Κυριακή 26 Ιουλίου 2015

ΚΡΟΑΤΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 2-3 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

HELLAS-PANHGYRIKH-CROATIA-2015

Ανάλυσέ το…

Την 5η της νίκη στο European League πανηγύρισε η Ελλάδα στο Ρόβινι της Κροατίας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε 3-2 (21-25, 25-22, 23-25, 25-15, 15-12) των Κροατών και με το 5x5 παραμένει αήττητη στον Β Όμιλο της διοργάνωσης και ετοιμάζεται για τον αυριανό 2ο αγώνα της…
Σπουδαία νίκη που την σπρώχνει ακόμα πιο κοντά στο φάιναλ φορ του Ευρωπαϊκού Λιγκ σημείωσε η Εθνική Ανδρών με 3-2 (21-25, 25-22, 23-25, 25-15, 15-12) σετ επί της Κροατίας στην πόλη Ρόβινι για την 3η αγωνιστική του θεσμού.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπορεί να μην εντυπωσίασε, αλλά έδειξε χαρακτήρα και πήρε τα δύο τελευταία σετ και με ανατροπή έφτασε στη νίκη για 5η συνεχόμενη φορά στην φετινή διοργάνωση.
Η ομάδα του Σωτήρη Δρίκου είχε πρώτο σκόρερ τον Πρωτοψάλτη (13 πόντοι) και καθοριστικούς τους Παλέντζα (11 πόντοι), Τζιουμάκα και Δαλακούρα.
Αύριο η Ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίσει ξανά τους Κροάτες στις 21:30 με στόχο το «6 στα 6».

Η εικόνα του αγώνα

1ο σετ: Με δύο συνεχόμενα μπλοκ του Γκάλιτς η Κροατία προηγήθηκε 2-0, και 6-4. Στο 7-4 ο Σωτήρης Δρίκος έβαλε στο ματς τον Παλέντζα αντί του Τζιουμάκα. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά 8-4 και 10-6 με τον Ράιτς. Η Ελλάδα ισορρόπησε, μείωσε με μπλοκ του Φιλίποφ και ισοφάρισε με δύο επιθέσεις του Παλέντζα σε 11-11. Οι Κροάτες εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της Εθνικής και ξέφυγαν και πάλι με τρεις (15-12, 16-13).
Παρά την πίεση της Ελλάδας, η Κροατία διατήρησε την διαφορά με τον Γκάλιτς και με κόντρα μπάλα του Ράιτς έφτασε στο 21-17.
Στο 23-20 ο Τζιουμάκας επανήλθε στον αγώνα, αλλά η εικόνα δεν άλλαξε. Ο Μίχαλ έκανε το 24-20 με πρώτο χρόνο και λίγο αργότερα ο Γκάλιτς με επίθεση από την πίσω ζώνη τελείωσε το σετ (25-21).

2ο σετ: Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός ξεκίνησε με τον Παλέντζα διαγώνιο. Η Κροατία με τα σερβίς του Άντριτς (πέρασε ως αλλαγή) έκανε πολύ καλή αρχή και προηγήθηκε 3-0. Με επίθεση του Ράιτς οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 6-3, συνεχίζοντας να έχουν λύσεις. Με τα πολύ καλά σερβίς του Κουμεντάκη η Ελλάδα ανέτρεψε τα δεδομένα. Μείωσε αρχικά σε 7-6 και έπειτα με μπλοκ του Τακουρίδη και μπλοκ άουτ του Παλέντζα πέρασε μπροστά 7-8.

Η Εθνική ωστόσο δεν κράτησε για πολύ το προβάδισμα με σερί 3-0 και δύο μπλοκ του Γκάλιτς η Κροατία ξέφυγε 10-8 και παρά την ισοφάριση (10-10) από τον Πετρέα, βρήκαν τον τρόπο με δύο πόντους του Ράιτς, άσσο του Γκάλιτς και τρομερό μπλοκ του Μίχαλ να περάσουν μπροστά 16-12.
Εν τω μεταξύ στο 14-12 ο Δαλακούρας πήρε τη θέση του Κουμεντάκη, προσπαθώντας να ανακατέψει την… τράπουλα.

Πράγματι η εικόνα της ομάδας βελτιώθηκε. Με ένα επιμέρους σκορ 6-1 η
Ελλάδα πέρασε μπροστά 17-18 και λίγο αργότερα με μπλοκ Τακουρίδη και λάθος των Κροατών ξέφυγε με τρεις (18-21). Οι Κροάτες επέστρεψαν με τον Γκάλιτς να μειώνει δύο φορές σε 21-22 και σε 22-23.
Η τρομερή επίθεση του Πρωτοψάλτη έδωσε σε σετ μπολ (22-24) στην Ελλάδα με τον Δαλακούρα να τελειώνει το σετ με 22-25.

