Παρασκευή 10 Ιουλίου 2015

ΕΛΛΑΔΑ - ΡΟΥΜΑΝΙΑ 3-0 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Μπλοκ και ... τέλος
Tην πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό Λιγκ πέτυχε σήμερα η Εθνική Ανδρών καθώς επικράτησε με 3-0 σετ της Εθνικής Ρουμανίας στον πρώτο αγώνα.
Στο ΔΑΚ Ευόσμου η Εθνική Ανδρών πήρε τη νίκη με 3-0 με όπλο το μπλοκ χωρίς να αποφύγει ωστόσο τα λάθη και πρωταγωνιστές του Κουμεντάκη - Πετρέα.

Η ομάδα μας στα άκρα με Κουμεντάκη και Φράγκο και διαγώνιο Αρμενάκη (ο Τζιουμάκας μπήκε διαγώνιος στο τρίτο σετ αντί του Αρμενάκη) γνώρισε την αντίσταση της Ρουμανίας που ωστόσο στα κρίσιμα σημεία έκανε λάθη και δεν κατάφερε να πάρει κάποιο σετ.
Η ομάδα μας μπήκε δυνατά με καλό μπλοκ αλλά η Ρουμανία αντέδρασε και ισοφάρισε για να περάσει μπροστά στο 9-6 και να μείνει μπροστά ως το β τεχνικό τάιμ άουτ εδώ το δεύτερο λάθος του διαιτητή που είδες επαφή στον Κουμεντάκη έκανε το 19-18 αλλά μετά το τάιμ άουτ του Δρίκου η Ελάδα πέρασε μπροστά 23-21 με πρωταγωνιστή τον Κουμεντάκη με σερβίς άουτ του Μπαλατσεάνου έκανε το 25-22.
 Στο δεύτερο σετ η ομάδα μας γνώρισε την αντίσταση ως το 606 γιατί στη συνέχεια η καλή μας απόδοση και τα λάθη της Ρουμανίας έκανε το 17-15, ο Κουμεντάκης έκανε το 18-15, 19-15 και το 2016 και η Εθνική μας εύκολα έφτασε στο 25-20 μετά από άουτ επίθεση του Γκοντάριου.
Στο τρίτο σετ η Ρουμανία με όπλο το μπλοκ μπόρεσε να περάσει μπροστά και να κρατήσει τη διαφορά ως το 7-9 αλλά η ροή του σετ γύρισε υπέρ της Ελλάδας που με καλές προσπάθειες αλλά και λάθη της Ρουμανίας που φάνηκε να μην έχει λύσεις με τον προπονητή της να κάνει αλλαγές, ξέφυγε 16-11. Η Ελλάδα συνέχισε μα καλό ρυθμό στο 20-13 ο Μαρούλης μπήκε αντί του Φιλίποφ και ο Τζιουμάκας αντί του Αρμενάκη, αυτό κόστισε στην ομάδα μας λίγους πόντους καθώς δεν προσαρμόστηκαν αμέσως οι αλλαγές μας αλλά ο Κουμεντάκης έκανε το 22-17, ο Φράγκος το 24-19 και με πόντο του ίδιου τελείωσε το σετ 25-21.

ΤΑ ΣΕΤ: 25-22, 25-22, 25-21
Ελλάδα (Δρίκος) Αρμενάκης 12 (9/17 επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 7 (3/7 ε., 4 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (7/18 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ., 65% υπ. - 48% άριστες), Φράγκος 13 (12/17 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. - 20% άριστες), Ταμπουρατζής -λ (75% υπ. - 63% άριστες) / Μαρούλης, Τζιουμάκας 1 (1/3 επ.),
Ρουμανία (Πάσκου) Γκιονέα 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Μπαλατσεάνου 4 (4/8 επ., 28% υπ. - 17% άριστες), Γκεοργκίτα 5 (3/7 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μπάρτα 5 (2/3 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μπορότα 9 (7/15 επ., 2 μπλοκ), Γκοντάριου 7 (6/15 επ., 1 άσο), Μαριές -λ (61% υπ. - 39% άριστες) / Ενέ 6 (6/6 επ.), Μπάλα 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες), Λίκα 3 (3/7 επ.)