του Ολυμπιακού ανασυντάχθηκαν και με αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις και δύο μπλοκ μείωσαν σε 22-21. Ο Βραζιλιάνος της Λαμίας Λεόν Ούγκο Γκιμαράες δέχτηκε κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία, ενώ νωρίτερα κίτρινη είχε δεχτεί και ο Τεσέιρα που αγωνίστηκε λίμπερο. Η Λαμία με τον Καββαδά προηήθηκε 24-22, όμως, ο Κοκκινάκης με επίθεση μείωσε 24-23 και στην επόμενη φάση ο Μαδούρας είχε ευκαιρία να τελειώσει το σετ αλλά κάρφωσε άουτ (24-24). Οι γηπεδούχοι διαμρτυρήθηκαν πως η μπάλα ήταν μέσα αλλά και ο επόπτης έδωσε άουτ. Ο Χριστοφιδέλης έκανε το 25-24, ο Καβαδάς ισοφάρισε (25-25) αλλά οι ρουμελιώτες έχασαν το σερβίς και ο Χριστοφιδέλης τελείωσε το σετ και τον αγώνα με 27-25.

Διαιτητές: Κυριοπούλου - Φραγκάκης

Διακύμανση:
1ο σετ: 2-8, 10-16, 16-21, 17-25
2ο σετ: 1-8, 13-16, 14-21, 17-25
3ο σετ: 8-4, 16-13, 21-17, 25-27

Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 6 άσσους, 36 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 34 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Γκιρτζίκης 5 (4/7 επ, 1 άσσος), Γκιμαράες 13 (12/25 επ, 1 μπλοκ, 53% υπ - 43% άριστες), Χήρας 7 (5/11 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 5 (1/3 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιάροσλαβ 1 (1/2 επ), Καββαδάς 13 (11/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ - 28% άριστες) / Τεξέιρα (λ, 57% υπ - 43% άριστες), Καρβούνης, Μαδούρας 4 (2/8 επ, 1 μπλοκ), Βλαχόπουλος, Κουτσονίκας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 3 (3/8 επ,60% υπ - 50% άριστες), Γιούρισιτς 4 (2/3 επ, 2 μπλοκ), Προύσαλης 1 (1/1 επ), Κοκκινάκης 12 (10/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ - 26% άριστες), Σμαραγδής 9 (4/7 επ, 1άσσος, 4 μπλοκ), Κλαρκ 6 (4/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 50% υπ - 38% άριστες), Μαρούλης 1 (μπλοκ), Σωτηρίου 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 1 (1/1 επ), Τζελάτης 8 (7/13 επ, 1 μπλοκ)

Με τους Γκόμεζ και Εφραιμίδη να βρίσκονται σε πολύ καλή ημέρα επιθετικά, ο ΠΑΟΚ πήρε 2 βαθμούς στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στην Κυψέλη, και βρίσκεται πλεόν δεύτερος κάτω από τον Ολυμπιακό. Ο δικέφαλος του Βορρά προηγήθηκε 2-0, αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε τη δύναμη και εκμεταλλεύομενος τα λάθη του αντιπάλου ισοφάρισε το παιχνίδι. Πρωταγωνιστής για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Καμίνσκι, ο οποίος αποχαιρετά το «τριφύλλι» μετά την επιστροφή του Μπέλου, που βρέθηκε σήμερα στο γήπεδο. Ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 18 βαθμούς, στη έκτη θέση.
 Ο δικέφαλος κράτησε το αήττητο στους εκτός έδρας αγώνες του Α΄γύρου και με τον βαθμό που έχασε υποχώρησε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε έμεινε μόνος του στην 6η θέση.

