Δευτέρα 20 Ιουλίου 2015

ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ 3-1 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Θρίλερ στον Εύοσμο και 3Χ3 για την Εθνική

Μετά από μια μάχη άνω των 2 ωρών στον Εύοσμο, η Εθνική ομάδα κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Τουρκίας και να νικήσει με 3-1 στον τρίτο αγώνα της για τον Β όμιλο του Ευρωπαϊκού Λιγκ.
 Με αυτό τον τρόπο, η γαλανόλευκη διατηρεί το απόλυτο στη διοργάνωση. Οι Αρμενάκης, Πετρέας και Κουμεντάκης... κουβάλησαν την Εθνική στο σκοράρισμα.

Η νίκη μόνο εύκολη περίπτωση δεν ήταν αφού  όλα τα σετ κρίθηκαν στον πόντο. Μάλιστα σε όλα χρειάστηκε να γίνει μια μίνι ανατροπή.  Στο πρώτο σετ  οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 19-16 μετά από άουτ σερβις του Φιλίποφ. Ωστόσο δύο επιθέσεις του Τακουρίδη μείωσαν στον πόντο και ένα τούρκικο λάθος  διαμόρφωσαν το 21-21. Στο 22-23 ο Φράγκος απάντησε με πάιπ και ο Κουμεντάκης έβαλε μπροστά την Εθνική (24-23). Οι Τούρκοι  πήραν τάιμ άουτ αλλά στην επιστροφή ο Μινίτσι κάρφωσε άουτ.

Στο δεύτερο σετ το υπέρ μας 6-5 έγινε 6-9 με νέο σερί από λάθη για να φτάσει η διαφορά στο +4 (9-13) με τυχερό άσο του Γκουνγκόρ. Ο Πρωτοψάλτης (είχε πάρει τη θέση του Φράγκου στο 6-9) απάντησε με άσο για το 12-14 και στο 13-15 έγινε η φάση του αγώνα. Μετά από αλλεπάλληλες άμυνες ο Αρμενάκης τελείωσε τη φάση, ωστόσο οι διαιτητές ενώ είχαν αφήσει τη φάση να εξελιχθεί έδωσαν υπέρβαση σε προσπάθεια για άμυνα του Αρμενάκη προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες της ελληνικής ομάδας (που απέφεραν κίτρινη κάρτα στον Δρίκο).

Έτσι το 14-15 έγινε 13-16 κι η Τουρκία με μπλοκ του Γκουνγκόρ έφτασε στο 15-19, ωστόσο εκεί η Εθνική με τον Τζιουμάκα στο σερβίς και τον Πρωτοψάλτη σε επίθεση και μπλοκ ισοφάρισε σε 19-19, προσπέρασε 21-20 με επίθεση Πετρέα (αφού όμως πρώτα ο Πρωτοψάλτης έκανε νέο μπλοκ κι έδωσε το δικαίωμα για κόντρα μπάλα) και 22-20 με ατομικό μπλοκ του Φιλίποφ.

Με επίθεση του Κουμεντάκη η Ελλάδα έφτασε στο 24-21 όμως το σετ δεν είχε τελειώσει καθώς ο Μίνιτσι με άσο μείωσε σε 24-23 και ο Γενιπαζάρ με μπλοκ στον Πρωτοψάλτη ισοφάρισε σε 24-24. Ο Κουμεντάκης όμως έδωσε και πάλι την λύση για το 25-24 κι ο Αρμενάκης μετά την κακή υποδοχή των Τούρκων διαμόρφωσε το τελικό 26-24 μέσα σε αποθέωση από τους 1300 έλληνες φιλάθλους.

Στο τρίτο σετ και πάλι η Εθνική (με Τζιουμάκα-κεντρικό-, Πρωτοψάλτη στο βασικό σχήμα) ξεκίνησε καλύτερα και έφτασε γρήγορα στο +3 (5-2) διατηρώντας αυτό το προβάδισμα μέχρι το 11-8 που έγινε 11-11 καλό μπλοκ από τους Τούρκους για να ακολουθήσει η μεγάλη ανατροπή. Το 15-14 υπέρ της εθνικής έγινε 15-19 με δύο άσους του Γκουνγκόρ και 16-21 με άουτ επίθεση του Αρμενάκη ο οποίος όμως πρωταγωνίστησε στην ελληνική αντεπίθεση.

Με δύο δικούς του άσους και ισάριθμα μπλοκ η εθνική μείωσε σε 20-21 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα, χωρίς όμως αυτή τη φορά να ολοκληρώσουμε την ανατροπή καθώς με επίθεση του Μίνιτσι διαμορφώθηκε το 23-25.

Στο τέταρτο σετ ο Τακουρίδης επέστρεψε αντί του Τζιουμάκα (ένιωσε ενοχλήσεις στο γόνατο) με το σκηνικό να παραμένει το ίδιο. Το γρήγορο 5-2 έγινε 7-9 με δικά μας λάθη και το 9-10 έγινε 9-13 με τρία συνεχόμενα μπλοκ. Ο Δρίκος επανέφερε τον Φράγκο, το νεύρο επανήλθε στην ομάδα που με τον άσο της Ναρμπόν στο σερβίς μετέτρεψε το 13-14 σε 17-14 χάρις σε έναν άσο του και δύο μπλοκ του Κουμεντάκη στον Μίνιτσι.

Το κρεσέντο του Θρακιώτη συνεχίστηκε και με δικό του πόντο φτάσαμε στο 20-16, για να μειώσουν οι Τούρκοι 21-19 με άουτ επίθεση του Αρμενάκη, ωστόσο δικό του μπλοκ διαμόρφωσε το 23-19 για να τελειώσει το σετ και το ματς με χαμένο σερβίς του Γκοκγκόζ.

Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 8 άσσους, 57 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Τουρκίας προήλθαν από 5 άσους, 47 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 26-24, 23-25, 25-22)

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Αρμενάκης 17 (14/28 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 17 (10/18 επ., 7 μπλοκ), Φιλίποφ 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (5/6 επ.), Κουμεντάκης 16 (15/27 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. - 22% άριστες), Φράγκος 8 (4/12 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 38% άριστες), Γκαράς -λ (71% υπ. - 59% άριστες) / Κοκκινάκης, Μαρούλης, Πρωτοψάλτης 9 (7/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 62% άριστες), Τζιουμάκας 3 (2 άσοι, 1 μπλοκ)
ΤΟΥΡΚΙΑ (Ζανίνι): Πεκσέν, Γκουνγκόρ 11 (7/18 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 70% υπ. - 30% άριστες), Γκοκγκόζ 11 (9/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 58% υπ. - 42% άριστες), Γκιουνές 8 (2/8 επ., 6 μπλοκ), Μίνιτσι 16 (13/29 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κοτς 9 (9/10 επ.), Τσανέρ -λ (47% υπ. - 35% άριστες) / Ουνβέρ 1 (1/5 επ.,, 3% υπ. - 33% άριστες), Αιντίν 3 (3/6 ε., 33% υπ. - 07% άριστες), Γενιπαζάρ 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ)

Νίκη της Ρουμανίας επί της Λευκορωσίας
Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου μας η Ρουμανία έκανε την έκπληξη και επικράτησε με 3-0 της Λευκορωσίας έχοντας πρώτο σκόρερ τον Μπάλα (13 πόντοι) και εξαιρετικό μπλοκ (συνολικά 9 πόντοι).