Κυριακή 1 Μαρτίου 2015

ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Εύκολα με 3-0 σετ επικράτησε ο Ολυμπιακός επί της Ορεστιάδας για τη Volley League και μοιράζεται με απόλυτη ισοβαθμία την κορυφή μαζί με τον ΠΑΟΚ, που νίκησε 3-1 την ΑΕΚ. Σημαντική νίκη και για τον Άρη.

Σχεδόν μία ώρα χρειάστηκε ο Ολυμπιακός για να κάμψει την αντίσταση της Ορεστιάδας φτάνοντας στη νίκη με 3-0 σετ. Σπουδαία νίκη πήρε ο Άρης επί της Κηφισιάς με 3-2 στη μάχη της παραμονής. Πιο αναλυτικά...

Ξεμπέρδεψε σε μία ώρα ο Ολυμπιακός

Πιάνοντας καλή απόδοση και χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στην Ορεστιάδα ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ και πρόσθεσε τρεις ακόμα βαθμούς στη συγκομιδή του.
Το σημαντικότερο για τους ερυθρόλευκους ήταν πως δεν απώλεσαν κάποιο σετ το οποίο μπορεί να τους στοίχιζε στη συνέχεια στη μάχη τους με τον ΠΑΟΚ για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.
Στα αγωνιστικά ο Κοκκινάκης με τον Τζελάτι ήταν οι δύο επιθετικές αιχμές του Ολυμπιακού με τους ερυθρόλευκους να έχουν εξαιρετικό ποσοστό στην επίθεση (65%). Στην αντίπερα όχθη η Ορεστιάδα με τον Λούνα να βρίσκεται σε μέτρια ημέρα δεν μπορούσε να κάνει πολλά.
Το αρνητικό για τον Κώστα Δεληκώστα είναι ότι είδε τον Γκιγιέρμε να αποχωρεί τραυματίας και θα υποβληθεί σε μαγνητική για να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος του.
Ολυμπιακός - Ορεστιάδα 3-0
Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-20, 25-16)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 7 (7/18 επ, 67% υπ - 60% άριστες), Γιούρισιτς 9 (9/11 επ), Προύσαλης 2 (2 μπλοκ), Κοκκινάκης 17 (14/19 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ - 54% άριστες), Κόιστρα 8 (6/7 επ, 2 μπλοκ), Τζελάτι 14 (13/19 επ, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 67% υπ - 56% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου (50% υπ - 50% άριστες), Τακουρίδης 1 (1/2 επ)
ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1 (1 μπλοκ), Λούνα 6 (6/25 επ), Τόμσον 7 (5/6 επ, 2 μπλοκ), Γκιγιέρμε 10 (9/21 επ, 1 μπλοκ, 85% υπ - 70% άριστες), Ποτολίδης 7 (5/5 επ, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 2 (2/8 επ, 53% υπ - 47% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 46% υπ - 42% άριστες), Σκαρλατίδης, Βλασακίδης 3 (3/4 επ), Διαμαντίδης, Πεντίδης 1 (1/1 επ)

Άφησε σετ ο ΠΑΟΚ

Μαζί με τον Ολυμπιακό, με απόλυτη ισοβαθμία, βρίσκεται στην κορυφή ο ΠΑΟΚ, που δεν διατήρησε το μικρό προβάδισμα που είχε απέναντι στους "ερυθρόλευκους", καθώς έχασε ένα σετ από την ΑΕΚ στη Γλυφάδα. Ωστόσο, πήρε πολύ εύκολα το 3ο και το 4ο σετ και μαζί τη νίκη με 3-1.
ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 1-3
Τα σετ: 17-25, 25-23, 13-25, 19-25
ΑΕΚ (Παπαδόπουλος): Ωρολογάς 7, Ίλιτς 16, Χριστοφίδης 4, Αλεξίου 10, Δημητρούδης 1, Ανδρεάδης 7, Γκούζντα (λ - 55%) / Χατζόπουλος 1, Δανιάς, Μιχαλόπουλος
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 16, Ντίνας 10, Γκόμες 25, Ρανγκέλ 5, Εφραιμίδης 6, Αναστασιάδης 3, Γκαράς (λ - 50%) / Καρασαββίδης, Παντακίδης 3, Κουρνέτας

Νέα μεγάλη νίκη για τον Άρη

Μετά την Ορεστιάδα ο Άρης επικράτησε και επί της Κηφισιάς. Οι κιτρινόμαυροι επιβλήθηκαν με 3-2 σετ και πήραν δύο ακόμα σημαντικούς βαθμούς.
Ο Άρης ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ άρχισε να δημιουργεί μια διαφορά η οποία έφτασε στους τέσσερις πόντους (16-12) με τον Καμίνσκι να κάνει εξαιρετική δουλειά από τη θέση του σερβίς. Οι κιτρινόμαυροι διατήρησαν αυτό το προβάδισμα μέχρι το τέλος του σετ και το κατέκτησαν με 25-21.
Στο δεύτερο είχαμε ένα πραγματικά εντυπωσιακό παιχνίδι. Άρης και Κηφισιά εναλλάσσονταν στο προβάδισμα. Η Κηφισιά ήταν εκείνη που έφτασε πρώτη στο σετ μπολ (22-24), αλλά οι κιτρινόμαυροι απάντησαν και έκαναν το 24-24 με μπλοκ άουτ σε επίθεση του Στίγγα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι ο Γιοβάνοβιτς να κάνει το λάθος και στη συνέχεια ο Πιπέργιας να πάρει τον πόντο και να διαμορφώσει το 33-31.
Τα επόμενα δύο σετ ήταν ένας μονόλογος της Κηφισιάς. Οι φιλοξενούμενοι λιγόστεψαν τα λάθη τους, πίεσαν στο σερβίς και κατάφεραν να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ.
Εκεί όμως ο Άρης ήταν εκείνος που ήταν πιο ψύχραιμος και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ.
Άρης - ΑΟ Κηφισιάς 3-2
Τα σετ: 25-21, 33-31, 19-25, 17-25, 15-13
ΑΡΗΣ (Μέλκας): Μαυροβουνιώτης 15, Πιπέργιας 1, Ντόχερτι 13, Στίγγας 19, Χατζηπαραδείσης 5, Καμίνσκι 17, Μπαμπαλιούτας (λ - 60%) / Χαριτωνίδης 2, Μήλης 11, Κουτσονίκας 1, Μέλκας
ΑΟ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2, Σουλτανόπουλος 11, Παπαγγελόπουλος 15, Φερέρα 12, Ρουμελιωτάκης 14, Γιοβάνοβιτς 32, Ταμπουρατζής (λ - 73%) / Χατζηπροδρόμου, Ρούσσης, Σπύρου