Δευτέρα 27 Ιουλίου 2015

ΚΡΟΑΤΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 1-3 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Αστεράτη Εθνική
Ούτε η Κροατία δεν μπόρεσε να εμποδίσει την Εθνική  ομάδα των Ανδρών από την αήττητη πορεία της.

Στο δεύτερο παιχνίδι που ολοκληρώθηκε πριν λίγο η ομάδα μας επικράτησε 1-3 σετ της Κροατίας κάνοντας το 2 στα 2 στο Ρόβινι δείχνοντας πως αυτή η ομάδα έχει τσαγανό.

Η Ελλάδα βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ αλλά η συνέχεια ήταν αντάξια των προσδοκιών της, με πάθος και πείσμα μετά τα πρώτα τεχνικά τάιμ άουτ των σετ που ακολούθησαν υπόταξε την Κροατία.
Στο πρώτο σετ η ομάδα μας μπήκε πολύ καλά παίρνοντας διαφορά αλλά η Κροατία ισοφάρισε και από το 5-8 βρέθηκε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ καθώς παρουσιάσαμε προβλήματα στην υποδοχή κρατώντας και σχετικά χαμηλά τα ποσοστά μας στην επίθεση. Η εικόνα άλλαξε εντελώς όμως στη συνέχεια. Η ομάδας βελτιώθηκε στην υποδοχή και με καλές επιθέσεις, πίεση στο σερβίς πήρε εύκολα διαφορές και τα σετ κύλησαν πολύ εύκολα, μετατρέποντας σε περίπατο το δεύτερο και τέταρτο σετ.
Πλέον η Εθνική θέλει δύο νίκες κόντρα στην Λευκορωσία το επόμενο Σαββατοκύριακο στη Λαμία για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκριση, ενώ είναι πιθανό να χρειαστεί και μόλις μία, αν η ΠΓΔΜ δεν κάνει το απόλυτο «4 στα 4» στα υπόλοιπα ματς του α’ γκρουπ.
Η Ελλάδα με αυτή τη νίκη έφτασε τους 17 πόντους, στην κορυφή του β΄ ομίλου μαζί με την Σλοβενία.

Η εικόνα του ματς
1ο σετ: Ιδανικό ξεκίνημα με άσσο Φιλίποφ για την Εθνική, η οποία προηγήθηκε με τρεις (5-8) στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ με επίθεση Πρωτοψάλτη και μπλοκ του Φιλίποφ. Με τον Μίχαλ στο σερβίς οι Κροάτες έκαναν σερί 4-0 και με επίθεση του Άντριτς πέρασαν μπροστά 9-8. Με επιμέρους σκορ 8-1 προηγήθηκαν με 13-9 με μπλοκ του Κόσιτς στον Τακουρίδη και νέο μπλοκ του Σέσταν στον Πρωτοψάλτη.

Ο Πελεκούδας πήρε τη θέση του Τακουρίδη, ενώ ο πρωτοψάλτης με επίθεση «ξεκόλλησε» την γαλανόλευκη. Με επίθεση Πελεκούδα και λάθος των Κροατών η Εθνική έφτασε πάλι σε απόσταση αναπνοής (13-12).
Με τον Σέσταν στο σερβίς η Κροατία ξέφυγε και πάλι και έφτασε στο +4 (16-12) στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ.
Ο Παλέντας πήρε τη θέση του Τζιουμάκα, όπως και χθες. Ο Δαλακούρας μείωσε σε 16-13, αλλά ο Άντριτς έκανε το 17-14.
Η Εθνική με κόντρα μπάλα του Πρωτοψάλτη πλησίασε (18-17), αλλά και πάλι ο Άντριτς βρήκε το κενό, ο Πέτερλιν με άσσο ανέβασε την διαφορά πάλι στους τρεις και ένα μπλοκ πάνω στον Πρωτοψάλτη έδωσαν μεγάλο προβάδισμα (21-17) στους γηπεδούχους.
Ο Κοκκινάκης πέρασε στο ματς αντί του Δαλακούρα και ο Φιλίποφ από την γραμμή του σέρβις με άσσο και πολύ καλά χτυπήματα ξαναέβαλε (22-21) στο ματς την Ελλάδα και με την διπλή μπαλιά από του Ζουκόφσκι ήρθε η ισοφάριση (22-22) με σερί 4-0. Η Κροατία ωστόσο αντέδρασε και πήρε το σετ με λάθος σερβίς του Πρωτοψάλτη και επίθεση του Άντριτς για το 25-23 και το 1-0.

