Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2016

Η 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Τέσσερις διακοπές και εκκένωση γηπέδου είχε το μενού στο Άρης - ΠΑΟΚ με τον δικέφαλο του Βορρά να παίρνει τελικά της νίκη με 3-1 σετ. Χωρίς κάποια έκπληξη τα υπόλοιπα ματς.

Το αγωνιστικό κομμάτι του Άρης - ΠΑΟΚ περνά σε δεύτερο κομμάτι αφού για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες οι παίκτες του "δικεφάλου" έκαναν "μπάνιο" από τους φιλάθλους της γηπεδούχου ομάδας στη Μίκρα.
Την πρώτη φορά ήταν οι φίλοι του Ηρακλή, ενώ τώρα ήταν εκείνοι του Άρη. Ο ΠΑΟΚ πήρε εύκολα το πρώτο σετ 25-16, όμως οι κιτρινόμαυροι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο σετ. Εκεί είχαμε την πρώτη διακοπή αμέσως μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με τον Βασίλη Κουρνέτα να κάνει "μπάνιο" την ώρα που πήγε να κάνει το σερβίς. Μετά από συστάσεις το ματς συνεχίστηκε. Αυτό έγινε για λίγους πόντους αφού στο 16-13 ενώ και πάλι ο Άρης ήταν μπροστά στο σκορ κάποιος έφτυσε τον Χιμένες την ώρα που πήγε να κάνει σερβίς.
Ο Δεληκωστίδης ζήτησε την μετακίνηση τον φιλάθλων του Άρη στην κέντρικη εξέδρα, κάτι που τελικά έγινε και ο αγώνες ξεκίνησε με 20 λεπτά καθυστέρηση. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε στη συνέχεια να γυρίσει το σετ και με 25-23 να κάνει το 2-0 σε ένα σετ που κράτησε 61(!!!!) λεπτά.
Με το τέλος του σετ οι φίλοι του Άρη αποφάσισαν να μετακομίσουν προς τα δεξιά εκεί που ήταν ο πάγκος του ΠΑΟΚ κάτι που έφερε νέα διακοπή στην αναμέτρηση με τον διαιτητή του αγώνα να διατάζει την εκκένωση του κλειστού της Μίκρας. Κάτι που τελικά έγινε για να μπορέσει να συνεχιστεί ο αγώνας. Το ματς βρίσκεται ακόμα σε εξέλιξη με τον Άρη να έχει μειώσει σε 2-1 σετ κατακτώντας το τρίτο με 25-21.
Στο τέταρτο σετ ο Άρης μπήκε πιο δυνατά, όμως ο ΠΑΟΚ με τον Τακουρίδη στη θέση του σερβίς ανέτρεψε το 12-9 και με ένα επί μέρους 12-1 το έκανε 13-21 τελειώνοντας ουσιαστικά το σετ με τον δικέφαλο να πανηγυρίζει μία ακόμα νίκη.
Άρης - ΠΑΟΚ 1-3
Τα σετ: 16-25, 23-25, 25-21, 18-25

Περίπατος για τον Ολυμπιακό

Μία εβδομάδα πριν αναμετρηθούν στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» στη Σύρο, ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον Ηρακλή σε αναμέτρηση που έγινε στο Ρέντη για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα».
Με την 12η νίκη στο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός έμεινε στην κορυφή με... αέρα τριών βαθμών μέχρι την δοκιμασία της Κηφισιάς στην έδρα του Παναθηναϊκού την Δευτέρα.
Πρωταγωνιστής της ομάδας του Ρομπέρτο Πιάτσα ήταν ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς που σημείωσε 18 πόντους με 58% αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Ο Ηρακλής κατάφερε να μείνει κοντά μόνο στο 2ο σετ αλλά δε μπόρεσε να απειλήσει με το σερβίς και η επίθεση του δεν ξεπέρασε το 46% (έναντι 57% αποτελεσματικότητα του Ολυμπιακού).
*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή προήλθαν από 2 άσσους, 35 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων.
Ολυμπιακός - Ηρακλής 3-0
Τα σετ: 25-12, 25-23, 25-17 σε 72΄
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 5 (3/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 18 (18/31 επ), Τσουκ 11 (10/20 επ, 1 μπλοκ, 17% υπ - 17% άριστες), Όγκουρτσακ 11 (8/15 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ - 58% άριστες), Σπίνου 7 (5/6 επ, 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ. - 56% υπ - 44% άριστες), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 10 (9/15 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 36% άριστες), Παλέντζας 10 (8/24 επ, 2 μπλοκ), Τσολάκος 1 (1/4 επ), Πέντσεφ 2 (2 μπλοκ), Πίτζα 7 (6/16 επ, 1 άσσος, 37% υπ - 32% άριστες), Γάτσης 8 (7/10 επ, 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ. - 74% υπ - 61% άριστες), Στεφανίδης, Στίγγας 4 (4/6 επ).

