Παρασκευή 24 Ιουλίου 2015

2ος ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ Ο ΕΥΘΥΜΗΣ ΜΙΤΑΣ ΣΤΟ ΣΚΗΤ ΤΗΣ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗΣ

Ο Ευθύμης Μίτας κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Σκητ Ανδρών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που πραγματοποιήθηκε στη Σλοβενία.

Κορυφαία διάκριση για τα Ελληνικά χρώματα πέτυχε στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στη Σλοβενία ο Ευθύμιος Μίτας. Ο Έλληνας Πρωταθλητής κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο αγώνισμα του Σκητ Ανδρών και εξασφάλισε για τη χώρα μας μια ακόμη κάρτα συμμετοχής στους Ολυμπιακούς Αγώνες Ρίο 2016!

Οι συμμετοχές για τη σκοποβολή στους Ολυμπιακούς Αγώνες εξασφαλίζονται με κάρτες που διανέμει η Παγκόσμια Ομοσπονδία, ανάλογα με τις επιδόσεις, στις μεγαλύτερες διοργανώσεις με παγκόσμιο χαρακτήρα. Μια τέτοια κάρτα κέρδισε χθες (22/7) στο Μάριμπορ της Σλοβενίας ο Ευθύμιος Μίτας δείχνοντας την αξία του για μια ακόμη φορά.
Κατέκτησε τη δεύτερη εκπροσώπηση της χώρας μας στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση στον κόσμο. Το Ελληνικό Σκητ θα δώσει το παρόν τους Ολυμπιακούς Αγώνες, και στο Ρίο 2016! Την πρώτη κάρτα για την Ελλάδα κέρδισε πριν δύο μήνες (16/5) η Άννα Κορακάκη στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Fort Benning των ΗΠΑ.
Στον προκριματικό ο Ευθύμης Μίτας τερμάτισε μεταξύ των κορυφαίων. Ήταν ένας από τους πέντε αθλητές που προκρίθηκαν απευθείας στον ημιτελικό με σκορ 123/125. Στη διάρκεια του ημιτελικού (που διεξάγεται μόνο στους ενδιάμεσους και δυσκολότερους βατήρες 3,4 και 5) ο Έλληνας Πρωταθλητής τερμάτισε «πρώτος μεταξύ ίσων»! Οι πέντε από τους έξι αθλητές αστόχησαν σε μία μόνο βολή (15/16) παρατείνοντας την αγωνία μέχρι την κατάρριψη στης ισοβαθμίας. Σταθερός και με εκπληκτική απόδοση, ο Μίτας οδήγησε το μπαράζ της ισοπαλίας μέχρι τη 12η βολή (σχεδόν έναν ακόμη ημιτελικό) εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή του στη μονομαχία για το χρυσό μετάλλιο. Αντίπαλός του αναδείχθηκε ο Ιταλός Luigi Lodde.

Το μετάλλιο και η κάρτα
Στην ψυχοφθόρα διαδικασία του τελικού ο Ευθύμης ξεκίνησε καλά, πέρασε άψογα τον δυσκολότερο βατήρα (Νο 4) αλλά αστόχησε στον πρώτο δίσκο του δεύτερου διπλού στον βατήρα Νο 5. Προφανώς επηρεασμένος έχασε έναν ακόμη δίσκο στις τελευταίες βολές τερματίζοντας με 14/16 επιτυχίες. Ο Ιταλός αντίπαλός του με άψογη επίδοση (16/16) πήρε το χρυσό μετάλλιο. Ο Ευθύμης Μίτας κατέκτησε το ασημένιο εξασφαλίζοντας και την κάρτα (Quota place) για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο 2016.