Παρασκευή 22 Ιανουαρίου 2016

ΑΓ. ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 2-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α΄ ΕΣΠΕΔΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Εκτός έδρας νίκη ''με τη ψυχή στο στόμα'' σημείωσε το γυναικείο μας τμήμα επί του ΜΕΛΑΣ ΑΓ. ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ με 2-3 (18-25, 25-18, 15-25, 25-22, 08-15) σε 2 ώρες και 3΄.
Η ομάδα μας στο συγκεκριμένο αγώνα είχε απόδοση με πολλές και μεγάλες διακυμάνσεις και μοιραία οδηγηθήκαμε στο 5ο σετ με ένα χαμένο βαθμό στο ενεργητικό μας, που επέτρεψε στο Φοίνικα να μας πιάσει στην κορυφή της βαθμολογίας και στον 5ο Έσπερο, να μειώσει τη διαφορά μας στους 5 βαθμούς.
Στον αγώνα ξεκινήσαμε, έχοντας καλή απόδοση, αλλά ο Αγ. Ελευθέριος παρυσίασε μια ιδιαίτερα συμπαγή και μαχητική ομάδα και δε μας επέτρεπε να αποσπαστούμε στους πόντους. Όλα αυτά, όμως μέχρι το 15-15, όπου δίνοντας περισσότερη προσοχή στο παιχνίδι και περιορίζοντας τα λάθη μας, με σερί 3-10, προηγηθήκαμε με 0-1.
Στο 2ο σετ, η Δραπετσώνα μπήκε πολύ καλά και προηγήθηκε με 2-9, δείχνοντας ότι ήταν θέμα λίγου χρόνου η κατάκτηση και του 2ου σετ. Ένα μπαράζ λαθών όμως, επέτρεψε στον Αγ. Ελευθέριο, να μειώσει το σκορ, να ισοφαρίσει σε 13-13 και με τη ψυχολογία στα ύψη πια, καθώς η ομάδα μας, έδειχνε αδύναμη ώστε να αντιδράσει, ισοφάρισε τα σετς.
Στο 3ο σετ, οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, μέχρι το 12-13, όπου η ομάδα μας με καλύτερη προσέγγιση του παιχνιδιού και σερί 3-12, προηγήθηκε με 1-2.
Στο 4ο σετ, η Δραπετσώνα έδειχνε χωρίς καλή ψυχολογία και επέτρεψε στον Αγ. Ελευθέριο να προηγηθεί με 16-9. Στο σημείο εκείνο πιέσαμε πάρα πολύ και με σερί 0-9, πήραμε την πρωτοπορία με 16-17. Και ενώ όλα έδειχναν ότι θα φεύγαμε με το πολυτιμότατο τρίποντο, η απόδοση μας έκανε και πάλι μεγάλη βουτιά με τον Αγ. Ελευθέριο να ισοφαρίζει σε 2-2.
Στο 5ο σετ, μπήκαμε αποφασιστικά, μη θέλοντας να χαθεί και 2ος βαθμός και γρήγορα προηγηθήκαμε με 4-6, 5-8, 8-13, για να κατακτήσουμε το 2ποντο.
Άριστη η διαιτησία του κ. Βλάχου και της κας. Καλιγέρη.
Ο πρωταθλητισμός θέλει υπομονή, τσαμπουκά, επαγρύπνιση και σωστή προσέγγιση ΟΛΩΝ των αγώνων. Την υποτίμηση του αντίπαλου, την πληρώνεις.
ΜΕΛΑΣ ΑΓ. ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ: (Αμαξόπουλος) Παπαδάκη, Δανιά, Κυριακοπούλου, Φούτζιτζη, Καραδήμα, Μαριάτου, Γιαλίζη (λ), Μέτου, Κουρτάκη, Ανδρουλάκη.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζηδημητρίου) Βαγγή, Χατζηπέτρου, Καραγιαννίδου, Μπουρέλι, Τζώρτζη, Δούκα, Κρεμμύδα (λ), Ιωάννου.