Προβάδισμα ΠΑΟΚ

Kαλύτερος ο ΠΑΟΚ στο 1ο σετ μπήκε δυνατά και με αποτελεσματικό σερβίς είχε από την αρχή προβάδισμα στο σκορ. Τα σερβίς του Παντακίδη ανέδειξαν αρχικά τη μέτρια υποδοχή του Παναθηναϊκού και ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με προβάδισμα 4-1 το οποίο και συντήρησε μέχρι το 19-19 οπότε οι «πράσινοι» ισοφάρισαν 17-17. Είχε προηγηθεί προβάδισμα του ΠΑΟΚ με 17-1 ύστερα από αποτελεσματικές ενέργειες του Σαφράνοβιτς και του Γκόμεζ. Ο Καμίνσκι με επίθεση μείωσε σε 17-13 και στη συνέχεια ο Στιβαχτής με τα φλοτ σερβίς του χάλασε την υποδοχή του δικεφάλου και οι πράσινοι με συνολικό σερί 5-0 ισοφάρισαν (17-17). Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο με τον ΠΑΟΚ να έχει πάντα το προβάδισμα με έναν πόντο. Στο 22-22 ο Εφραιμίδης με επίθεση και ο Κουρνέτας με μπλοκ έκαναν το 24-22 για τον δικέφαλο και παρά τον πόντο του Πρωτοψάλτη για το 24-23 ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ μετά από παράβαση του Χόι (διπλή μπαλιά).

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με προβάδισμα 5-1 χάρις στα σερβίς του ΠΑΟΚ. Η υποδοχή βελτιώθηκε και ο Καμίνσκι να ανέβασε τα ποσοστά στην επίθεση του. Οι «πράσινοι» κράτησαν το προβάδισμα του +4 μέχρι το 10-6. Σταδιακά ο δικέφαλος πήρε πάλι τον έλεγχο στο φιλέ και ροκάνισε τη διαφορά σε 14-12, ενώ στο 17-14 που έγινε με μπλοκ άουτ του Καμίνσκι ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 4-0 χάρις τα σερβίς του Σαφράνοβιτς. Ο Ισραηλινός του ΠΑΟΚ με έναν άσσο και μία επίθεση έκανε το 17-17 ενώ ο Γκόμεζ έβαλε τον δικέφαλο μπροστά με 18-17 και αργότερα 20-18 με τον άσσο του δραστήριου Παντακίδη. Ο ΠΑΟΚ κράτησε το +2 μέχρι το 23-21 αλλά ο Παναθηναϊκός με τρία μπλοκ του Καμίνσκι προηγήθηκε 24-23 και έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όμως, η μαχητική ομάδα του ΠΑΟΚ με δύο καθοριστικούς πόντους του Εφραιμίδη (επίθεση και ατομικό μπλοκ) έκανε το 25-24 και το σετ τελείωσε με άουτ επίθεση του Κουκ.

Η ισοφάριση του Παναθηναϊκού

Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος για να πάρει το σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα. Από την αρχή είχε μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα δύο πόντων (4-2, 8-6) και με το σερβίς του Πανταλέων η διαφορά άνοιξε 13-9. Ο Πρωτοψάλτης έκανε το 15-10 αλλά ο ΠΑΟΚ με πρωταγωνιστές του Εφραιμίδη, Γκόμεζ κατάφερε να ανακάμψει και να ισοφαρίσει 19-19. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες στο φιλέ, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά 22-21 με φιλέ του Εφραιμίδη αλλά ο ΠΑΟΚ με τον Γκόμεζ, με μπλοκ του Παντακίδη και επίθεση του Μουρ έφτασε στο 24-22. Ο Παναθηναϊκός μείωσε με το λάθος του Σαφράνοβιτς και ισοφάρισε με το μπλοκ του Κουκ, ενώ με νέα επίθεση του Αμερικανού και μπλοκ του Πανταλέων επικράτησε 27-25 και μείωσε σε 2-1 σετ.

Με ενθουσιασμό και δύναμη που πήρε από τους οπαδούς του ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο σε όλο το 4ο σετ. Ξεκίνησε με προβάδισμα τεσσάρων πόντων το οποίο κράτησε σε όλο το σετ (8-4, 14-10, 18-14, 21-17) και πήρε το σετ 25-22 για το 2-2 σετ.

Υπογραφή Εφραιμίδη

Μεγάλη μάχη έγινε στο 5ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ έδειξε μεγαλύτερα αποθέματα δύναμης και καλύτερη συγκέντρωση στην τακτική του σε σερβίς και μπλοκ. Με κορυφαίο τον Εφραιμίδη που πήρε επίθεση και άσσο ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 6-4, ενώ μετά από δύο λάθη των Κουκ και Καμίνσκι άνοιξε τη διαφορά στο 11-7 και πήρε δίκαια τη νίκη με 15-10.