Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2016

Η 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ο Ολυμπιακός συνέχισε το αήττητο σερί του επικρατώντας με 3-1 σετ επί του ΑΟ Θήρας στη Σαντορίνη. Εύκολη νίκη για τον Παναθηναϊκό, μεγάλη ανατροπή για το Μαρκόπουλο.

Ο Ολυμπιακός διεύρυνε το απόλυτο σερί του στη φετινή Α1 γυναικών, κάνοντας το «14x14» στο πρωτάθλημα και κατακτώντας ένα δύσκολο «τρίποντο» με 3-1 μέσα στην «καυτή» έδρα του Α.Ο Θήρας.
Στα δυο πρώτα σετ της αναμέτρησης, οι «ερυθρόλευκες» ήλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό, πίεσαν από το σερβίς την ομάδα της Σαντορίνης και είχαν καλά στημένο μπλοκ με αποτέλεσμα να γίνει σχετικά εύκολα το 0-2 (16-25, 12-25) σετ.
Στο τρίτο σετ, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε και έγινε ντέρμπι με τον Α.Ο Θήρας να ανεβάζει στροφές και να βελτιώνεται, να πιέζει από το σερβίς και να βρίσκει και λύσεις στην επίθεση από την Μπρίνκμαν. Παρά την ατυχία με τον τραυματισμό της Βίντοβιτς στο 21-20 (στη θέση της πέρασε Τσβέτκοβα), οι γηπεδούχες μείωσαν σε 1-2 με 25-22 και το κλειστό πήρε «φωτιά».
Ακολούθησε μεγάλη μάχη στο τέταρτο σετ, εκεί όπου με σχήμα ανάγκης (διαγώνια την Οικονομίδου και κεντρική την Καραφουλίδου) η ομάδα της Σαντορίνης ήταν μπροστά στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ (8-7, 16-13). Ο Ολυμπιακός «απάντησε» άμεσα και πέρασε μπροστά 19-21 με τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν σε 22-22 και να έχουν σετ μπολ στο 24-23. Η Γιώτα έσπασε το μοναδικό σετ μπολ του ΑΟΘ ενώ το συναρπαστικό φινάλε έκλεισε με επίθεσή της η Τσβετάνοβα (26-28) υπέρ των «ερυθρολεύκων».
ΑΟ Θήρας - Ολυμπιακός 1-3
Τα σετ: 16-25, 12-25, 25-22, 26-28
ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Γεωργιάδου 5 (3/13 επ., 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 20 (17/44 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 32% άριστες), Οικονομίδου 7 (4/16 επ., 3 μπλοκ), Κιγιάκοβα 14 (9/28 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ, 64% υπ. – 29% άριστες), Βεργίου 3 (1/3 επ., 2 άσοι), Βίντοβιτς 3 (3/16 επ.), Μουντάκη -λ (26% υπ. – 16% άριστες) / Καραφουλίδου 6 (1/4 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Τσβέτκοβα 1 (0/2 επ., 1 άσο), Σκορδίλη.
Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 9 (4/13 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 13 (9/32 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 28% άριστες), Μαλασάι 13 (11/24 επ., 2 άσοι, 63% υπ. - 32% άριστες), Λαμπρούση 11 (6/12 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (5/5 επ., 3 μπλοκ), Τσβετάνοβα 16 (14/45 επ., 2 μπλοκ), Κονόμι -λ (50% υπ. - 39% άριστες) / Κωνσταντίνου 1 (1/3 επ.), Τέζα.

