Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2016

ΚΗΦΙΣΙΑ - ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ 3-0 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Adtech Ad
Η Κηφισιά επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Παμβοχαϊκού, πήρε τη ρεβάνς για την ήττα της στον πρώτο γύρο και παρέμεινε στην κορυφή της Volleyleague.

Ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς νίκησε με 3-0 τον Παμβοχαϊκό στο ντέρμπι κορυφής της 13ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοιχημα» και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος με πλεονέκτημα έναντι του ισόβαθμου Ολυμπιακού.
Η Κηφισιά σημείωσε την ενδέκατη νίκη της στο πρωτάθλημα, διατήρησε το αήττητο της και πήρε άτυπη ρεβάνς για την ήττα με 3-2 στο Βραχάτι στον Α΄γύρο.
Ο Παμβοχαϊκός παρότι είχε ικανοποιητικά ποσοστά στην επίθεση, υστέρησε στην υποδοχή και δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν και στα τρία σετ. Μετά από αυτή την ήττα έμεινε πάλι 3 βαθμούς πίσω από τον ΠΑΟΚ που βρίσκεται και πάλι μόνος του στην 4η θέση.
Ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε καλά με προβάδισμα 8-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά μετά απο διαδοχικά μπλοκ από Μπίσετ, Παπαγγελόπουλο, Γιοβάνοβιτς η Κηφισιά ισοφάρισε 8-8 και βγήκε και μπροστά 14-11. Η Κηφισιά με νέο μπλοκ Παπαγγελόπουλου ξέφυγε 16-12. Με άσο του  Ροντρίγκο και άουτ επίθεση Γιοβάνοβιτς ο Παμβοχαϊκός πλησίασε 20-18 αλλά η Κηφισιά με πολύ καλές άμυνες και τον Ρουμελιωτάκη, Γιοβάνοβιτς να κερδίζουν καθοριστικές κόντρα επιθέσεις έφταασαν στο 25-20 και στο 1-0 σετ.
Η Κηφισιά με τακτική σερβίς πάνω στον Γκρόνεβελντ χάλασε την υποδοχή του Παμβοχαϊκού και ξεκίνησε με προβάδισμα 5-1 και 6-2. Εκεί ο Παμβοχαϊκός έκανε σερί 4-0 που προήλθε και από πιαστό του Μπίσετ αλλά και κόκκινη στον Αρσενιάδη για διαμαρτυρία. Ο πρώτος διαιτητής ήταν αυστηρός με τον Μπίσετ και επέτρεψε πολλές πιαστές που έγιναν σε άλλα σημεία του αγώνα κυρίως από τους γηπεδούχους. Τα σερβίς του Πελεκούδα και οι επιθέσεις του Ροντρίγκο ήταν η μεγαλύτερη απειλή για την Κηφισιά κι έτσι ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε με 12-9 και 19-17. Δύο επιθέσεις από Παπαγγελόπουλο, Ρουμελιωτάκη έγινε το 19-19. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 23-23. Μετά από τη μεγαλύτερη σε διαρκεια φάση του αγώνα ο Χριστοφιδέλης έβαλε όλη του την τέχνη και εκτός ισοροπίας κέρδισε μπλοκ άουτ με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύονται πως η μπάλα μετά το μπλοκ του Παμβοχαϊκού βρήκε στον έμπειρο ακραίο της Κηφισιάς. Ο Κουτσούλας έδωσε τον πόντο στην Κηφισιά (24-23) και ο Χριστόπουλος δέχτηκε κίτρινη κάρτα. Ο Κάιο ισοφάρισε 24-24, ο εκρηκτικός Ρουμελιωτάκης έκανε το 25-24 και ο Κάιο ισοφάρισε δεύτερη φορά 25-25. Ο Γκρόνεβελντ έχασε το σερβίς και ο Ρουμελιωτάκης μετά από εκπληκτική άμυνα του Χριστοφιδέλη έκανεω το 27-25 και το 2-0 σετ.
Το 3ο σετ ήταν κακό ποιοτικά καθώς οι δύο ομάδες έχασαν πολλά σερβίς αλλά η Κηφισιά περιόρισε τα λάθη της και είχε την ουσία. Από το 5-5 οικοδόμησε διαφορά 2-3 πόντων στο σκορ και ο Παμβοχαϊκός δεν είχε λύσεις σε σερβις και επίθεση και μετά το 16-13 η διαφορα άνοιξε μέχρι το τελικό +8 (25-17).
*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 1 άσσο, 42 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 28 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων
Κηφισιά - Παμβοχαϊκός 3-0
Τα σετ: 25-20, 27-25, 25-17
ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χριστοφιδέλης 8 (6/10 επ, 2 μπλοκ, 71% υπ - 43% άριστες), Μπίσετ 14 (6/8 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 10 (7/7 επ, 3 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 10 (9/13 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ - 46% άριστες), Γιοβάνοβιτς 15 (14/26 επ, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 13% υπ - 13% άριστες), Κόντος.
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης, Γκρόενβελντ 3 (3/11 επ, 32% υπ - 18% άριστες), Βαν Ντόρν 4 (4/9 επ), Ροντρίγκο 12 (9/21 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 36% υπ - 14% άριστες), Πελεκούδας 8 (5/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κάιο 8 (7/19 επ, 1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 13% υπ - 0% άριστες), Γεωργίου.