Πέρασε και από το Βραχάτι ο Φοίνικας

Ο Φοίνικας Σύρου πέρασε χωρίς απώλειες από το Βραχάτι νικώντας 3-0 τον Παμβοχαϊκό στο τηλεοπτικό ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής.
Η ομάδα του Ντούσκο Νίκολιτς σημείωσε την 11η νίκη της που την φέρνει όλο και πιο βαθιά στην πρώτη 4αδα. Οι συριανοί αύξησαν στους 10 βαθμούς τη διαφορά τους από τον Παμβοχαϊκό που έμεινε στην 5η θέση και μπαίνει με τους καλύτερους οιωνούς στην τελική ευθεία για το φάιναλ΄-4 του Λιγκ Καπ.
Ο Παμβοχαϊκός γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα (δύο για το πρωτάθλημα και μία για το Λιγκ Καπ) και πλέον ελπίζει σε ένα θαύμα για να προλάβει το τρένο της πρώτης 4αδας.
Οι συριανοί είχαν υπεροχή σε σερβίς και επίθεση, ενώ από το 3ο σετ κατάφεραν να ανεβάσουν την ποιότητα της υποδοχής και να πάρουν τη νίκη. Ο Παμβοχαϊκός προσπάθησε να πάρει το 3ο σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα καθώς είχε προβάδισμα με 2-3 πόντους μέχρι τα μισά του σετ αλλά υστέρησε στην άμυνα και στην κόντρα επίθεση και έκανε εύκολα λάθη.
Ο Φοίνικας παρότι στο 2ο και στο 3ο σετ ήταν πίσω με 16-15 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ήταν αποτελεσματικός στα κρίσιμα σημεία και πήρε δίκαια τη νίκη. Κορυφαία εμφάνιση έκανε ο Πάρις αλλά και οι κεντρικοί του Φοίνικα Χαραλαμπίδης, Φέργκουσον, ενώ σταθερή αξία ήταν ο Ντόκιτς. Νίκη επί της περινής του ομάδας και στο γήπεδο που ήταν πέρυσι η έδρα του πανηγύρισε ο Δημήτρης Ζήσης. Ο Παμβοχαϊκός είχε πρώτο σκόρερ τον Κάιο αλλά με ποσοστό πολύ κάτω του 50%, ενώ καλά ποσοστά έγραψε ο Βαν Ντορν.
*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 35 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 3 άσσους, 41 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων
Παμβοχαϊκός - Φοίνικας Σύρου 0-3
Τα σετ: 20-25, 19-25, 21-25 σε 81΄
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης 3 (1/2 επ, 2 άσσοι), Γκρόενβελντ 10 (9/16 επ, 1 μπλοκ, 46% υπ - 21% άριστες), Βαν Ντορν 9 (6/8 επ, 3 μπλοκ), Ροντρίγκο 3 (2/14 επ, 1 μπλοκ, 39% υπ - 22% άριστες), Πελεκούδας 4 (2/8 επ, 2 μπλοκ), Κάιο 15 (14/35 επ) / Εφραιμίδης (λ, 67% υπ - 22% άριστες), Γεωργίου, Ωρολογάς, Βαρδής 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ).
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 8 (6/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 7 (7/8 επ), Πάρις 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κάλντγουελ 7 (7/15 επ, 41% υπ - 27% άριστες), Ντόκιτς 15 (14/28 επ, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 11 (7/19 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 71% υπ - 47% άριστες) / Ζήσης (λ, 54% υπ - 46% άριστες), Ηλίας.

Συνεχίζει ακάθεκτος ο Εθνικός

Με όπλο το σερβίς που του απέφερε 11 άσσους, τον Βραζιλιάνο Γκιουλέν να ανεβάζει ρυθμούς, τον Κώστα Δαλακούρα να είναι βασικός ακραίος στη θέση του Φόγιερ που είχε υψηλό πυρετό και τον Μιγιαήλοβιτς κορυφαίο, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-1 τη Λαμία σε αμφίρροπη αναμέτρηση που έγινε απόψε στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος».
Η Λαμία έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τουλάχιστον έναν πολύτιμο βαθμό καθώς δεν αξιοποίησε το προβάδισμα που είχε καθ΄όλη τη διάρκεια του 4ου σετ. Με τη νίκη αυτή έπιασε τους 20 βαθμούς, κλείδωσε την 7η θέση και ξέφυγε από τις ομάδες που κινδυνεύουν. Αντίθετα, η Λαμία έμεινε στην τελευταία θέση με 7 βαθμούς.
*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 11 άσσους, 56 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 6 άσσους, 34 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων
Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Λαμία 3-1
Τα σετ: 25-21, 25-11, 23-25, 25-23 σε 102΄
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κ. 6 (6/11 επ, 62% υπ - 48% άριστες), Τουράνιανιν 11 (9/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 24 (19/37 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 84% υπ - 53% άριστες), Κασαμπαλής 5 (2/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κιόσσης 10 (5/9 επ, 5 μπλοκ), Γκουλιέν 20 (15/32 επ, 15/32 επ, 5 άσσοι) / Δαρίδης (λ, 67% υπ - 48% άριστες), Βλαχόπουλος 1 (άσσος).
Γ.Σ. ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Χένσι 11 (9/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ - 50% άριστες), Αγγελόπουλος 2 (2 άσσοι), Αραούγιο 4 (4/8 επ, 47% υπ - 24% άριστες), Παπαθωμόπουλος 10 (5/10 επ, 5 μπλοκ), Χάκγουορθ 12 (9/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μαδούρας 6 (4/7 επ, 2 μπλοκ) / Τσιράκης (λ, 31% υπ - 17% άριστες), Καραγάτσος, Καρβούνης, Καπίρης 5 (3/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ - 44% άριστες).