3ο σετ: Ο Ομοσπονδιακός εκλέκτορας ξεκίνησε όπως τελείωσε το σετ με Δαλακούρα και Παλέντζα. Οι Κροάτες προηγήθηκαν 2-0 και 5-2 με μπλοκ του Κάσιτς, αλλά η Εθνική μείωσε με τον Παλέντζα και στην συνέχεια με μπλοκ του Πετρέα και καταπληκτικό άσσο του Πρωτοψάλτη ισοφάρισε 10-10. Με επίθεση του Παλέντζα και πλασέ του Δαλακούρα η Εθνική πέρασε μπροστά (12-13). Με νέα επίθεση του Παλέντζα η Ελλάδα έκανε το 14-15 και ο Φιλίποφ με ατομικό μπλοκ στον Γκάλιτς έδωσε προβάδισμα με 14-16.
Η Εθνική κρατούσε το προβάδισμα μέχρι το μπλοκ του Ράιτς στον Δαλακούρα με το οποίο έγινε το 19-18. Οι Κροάτες έχασαν το σερβίς και στην επόμενη φάση ο Ράιτς έστειλε την μπάλα άουτ για το 19-20. Οι Κροάτες με την άουτ επίθεση του Τακουρίδη (διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι διεθνείς) έκαναν το 21-20 και με άσσο του Άντριτς έγινε το 22-20 σε κρίσιμο σημείο. Ο Παλέντζας μείωσε σε 22-21 και ο Πρωτοψάλτης σε 23-22, αλλά ο Ράιτς έστειλε σε σετ μπολ (24-22) την Κροατία. Οι Κροάτες έχασαν το σερβίς, αλλά στην επόμενη φάση ο Ράιτς έγραψε το 25-23 για το 2-1.

4ο σετ: Ο Τζιουμάκας πέρασε στη θέση του Παλέντζα με την Εθνική να αλλάζει διαγώνιο. Με δύο επιθέσεις του Δαλακούρα, ένα μπλοκ του Πετρέα και ένα λάθος από τους Κροάτες η Ελλάδα έκανε ιδανικό ξεκίνημα με 2-6. Με εντυπωσιακό χτύπημα του Πρωτοψάλτη η Εθνική πήγε με τρεις πόντους (5-8) στο 1ο τεχνικό ταιμ άουτ. Με νέα επίθεση του Πρωτοψάλτη και διπλή μπαλιά του πασαδόρου των Κροατών η Εθνική προηγήθηκε με +5 (5-10).

Πρωτοψάλτης και Τζιουμάκας σε δύο εύκολα…. πέναλτι έκαναν το 6-12, ενώ με νέο λάθος (6-13) από πλευράς Κροατίας και μπλοκ Τακουρίδη (6-14) η πλάστιγγα έγειρε για τα καλά υπέρ της ελληνικής ομάδας. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 11 πόντους (9-21) και τελικά η Εθνική πήρε το σετ με 25-15 και έστειλε το ματς στο ται μπρέικ, ενώ προς το τέλος αγωνίστηκε και ο Κοκκινάκης που ήταν αμφίβολος λόγω τραυματισμού.

5ο σετ: Με Τζιουμάκα και Πετρέα η Εθνική προηγήθηκε 1-2. Με πολύ καλό σερβίς του Τζιουμάκα και… πέναλτι του Φιλίποφ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξέφυγε με +2 (2-4). Οι Κροάτες ισοφάρισαν, αλλά με νέα επίθεση ο Τζιουμάκας έκανε το 4-5 για να ισοφαρίσει ο Ράιτς. Σε… κέφια ο Τζιουμάκας σημείωσε έναν άλλο πόντο για το 5-6 και με λάθος επίθεση του Πέτερλιν έγινε το 5-7.

Ο Ράιτς στην ευθεία μείωσε και με άουτ επίθεση του Πρωτοψάλτη οι Κροάτες ισοφάρισαν ξανά. Το μπλοκ σταμάτησε δύο φορές τον Πρωτοψάλτη, αλλά ο Τζιουμάκας στην τρίτη προσπάθεια της Ελλάδας έκανε με μπλοκ άουτ το 7-8. Ο Γκάλιτς ισοφάρισε, ο Άντριτς με άουτ σερβίς έβαλε ξανά μπροστά την Ελλάδα πριν ο Γκάλιτς κάνει το 9-9.
Ο Ζουκόφσκι έστειλε την μπάλα στο φιλέ και ο Παλέντζας με άσσο έδωσε σημαντικό προβάδισμα (9-11) στην Εθνική. Νέο καλό σερβίς του Παλέντζα και λάθος στην υποδοχή της Κροατίας για το 9-12.
Δύο μπλοκ πάνω σε Τζιουμάκα και Πρωτοψάλτη έγινε το 11-12, αλλά η Ελλάδα είχε την ψυχραιμία και με τους Τζιουμάκα και Πετρέα (μπλοκ) έφτασε σε ματς μπολ. Ο Πετρέας με πρώτο χρόνο έκανε το 12-14 και η Εθνική μας έφτασε στο 3-2.

Τάδε έφη…

Σωτήρης Δρίκος (ομοσπονδιακός τεχνικός): «Παρότι κάναμε αρκετά λάθη, δείξαμε συγκέντρωση στα κρίσιμα σημεία και γυρίσαμε δύο φορές το ματς. Ελέγχαμε τη ροή του αγώνα. Το δεύτερο ματς το περιμένω δυσκολότερο».

Γιώργος Τζιουμάκας (διαγώνιος): «Κρατάμε τη νίκη. Η εμφάνιση μας δεν ήταν αυτή που έπρεπε, αλλά στο τέλος δείξαμε χαρακτήρα και πήραμε μία υπερπολύτιμη νίκη. Πιστεύω το ματς κρίθηκε στην επίθεση και στην ψυχραιμία».