2ο σετ: Η Εθνική ξεκίνησε με Κοκκινάκη, Πελεκούδα και Παλέντζα, αντί των Δαλακούρα, Τακουρίδη και Τζιουμάκα. Τα… αίματα άναψαν για λίγο όταν ο Ζουκόφσκι κάρφωσε (1-0) δίπλα στον Κοκκινάκη και τον κοίταξε έντονα, προκαλώντας την αντίδραση του αρχηγού της Εθνικής.
Από αυτή την φάση η Εθνική άρχισε να «ξυπνάει» με τον Κοκκινάκη να τελειώνει δύο επιθέσεις και τον Πετρέα να βάζει μπροστά την ομάδα (5-6).
Η Εθνική με νέο πρώτο χρόνου του Πετρέα έφτασε πρώτη (7-8) στο τεχνικό ταιμ άουτ. Ένα λάθος του Άντριτς και μία εντυπωσιακή άμυνα του Παλέντζα με το πόδι σε συνδυασμό με εξαιρετικό τελείωμα του Πρωτοψάλτη έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (7-10) στην Ελλάδα.
Με άσσο του Φιλίποφ η Εθνική έφτασε στο 8-12 και έδειχνε να ελέγχει το σετ. Με αριστοτεχνικό χτύπημα του Κοκκινάκη η διαφορά αυξήθηκε στο +5 (10-15) και με τρομερό πρώτο χρόνο του Πετρέα στο πρόσωπο του Ζουκόφσκι η Εθνική έκανε το 10-16 και έβγαλε και… τσαμπουκά. Ο νέος πρώτος του Πετρέα (10-17) ουσιαστικά μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το σετ για την Εθνική μας, το οποίο κατέκτησε εύκολα με 17-25 για το 1-1.

3ο σετ: Με την ίδια σύνθεση που ξεκίνησε και ολοκλήρωσε το σετ η Ελλάδα πήγε στο σερβίς και στο 3ο. Οι Κροάτες με άσσο του Σέστακ προηγήθηκαν 3-1. Με εντυπωσιακό χτύπημα πίσω από τα τρία μέτρα του Πρωτοψάλτη ήρθε η ισοφάριση (3-3). Με κόντρα μπάλα Κοκκινάκη η Ελλάδα πέρασε μπροστά (4-5) και με λάθος των Κροατών το σκορ έγινε 5-7 και με επίθεση του Παλέντζα η Εθνική έφτασε με προβάδισμα (6-8) στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ και λίγο αργότερα στο 7-10. Με άσσο του Πρωτοψάλτη και άουτ επίθεση του Κότσιτς η Εθνική ξέφυγε με +5 (8-13) και λίγο αργότερα το σκορ έγινε 10-15 και έφτασε στο 2ο τεχνικό ταιμ άουτ με προβάδισμα 12-16.
Με δύο πρώτους χρόνους του Πετρέα η Εθνική κράτησε την διαφορά ασφαλείας (13-18) και στην επόμενη φάση με λάθος επίθεση έφτασε για πρώτη φορά στο +6 (13-19), «καθαρίζοντας» και αυτό το σετ, το οποίο ολοκληρώθηκε με 18-25 για το 1-2.

4ο σετ: Η Εθνική ξεκίνησε με Τακουρίδη στη βασική σύνθεση, οποίος είχε περάσει στο ματς προς το τέλος του 3ου σετ αντί του Πελεκούδα. Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 5-5. Η Ελλάδα ξέφυγε με +2 (6-8) με επίθεση Παλέντζα και άουτ του Πέτερλικ. Με ωραίο πέρασμα και άσσο του Πρωτοψάλτη η Εθνική πήρε διαφορά τριών πόντων (8-11). Με εντυπωσιακό μπλοκ Παλέντζα και φοβερό πλασέ Κοκκινάκη ξέφυγε με +5 (8-13). Με άσσο του Παλέντζα η Εθνική μας «καθάρισε» και αυτό το σετ ξεφεύγοντας με +6 (10-16) και την νίκη με 18-25 και 3-1.

