Δευτέρα 11 Ιανουαρίου 2016

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΑΛΙΜΟΣ 0-3 ΣΤΙΣ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α΄

Μαρίνα ΜΑΡΚΑΚΗ
Με εντός έδρας ήττα από τον ΑΠΣ ΑΛΙΜΟΥ με 0-3 (21-25, 26-28, 24-26) έκλεισε τις υποχρεώσεις του για τον α΄ γύρο και για τις θέσεις 1-6 το α΄ τμήμα των κορασίδων μας.
Η ομάδα μας, έπαιξε καλό βόλει, αλλά δε διέθετε στο συγκεκριμένο αγώνα το ειδικό βάρος που απαιτείται για νίκη σε ένα δύσκολο αγώνα και με αντίπαλο που θεωρείται καλύτερος.
Αυτό φαίνεται από την εξέλιξη των σετς, όπου ειδικά στα δύο πρώτα, ενώ είχαμε σημαντικές διαφορές στο σκορ, δε μπορούσαμε λόγω - έλλειψης ψυχραιμίας - να διατηρήσουμε την πρωτοπορία, με αποτέλεσμα να βρισκόμαστε στο τέλος, χαμένοι.
Στο 1ο σετ, προηγήθηκαμε με 9-3, 11-9 με τον Άλιμο να προσπερνά με 20-21 και να προηγείται με 0-1.
Στο 2ο σετ και πάλι προηγήθηκαμε με 11-8, 17-14 και 24-21, αλλά και πάλι το σύνδρομο της μη υπομονής μας κατέβαλε, με αποτέλεσμα το 0-2.
Στο 3ο σετ, ο Άλιμος ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 2-5, 9-12, για να πάρει η Δραπετσώνα το προβάδισμα με 13-12, με τον Άλιμο να αντιδρά και να ξαναπροηγείται με 21-18, τη Δραπετσώνα να ισοφαρίζει σε 21-21, μέχρι που ο πιο ψύχραιμος Άλιμος, να παίρνει κι αυτό το σετ στον πόντο, για το τελικό 0-3, το οποίο είναι πλασματικό, γιατί μας δόθηκε η ευκαιρία για μια πολύ καλή νίκη, αλλά την πετάξαμε στα ''σκουπίδια''.
'Αριστη η διαιτησία των κ.κ. Βελώνη και Χατσικιάν.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζηδημητρίου) Θωμαίδου, Αμοιρίδου, Ιωάννου, Μαρκάκη, Αγγέλη, Στοίτσεβα, Χάνου Στ. (λ), Κουμρόγλου (λ).
ΑΛΙΜΟΣ: (Παπαθανασίου) Αρβανίτη, Λακασά, Καραμπάγια, Πατά, Σαρακατσάνη, Παπαχατζή, Μούργη (λ), Χαλκιά (λ), Μεληγαλιώτη, Κασκούτη, Κατσουλιέρη.