Κυριακή 1 Μαρτίου 2015

Η 18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Σημαντική νίκη πήρε ο Παναθηναϊκός ο οποίος επικράτησε με 3-2 σετ επί του Παμβοχαϊκού στο Βραχάτι για την Α1 βόλεϊ ανδρών.

Μεγάλο παιχνίδι σε εξέλιξη έγινε στο Βραχάτι. Για μια ακόμα φορά τα τελευταία χρόνια Παμβοχαϊκός και Παναθηναϊκός πρόσφεραν απλόχερα θέαμα σε όσους παρακολούθησαν το παιχνίδι το οποίο βρήκε νικητές τους πράσινους με 3-2 σετ.
Ο Παναθηναϊκός μάλιστα προηγήθηκε με 0-2, οι γηπεδούχοι όμως απάντησαν, αλλά δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.
Το ματς: Δύο διαφορετικά παιχνίδια παρακολουθήσαμε για περίπου τέσσερα σετ στο Βραχάτι.
Στο πρώτο ο Παναθηναϊκός, έχοντας και τον κόσμο στο πλευρό του, μπήκε δυνατά και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Παμβοχαϊκό. Οι γηπεδούχοι έκαναν πολλά και εύκολα λάθη, είχαν κακή υποδοχή και έτσι οι πράσινοι πήραν το πρώτο σετ με 16-25.
Σε αντίθεση με το πρώτο σετ ο Παμβοχαϊκός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 14-9. Κάπου εκεί όμως άρχισε η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού ο οποίος έτρεξε ένα επί μέρους 3-12 για να προηγηθεί με 17-21. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή με τους παίκτες του Ανδρεόπουλου να είναι ψύχραιμοι και να παίρνουν το σετ (23-25).
Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στον αγώνα και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι. Η υποδοχή των πράσινων χάλασε με τον Κανέλλο και τον Σαρικεΐσογλου να κάνουν μεγάλη δουλειά από το σερβίς ο Παμβοχαϊκός πήρε από νωρίς μια σημαντική διαφορά την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος του σετ.
Κάτι που έμοιαζε με βόλεϊ γυναικών (σε επίπεδο ανατροπών) παρακολουθήσαμε στο τέταρτο σετ. Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε με 9-2 και 16-9 με τον Πρωτοψάλτη να κάνει τρομερή δουλειά με τα σερβίς του και να φεύγει με το σκορ στο 17-16. Ωστόσο, η επική ανατροπή των πράσινων δεν ολοκληρώθηκε αφού ο Νέμεθ τελείωσε κρίσιμες μπάλες και οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.
Εκεί ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ψύχραιμος, πήρε σημαντικούς πόντους από Μπέλο και Κουκ και έφτασε στο δίποντο.
Παμβοχαϊκός - Παναθηναϊκός 2-3
Τα σετ: 16-25, 23-25, 25-21, 25-21, 11-15
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 3 (1/5 επ, 2 μπλοκ), Ρόου 6 (3/8 επ, 3 μπλοκ), Κανέλλος 17 (11/15 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Νέμεθ 18 (17/39 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ - 57% άριστες), Σαρικεΐσογλου 12 (9/16 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ - 31% άριστες), Ντουσάρμ 15 (13/42 επ, 2 άσσοι) / Ζήσης (λ, 84% υπ - 58% άριστες), Δρογκάρης, Παπαδόπουλος, Στεβάνοβιτς.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 1 (1 μπλοκ), Κουκ 26 (22/37 επ, 4 άσσοι, 38% υπ - 24% άριστες), Πρωτοψάλτης 16 (12/30 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ - 43% άριστες), Χόι 7 (2/7 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πανταλέων 7 (3/6 επ, 4 μπλοκ), Μπέλος 19 (17/31 επ, 2 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 48% υπ - 35% άριστες), Μπούρας (λ, 50% υπ - 30% άριστες), Δημητριάδης, Σαμαντάς, Παπαδόπουλος 1 (1/1 επ).
Θυμηθείτε το LIVE της αναμέτρησης.