Η διακύμανση:
Α ΣΕΤ : 5-8, 16-12, 21-17,  25-23
Β ΣΕΤ: 7-8, 10-16, 13-21, 17-25
Γ ΣΕΤ: 6-8, 12-16, 15-21, 18-25
Δ ΣΕΤ: 6-8, 10-16, 13-21, 17-25
Πρώτος σκόρερ για την Εθνική μας ο Πρωτοψάλτης με 15, ακολούθησε ο Παλέντζας με 14 και ο Πετρέας με 11. Για την Κροατία διακρίθηκε επιθετικά μόνο ο Άντριτς με 21 πόντους.
Μετά από αυτή τη νίκη παραμένουμε πρώτη στον όμιλο μαζί με την Σλοβενία που κέρδισε 3-2 σήμερα τη Λευκορωσία.
Κροατία (Σίμουνσιτς) Ζουκούσκι 2 (2/3 επ.), Σέσταν 9 (7/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 26% άριστες), Άντριτς 22 (20/32 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τσόσιτς 8 (6/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πέτερλιν 6 (5/12 επ., 1 άσο, 30% υπ. - 05% άριστες), Μίχαλ 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Σάρσεβιτς -λ (68% υπ. - 39% άριστες) /Γκάλιτς, Σέντλατσεκ 4 (4/12 επ., 83% υπ. - 50% άριστες).
Ελλάδα (Δρίκος) Πετρέας 11 (9/11 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 4 (1/1 επ., 3 άσοι), Τζιουμάκας 2 (2/8 επ.), Τακουρίδης 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας 1 (1/4 επ., 60% υπ. - 00% άριστες), Πρωτοψάλτης 15 (12/24 επ., 3 άσοι, 44% υπ. - 17% άριστες), Ταμπουρατζής -λ (50% υπ. - 27% άριστες) / Κοκκινάκης 7 (6/8 επ., 1 άσο, 80% υπ. - 60% άριστες), Πελεκούδας 4 (4/6 επ.), Παλέντζας 15 (13/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ).

Η γνώμη των πρωταγωνιστών
Σωτήρης Δρίκος (Ομοσπονδιακός τεχνικός): «Αποστολή εξετελέσθη. Πήραμε τις δύο νίκες. Σίγουρα κάναμε πάλι ένα κακό πρώτο σετ και αυτό πρέπει να μας προβληματίσει. Βρήκαμε λύσεις από τον πάγκο και το βάθος που έχει η ομάδα είναι πολύ σημαντικό».
Κώστας Ταμπουρατζής (λίμπερο Εθνικής): «Συνεχίζουμε την πορεία μας που ξεκίνησε στις 10 Μαΐου με 10 νίκες σε 12 παιχνίδια. Θέλουμε τον κόσμο στο πλευρό μας κόντρα στην Λευκορωσία στη Λαμία, ώστε να συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό».
Μενέλαος Κοκκινάκης (αρχηγός): «Το έχουμε ξαναπεί ότι αυτή η ομάδα απαρτίζεται από 15-16 παίκτες που ανά πάσα στιγμή μπορούν να βοηθήσουν άμεσα. Μετά από ένα δύσκολο ματς που κρίθηκε στα πέντε σετ, δείξαμε χαρακτήρα και φτάσαμε στο 6 στα 6 που είναι σημαντικό επίτευγμα».

*Στο άλλο ματς της ημέρας η Σλοβενία νίκησε 3-2 (25-22, 9-25, 14-25, 25-22, 9-15) τη Λευκορωσία εκτός έδρας και διατηρήθηκε στην κορυφή του ομίλου στην ισοβαθμία με την Ελλάδα, αλλά με καλύτερα σετ.