Πέρασε από τον Εύοσμο ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εκτός έδρας με 3-0 του Αίαντα Ευόσμου στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής. Οι «πράσινες» έχοντας στο βασικό σχήμα τη νεοαποκτηθείσα Μπριζίτκα Μόλναρ, δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερο πρόβλημα απέναντι στην ομάδα του Ευόσμου που ήταν ανταγωνιστική μόνο στο τρίτο σετ.
Με πίεση από το σερβίς και επιθετική πολυφωνία, ο Παναθηναϊκός πήρε γρήγορα προβάδισμα στα σετ (0-2) ενώ στο τρίτο σετ ο Αίαντας μείωσε τα λάθη τoυ, καταφέρνοντας να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από τις φιλοξενούμενες (8-9, 14-15). Ωστόσο, η εμπειρία των «πρασίνων» δεν άφησε περιθώρια στη γηπεδούχο ομάδα με το σετ να ολοκληρώνεται 19-25.
Αίας Ευόσμου - Παναθηναϊκός 0-3
Τα σετ: 13-25, 13-25, 19-25
Αίας Ευόσμου (Ζωλασταθιάδης) Κυριακίδου 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Χρηστινίδου 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Ναϊντένοβα 7 (5/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 58% υπ. - 37% άριστες), Φαμπιάν 9 (8/26 επ., 1 άσο, 67% υπ. - 67% άριστες), Ανδρονικίδου 7 (6/20 επ., 1 άσο, 17% υπ. - 11% άριστες), Στεφανίδου 1 (1/6 επ.,), Γεωργιάδου -λ (44% υπ. - 44% άριστες) / Τοσουνίδου, Τζιαρλή, Καράτερζη, Ξανθοπούλου
Παναθηναϊκός (Ρούσης) Κωνσταντινίδου 8 (5/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Νομικού 12 (11/21 επ., 1 άσο), Κουτουξίδου 1 (1 μπλοκ), Καββαδία 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Μόλναρ 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ), Τσίμα 12 (11/27 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 38% άριστες), Ρόγκα -λ (58% υπ. – 33% άριστες) / Γκούζου.

Μεγάλη ανατροπή από το Μαρκόπουλο

Όπως και στον πρώτο γύρο, έτσι και στο δεύτερο Μαρκόπουλο και Άρης έλυσαν τις διαφορές τους στο τάι μπρέικ με τον ΑΟΜ να παίρνει την ρεβάνς και να πανηγυρίζει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του (με τον ίδιο τρόπο).
Κι όπως ακριβώς στο ματς της Θεσσαλονίκης, έτσι και σήμερα στα Μεσόγεια ο αγώνας είχε συναρπαστική εξέλιξη και μεγάλες ανατροπές.
Ο Άρης προηγήθηκε 0-1 και 1-2, για να δείξει στα μισά του δ’ σετ ότι είναι κοντά στο τρίποντο καθώς με την Καλανταρίδου στο σερβίς μετέτρεψε το εις βάρος του 9-8 σε 9-16, ενώ έφτασε να προηγείται με 16-21. Σε εκείνο το σημείο όμως το Μαρκόπουλο πήρε την αλλαγή, η Αλεξάκου πήγε στο σερβίς και έφερε τα πάνω κάτω με τη γηπεδούχο ομάδα να τρέχει ένα σερί 9-1 και να παίρνει το σετ στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.
Στο 5ο σετ ο Άρης ξέφυγε με 0-3 και 3-6, το Μαρκόπουλο και πάλι με την Αλεξάκου στο σερβίς προσπέρασε με 10-7 για να έχουμε ισοπαλία στο 12-12 και στο 13-13 η Καετάνο έχασε το σερβίς (14-13), στην επόμενη φάση δεν τελείωσε την επίθεση με την MVP της 13ης αγωνιστικής Κριστλ Εστντέλ να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα της.
Μαρκόπουλο - Άρης 3-2
Τα σετ: 22-25, 25-20, 18-25, 25-22, 15-13
Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια, Σαΐνι, Λιάγκη, Εσντέλ, Βαρουδάκη, Πατέράκη, Κοκίου - λ / Αλεξάκου, Καρακάση, Τσιάκουλα, Σιρίνινα, Νικολογιάννη
Αρης (Σολκίδης): Πεσόα, Τυφλιώρη, Καετάνο, Γκάνο, Καλανταρίδου, Τσομπανίδου, Ιακωβίδου -λ/ Κούση, Γουγούση, Πλουμή