Παρέμεινε ζωντανός ο Εθνικός

Με αποτελεσματικό σερβίς αλλά και πολύ καλή τακτική στο μπλοκ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε τη ΜΕΝΤ με 3-0 σετ και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια του να μπει στην πρώτη 4αδα του πρωταθλήματος.
Η ακριτική ομάδα ισοβαθμεί στην 3η θέση με την Κηφισιά η οποία έχει να παίξει με τον Άρη. Η ΜΕΝΤ έμεινε καθηλωμένη στους 13 βαθμούς και βρίσκεται στην 10η θέση της βαθμολογίας.
Νευρικό ήταν το πρώτο σετ, με τον Εθνικό ωστόσο να δείχνει μεγαλύτερη ψυχραιμία και να αποφεύγει τα λάθη. Σχεδόν υποδειγματική η επίθεση των γηπεδούχων, που με σερί 4-0 ξέφυγαν 16-12 και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι τα μέτρα τους.
Με τη ψυχολογία να είναι με το μέρος του ο Εθνικός έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο 2ο σετ. Με το 5-0 να δίνει άλλον αέρα στους παίκτες του Σάκη Μουστακίδη ο Εθνικός πορεύτηκε με άνεση και διαφορά ασφαλείας σε όλο το σετ καθώς το σερβίς του δημιουργούσε ρήγματα στην υποδοχή της ΜΕΝΤ. Με σερί 3-0 η διαφορά ανέβηκε στο 10-15. Η ομάδα της Τούμπας προσπάθησε να κλείσει τη διαφορά και με δικό της σερί 3-0 έκλεισε τη διαφορά στΟ -2 (23-21) αλλά ο Εθνικός τελείωσε το σετ 25-22 για το 2-0 σετ.
Ίδια εικόνα είχε και το 3ο σετ όπου ο Εθνικός ξέφυγε 5-2 και με σερί 3-0 ανέβασε τη διαφορά στο 14-8. Το +6 διατηρήθηκε σε όλη τη διάρκεια του σετ μέχρι που ο Εθνικός έφτασε χωρίς άλλες απώλειες δυνάμεων στο 3-0 και τις πρώτες πρωινές ώρες της Κυριακής ετοιμάζεται να αναχωρήσει για τη Λισαβώνα μέσω Κωνσταντινούπολης.
Εθνικός Αλεξανδρούπολης - ΜΕΝΤ 3-0
Τα σετ: 25-20, 25-21, 25-20
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κ. Δαλακούρας 4 (4/8 επ, 75% υπ - 63% άριστες), Μιχάλι 12 (3/4 επ, 5 άσσοι, 4 μπλοκ), Κασαμπαλής 6 (3/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κιόσης 8 (8/9 επ), Αν. Δαλακούρας 11 (10/19 επ, 1 μπλοκ, 91% υπ - 55% άριστες), Άντριτς 11 (10/25 επ, 1 άσσος) / Δαρίδης (λ, 67% υπ - 50% άριστες), Όστιν, Δημητριάδης 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ, 55% υπ - 36% άριστες), Κοντοστάθης
ΜΕΝΤ (Φίνος): Σακόγλου 13 (13/31 επ), Ναζίρης 1 (1 άσσος), Χατζηηλιάδης 5 (4/14 επ, 1 μπλοκ, 63% υπ - 38% άριστες), Μπίσετ 11 (7/12 επ, 4 μπλοκ), Αντιφάκος 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Κλέρσεντ 5 (5/10 επ, 73% υπ - 64% άριστες) / Κνάπεκ (λ, 45% υπ - 45% άριστες), Παντίρης, Παπαϊακώβου 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Παπαπαναγιώτου, Μάντζιος 1 (1/1 επ, 75% υπ - 75% άριστες)

Ο Γ.Σ.Λαμία συνέχισε την αήττητη πορεία στους εντός έδρας αγώνες στον Β΄γύρο του πρωταθλήματος και μετά από μεγάλο ντέρμπι νίκησε τον Φοίνικα Σύρου με 3-2 σετ.
Η Λαμία πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για να μείνει στην κατηγορία. Πλησίασε τη ΜΕΝΤ στο -2 και για πρώτη φορά από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος ξεκόλλησε από την τελευταία θέση.
Ο Φοίνικας ισοβαθμεί πλέον με την Κηφισιά και τον Εθνικό στην 3η θέση, ωστόσο, η Κηφισιά δεν έχει τον αγώνα της στην 18η αγωνιστική.
Στην τριπλή ισοβαθμία το πλεονέκτημα μέχρι στιγμής (απομένουν οι αγώνες Εθνικός – Κηφισιά και Εθνικός – Φοίνικας) το έχει η Κηφισιά με 5 βαθμούς, ακολουθεί ο Φοίνικας με 4 βαθμούς και ο Εθνικός με 1 βαθμό.
Μεγάλες μάχες έγιναν στα δύο πρώτα σετ που κρίθηκαν στον πόντο. Αν και ο Φοίνικας ξέφυγε στο 1ο σετ με 12-7, ο Κατσιγιάννης έριξε στον αγώνα τον Καββαδά στη θέση του Τεσέιρα ο οποίος μαζί με τον εξαιρετικό Τσαδήμα έδεσαν την υποδοχή. Με τα σερβίς του Γκιμαράες η Λαμία έκανε σερί 5-0, ισοφάρισε 12-12 και μπήκε στον αγώνα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, η Λαμία με ένα μπλοκ και ένα λάθος του Φοίνικα ξέφυγε 20-18 και κράτησε το +2 μέχρι το 25-23 και το 1-0 σετ.
Αμφίρροπο ήταν και το 2ο σετ όπου ο Φοίνικας από το 9-9 άρχισε να οικοδομεί διαφορά με 13-11 και 19-16. Η Λαμία απάντησε με σερί 3-0 και ισοφάρισε 19-19. Στο 24-24 ο Ντόκιτς τελείωσε δύο καθοριστικές φάσεις και με το 26-24 έκανε το 1-1 σετ.
Η Λαμία έκανε πάρτι στο 3ο σετ με τον εκπληκτικό Γκιμάες και με τρία σερί 3-0 ξέφυγε 17-9 κι έφτασε άνετα στο 25-17 και το 2-1 σετ.
Η είσοδος του Σμαραγδή βοήθησε τον Φοίνικα να ανανεωθεί στην άμυνα, ο Ντουσάρμ πίεσε στο σερβίς και ξέφυγε 12-6 στο 4ο σετ φτάνοντας στο 25-19 και το 2-2.
Πόντο πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στο 5ο σετ αλλά στο 8-8 έγιναν δύο λάθη από τον Φοίνικα και ο Γκιμαράες έκανε το 10-8 βάζοντας τη Λαμία μπροστά μέχρι το τέλος.
Λαμία - Φοίνικας Σύρου 3-2
Τα σετ: 25-23, 24-26, 25-17, 19-25, 15-12
Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ (Κατσιγιάννης): Ντε Σόουζα, Μίσιτς, Γκιμαράες, Τεσέιρα, Γκιρτζίκης, Χήρας / Τσαδήμας (λ), Καββαδάς, Καρβούνης, Βλαχόπουλος.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης, Πέκμανς, Ντάμποβιτς, Χρ.Παπαδόπουλος, Ντόκιτς, Λάππας / Εφραιμίδης (λ), Σμαραγδής, Π.Παπαδόπουλος.