Τετάρτη 20 Ιανουαρίου 2016

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - C.S.M. ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ 3-0 ΓΙΑ ΤΟ CHALLENGE CUP ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Aπόλυτος κυρίαρχος o Ολυμπιακός
Το πρώτο βήμα για πρόκριση στις «8» καλύτερες ομάδες του Challenge Cup, πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-0 σετ (25-23, 25-16, 25-11) της C.S.M. Βουκουρεστίου στο Ρέντη.
 Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στην πρώτη αναμέτρηση της φάσης των «16» και απέκτησε σημαντικό πλεονέκτημα για την εξασφάλιση της παρουσίας του στην προημιτελική φάση του θεσμού.  Με εξαίρεση το πρώτο σετ, όπου οι φιλοξενούμενες προέβαλαν ισχυρές αντιστάσεις, ενδεικτικές της υψηλής δυναμικότητας που διαθέτουν ως ομάδα, ο Θρύλος ήταν απόλυτος κυρίαρχος. Οι «ερυθρόλευκες» έλεγξαν το ματς σε όλη τη διάρκεια του και είχαν τον έλεγχο πιάνοντας υψηλά στάνταρ απόδοσης. Στο πρώτο σετ οι Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο αλλά η ομάδα του Βουκουρεστίου παρέμενε πάντα κοντά στο σκορ, ισοφάρισε στο 19-19 αλλά η Τζίνα Λαμπρούση απάντησε άμεσα δίνοντας ξανά το προβάδισμα σε «ερυθρόλευκα» χέρια. Η συναρπαστική εξέλιξη συνεχίστηκε αλλά ο Θρύλος με άσσο της Γιώτα πήρε το πρώτο σετ 25-23 και απέκτησε το προβάδισμα. Από κει και πέρα η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς πάτησε το πόδι στη «γκάζι» ανέβασε κατακόρυφα τον ρυθμό και οι φιλοξενούμενες δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Κατερίνα Γιώτα που ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους, 7 μπλοκ και 4 άσσους ακολούθησε η Γκαμπριέλα Τσβετάνοβα με 13 πόντους όσους σημείωσε και η Άννα Λαζάρεβιτς που ήταν εντυπωσιακή και στα αμυντικά της καθήκοντα. Σε γενικές γραμμές καμία ερυθρόλευκη δεν υστέρησε, ο Ολυμπιακός πίεσε πολύ στο σερβίς δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην υποδοχή των φιλοξενούμενων. Κάπως έτσι ήρθε η άνετη επικράτηση στο δεύτερο σετ με 25-16, αντίστοιχα εύκολα ήρθε και το 25-11 και ο Θρύλος έφτασε στην νίκη που του ανοίγει διάπλατα την πόρτα για είσοδο στους «8» της Ευρώπης!

Τα σετ: 3-0,  25-23 (28’), 25-16 (27’), 25-11 (24’)