Σπουδαία νίκη για την Παναχαϊκή

Την 4η νίκη της στο πρωτάθλημα και την πρώτη μετά από τέσσερις ήττες σημείωσε η Παναχαϊκή. Η ομάδα του Γιώργου Λυκούδη νίκησε με 3-1 σετ την Ορεστιάδα και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα καθώς ανέβηκε στους 11 βαθμούς μπροστά από τον Ηρακλή και μόλις 3 βαθμούς πίσω από τους ακρίτες. Η Ορεστιάδα γνώρισε την πέμπτη συνεχόμενη ήττα και έμεινε καθηλωμένη στους 14 βαθμούς.
Στην Αγυά έγινε μεγάλο ντέρμπι με την Παναχαϊκή να έχει υπεροχή στο σερβίς και στο μπλοκ και κορυφαίους του Βάλτερ, Τόρρες και Ρουμελιώτη.
Η Ορεστιάδα μπήκε δυνατά στον αγώνα με καλή υποδοχή και σωστές επιλογές στην επίθεση και πήρε προβάδισμα από το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7, 16-14). Μάλιστα έφτασε και στο +3 (21-18), αλλά η Παναχαϊκή με τα σέρβις του Βραζιλιάνου Βάλτερ διέλυσε την υποδοχή των ακριτών και με σερί 6-0 έφερε τα πάνω κάτω. Έτσι η Παναχαϊκή πέρασε μπροστά 24-21 και τελείωσε το σετ με τον Ρουμελιώτη
Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο 2ο σετ. Η Παναχαϊκή με τους Τόρες,  Βλαχοστάθη να σταματούν στο μπλοκ τις επιθέσεις των φιλοξενουμένων και το Νίκο Ρουμελιώτη να έχει υψηλά ποσοστά στην επίθεση, προηγήθηκε με 8-5 και 16-14. Η Ορεστιάδα μείωσε 18-17 όμως οι κοκκινόμαυροι άντεξαν στην πίεση και με υπεροχή στην επίθεση από τους Βάλτερ, Ρουμελιώτη διατήρησαν τη διαφορά και έκανε το 2-0 σετ.
Η απάντηση της Ορεστιάδας ήρθε στο 3ο σετ όπου ξεκίνησε με 9-5. Η Παναχαϊκή ισοφάρισε 11-11. Έγινε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 15-15 αλλά η Ορεστιάδα στη συνέχεια 15-15. Σε εκείνο το σημείο η Ορεστιάδα με τα σερβίς του Αλαν Καρντόσο έκανε ένα σερί 7-0 και ξέφυγε 22-15  μειώνοντας σε 2-1 σετ.
Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ. Η Παναχαϊκή μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ οικοδόμησε διαφορά στο σκορ χάρις το μπλοκ - άμυνα αλλά και το πάθος των παικτών της που ήθελαν πολύ τη νίκη. Με μίνι σερί 3-0 η Παναχαϊκή ανέβασε τη διαφορά στο 15-10. Η Ορεστιάδα μείωσε σε 18-16 αλλά από εκεί και πέρα ο Λιβαθηνός έπαιξε με τον Τόρρες που έδωσε λύσεις στην επίθεση. Η χαριστική βολή ήρθε από τους Βάλτερ, Ρουμελιώτη που ολοκλήρωσαν τη νίκη της Παναχαϊκής.
*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 6 άσσους, 41 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και της Ορεστιάδας προήλθαν από 4 άσσους, 41 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων
Παναχαϊκή - Ορεστιάδα 3-1
Τα σετ: 25-23, 25-20, 18-25, 25-18 σε 100΄
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Βάλτερ 13 (9/25 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ - 9% άριστες), Λιβαθηνός 1 (1/1 επ), Τόρρες 9 (4/7 επ, 5 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 19 (14/30 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 10 (8/14 επ, 2 μπλοκ, 59% υπ - 11% άριστες), Βλαχοστάθης 7 (4/5 επ, 3 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 72% υπ - 24% άριστες), Ντονάς 1 (1/1 επ), Μαυραγάνης, Βασιλάκος
ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Χήρας 6 (3/6 επ, 3 μπλοκ), Αμπουίλα 6 (3/5 επ, 3 μπλοκ), Μίλιτς 8 (1/5 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 8 (8/23 επ, 65% υπ - 11% άριστες), Ριζόπουλος 6 (6/13 επ, 100% υπ - 27% άριστες), Καρντόσο 26 (20/39 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Κωνσταντινίδης (λ, 63% υπ - 4% άριστες).