Κυριακή 11 Ιανουαρίου 2015

ΕΛΛΑΔΑ - ΑΥΣΤΡΙΑ 3-1 ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Νίκησαν οι Κορασίδες και παίζουν την πρόκριση με το Μαυροβούνιο

Την πρώτη της νίκη, που της επιτρέπει να διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες της για πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πανηγύρισε η Εθνική ομάδα των Κορασίδων στον προκριματικό όμιλο που διεξάγεται στο Μπαρ του Μαυροβούνιου, καθώς επικράτησε με 3-1 της Αυστρίας.

Τα κορίτσια του Κυριάκου Καμπερίδη χρειάστηκε να κάνουν ανατροπή στο πρώτο σετ όταν βρέθηκαν να χάνουν με 16-13, ενώ στο δεύτερο σετ έκαναν τα εύκολα δύσκολα καθώς αν και προηγήθηκαν με 16-12 πήρα και αυτό το σετ στις λεπτομέρειες.

Οι Αυστριακές δεν παράτησαν το παιχνίδι και πήραν το τρίτο σετ ωστόσο στο δ’ σετ η Ελληνική ομάδα περιόρισε την Αυστρία στο 20% στην επίθεση και έφτασε εύκολα στη νίκη.

«Χωρίς να παίξουμε και πάλι καλά, καταφέραμε να κερδίσουμε το παιχνίδι. Ουσιαστικά παίζαμε κόντρα στον εαυτό μας, αλλά το σημαντικό είναι ότι έχουμε την τύχη στα χέρια μας και με μία καθαρή νίκη κόντρα στο Μαυροβούνιο θα πάρουμε την πρόκριση. Υπάρχει πολύ μεγαλύτερος άγχος απ’ ότι θα έπρεπε, ενώ και σήμερα είχαμε μεγάλο πρόβλημα στην υποδοχή που είναι καλό μας στοιχείο και δεν μπορέσαμε και πάλι να έχουμε καλή ανάπτυξη», τόνισε ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Κυριάκος Καμπερίδης.

Αύριο (19.00) η Εθνική αντιμετωπίζει το Μαυροβούνιο στον τελευταίο αγώνα του ομίλου και εφόσον πάρει το τρίποντο θα τσεκάρει το εισιτήριο για την τελική φάση.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 25-23, 18-25, 25-16)

ΕΛΛΑΔΑ (Καμπερίδης): Παπάζογλου 6 (5/18 επ., 1 μπλοκ, 17% υπ. – 08% άριστες), Βλάχου 6 (3/4 επ., 3 άσσοι), Φακοπουλίδου 20 (17/44 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 26% υπ. – 19% άριστες), Πήττα 5 (3/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Διάλλα 12 (7/14 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Καστάνου 8 (5/18 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ξανθοπούλου –λ (43% υπ. – 43% άριστες), Αλεξάκου 4 (3/13 επ., 1 άσσος, 40% υπ. – 33% άριστες), Καραφουλίδου 9 (4/11 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ)

ΑΥΣΤΡΙΑ (Λι): Επουρέ, 10 (8/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χόρβατιτς 4 (1/4 επ., 3 άσσοι), Χόλτζερ 10 (7/20 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 32% υπ. – 12% άριστες), Φρέινσχλάγκ 16 (14/47 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 30% υπ. – 30% άριστες), Κρέπερ 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Σάριτς 8 (3/12 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Χέφερ –λ (29% υπ. – 21% άριστες), Γένερ – Μπράουνσμιντ-λ, Σχάμπερλ, Τόρκερ, Γιάχν, Πλένινγκερ