Δευτέρα 20 Ιουλίου 2015

ΕΛΛΑΔΑ - ΤΟΥΡΚΙΑ 3-1 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ (2ος ΑΓΩΝΑΣ)

Με Τζιουμάκα η 4η νίκη για την ΕθνικήΤο 4 στα 4 είναι γεγονός για την Εθνική ομάδα που νίκησε για δεύτερη φορά με 3-1 στη Θεσσαλονίκη την Τουρκία στον 4 αγώνα της για το Ευρωπαϊκό Λιγκ.
 Ο Σωτήρης Δρίκος χρησιμοποίησε τον Τζιουμάκα στη διαγώγιο και δικαιώθηκε αφού ο νεαρός σημειωσε 20 πόντους με 55% αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Εξαιρετικός ξανά και ο Πετρέας με 16 πόντους, ενώ βοήθηση και ο πρωτοψάλτης που μπήκε στο 3ο σετ αντί του Φράγκου.

Στο πρώτο σετ η Εθνική ήταν ασταμάτητη κι αφού με το ‘καλημέρα’ μετέτρεψε το 5-4 σε 9-4, δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Τουρκία (η οποία είχε τρομερά προβλήματα στην υποδοχή) με το σκορ να φτάνει στο 13-5 και 22-12 για να γίνει εύκολα το 1-0.

Στο β’ σετ το σκηνικό ήταν σχεδόν το ίδιο, αλλά με διαφορετικούς πρωταγωνιστές. Ο Ζανίνι πέρασε στο ματς τους Ουνβέρ, Ουγκούρ Γκιουνές κι η ομάδα του έχοντας μεγαλύτερη ισορροπία κατάφερε να μετατρέψει το 4-4 σε 5-9. Το ελληνικό σερβίς δεν ήταν τόσο πιεστικό, αντιθέτως οι Τούρκοι μας πίεζαν περισσότερο και κράτησαν άνετα την διαφορά (6-10, 8-12, 9-13) διευρύνοντας την μάλιστα προς το τέλος (14-19, 15-23). Το μόνο που κατάφερε η εθνική ήταν να μειώσει σε 20-24, αλλά ο Μίνιτσι με επίθεση τελείωσε το σετ.

Στο τρίτο σετ η εθνική απέκτησε γρήγορα μια διαφορά (11-7), αλλά ακολούθησε μια τρίλεπτη διακοπή με τους Τούρκους να διαμαρτύρονται ότι έχει δοθεί ένας επιπλέον πόντος στην ελληνική ομάδα. Η διακοπή άλλαξε τα δεδομένα και αφού με άσο του Μίνιτσι το σκορ έγινε 11-10, οι Τούρκοι με νέο άσο του Γκιουνές προηγήθηκαν 13-14 κι έφτασαν στο 13-16 με υπόδειξη για παράβαση του Κουμεντάκη στο φιλέ και κόκκινη κάρτα στον Σωτήρη Δρίκο για διαμαρτυρία. Στο 15-17 υπήρξαν νέες διαμαρτυρίες από την ελληνική ομάδα καθώς η επίθεση του Κουμεντάκη δόθηκε αρχικά μέσα, αλλά μετά τις διαμαρτυρίες των Τούρκων οι διαιτητές άλλαξαν γνώμη. Ο Δρίκος πήρε τάιμ άουτ για να ηρεμήσει την ομάδα του και αυτό έγινε καθώς ισοφαρίσαμε αμέσως σε 18-18 για να προηγηθούμε 20-19 με το άουτ του Γκιουνές. Στο 21-20 όμως το χαμένο σερβίς του Τζιουμάκα, ακολουθήθηκε από δυο μπλοκ των Τούρκων για να γίνει το σκορ 21-23.

Εκεί όμως ήταν η ώρα Πρωτοψάλτη. Με επίθεση και άσο έφερε το παιχνίδι στα ίσια (23-23) και με νέο εξαιρετικό σερβίς έδωσε το δικαίωμα στον Πετρέα με κόντρα επίθεση να διαμορφώσει το 24-23. Το πρώτο σετ μπολ χάθηκε με το δικό του χαμένο σερβίς, το δεύτερο επίσης με επίθεση του Γκιουνές, για να ακολουθήσει χαμένο σερβίς του Φιλίποφ (26-26) και στο 27-27 η κακή υποδοχή του Κουμεντάκη έφερε το 27-28. Στην επόμενη φάση ο Τακουρίδης με μπλοκ στον Μίνιτσι έκανε το 28-28. Ο Δρίκος πέρασε στο ματς τον Αρμενάκη για το μπλοκ κι ο έμπειρος διαγώνιος τον δικαίωσε καθώς με στοπ στον Γκοκγκόζ έκανε το 29-28 για να φτάσουμε στο 30-30. Ο Πετρέας με επίθεση έκανε το 31-30 κι ο Καλαματιανός κεντρικός με μπλοκ στον Μίνιτσι έδωσε τέλος στο θρίλερ.

Αυτή η εξέλιξη βοήθησε την εθνική να ξεκινήσει καλύτερα στο δ’ σετ όπου ξέφυγε με 11-8 και 14-10 για να ακολουθήσει ένα μικρό μπλακ άουτ που επέτρεψε τους Τούρκους να μειώσουν σε 14-13. Μετά το τάιμ άουτ του Δρίκου όμως η τάξη αποκαταστάθηκε, η Εθνική ξέφυγε με 19-14 και έφτασε εύκολα στην νίκη.

Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 8 άσσους, 55 επιθέσεις 11 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων, Οι πόντοι της Τουρκίας προήλθαν από 3 άσσους, 43 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-14, 20-25, 32-30, 25-17)
ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Πετρέας 16 (10/13 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ., 1 άσο)/ Τζιουμάκας 20 (17/31 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 9 (6/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (8/16 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ. - 50% άριστες), Φράγκος 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. - 30% άριστες), Γκαράς -λ (65% υπ. - 47% άριστες), Αρμενάκης 1 (1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 10 (9/14 επ., 1 άσο, 58% υπ. - 42% άριστες),
ΤΟΥΡΚΙΑ (Ζανίνι): Πεκσέν, Γκουνγκόρ 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ, 20% υπ. - 00% άριστες), Γκοκγκόζ 16 (14/26 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 16% άριστες), Γκιουνές Φ. 6 (5/7 επ., 1 άσο), Μίνιτσι 7 (6/18 επ., 1 άσο), Κοτς 5 (5/6 επ.)/ Τσανέρ -λ (59% υπ. - 41% άριστες), Ουνβέρ 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. - 09% άριστες), Τόι 2 (2/6 επ.), Γενιπαζάρ 1 (1/1 επ.), Γκιουνές Ο. 7 (5/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ)