Τρίτη 28 Ιουλίου 2015

ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΗΤΤΑ ΟΙ ΑΡΒΑΝΙΤΗ / ΤΣΙΑΡΤΣΙΑΝΗ ΣΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΚΛΑΓΚΕΝΦΟΥΡΤ

Δύο νεκρά διαστήματα στοίχισαν την ήττα με 2-1 σετ (17-21, 21-18. 15-09) των Τσιαρτσιάνη και Αρβανίτη από τις Ολλανδέζες Μέπελινκ / Βαν Ίερσελ στην πρεμιέρα των αγώνων τους στον όμιλο των τελικών του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που φιλοξενούνται στο Κλάγκενφουρτ της Αυστρίας. Η ελληνική ομάδα πήρε με σχετική άνεση το πρώτο σετ και έδειξε να έχει στα χέρια του και το δεύτερο όταν μετέτρεψε το ισόπαλο 11-11 σε 14-11. Εκεί όμως υπήρξε το πρώτο νεκρό διάστημα με την αντίπαλο ομάδα να παίρνει έξι συνεχόμενους πόντους, να προηγείται με 17-14 και τελικά να κλείνει το σετ με 21-18. Η ελληνική ομάδα σε αυτό το σετ είχε πολλά χαμένα σερβίς που έδωσαν εύκολους πόντους στην Ολλανδική ομάδα. Μαρία και Βίκυ έπαθαν μπλακ άουτ και στο τρίτο σετ. Το δίδυμο από την Ολλανδία που πέρσι είχε πάρει το χρυσό στην ίδια διοργάνωση προηγήθηκε με 10-8 και με νέο σερί 4-0 έφθασε άνετα στη νίκη.