Παρασκευή 8 Ιανουαρίου 2016

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ 3-1 ΓΙΑ ΤΗΝ Α΄ ΕΣΠΕΔΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Δήμητρα ΚΡΕΜΜΥΔΑ
Με μια πολύ καλή νίκη στη χαραυγή του 2016 συνέχισε στο πρωτάθλημα το γυναικείο μας τμήμα επί του ΦΟΙΝΙΚΑ με 3-1 (25-14, 25-27, 25-22, 25-15).
Η ομάδα μας έπαιξε πάρα πολύ καλό βόλει και πλέον απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής στο βαθμολογικό πίνακα, από την οποία δε σκοπεύουμε να κατέβουμε.
Τα κορίτσια μας, έδειξαν ότι η όλη δουλειά που γίνεται γι αυτές - και ειδικά τις ημέρες των γιορτών, όταν και πήραν ελάχιστα ρεπό και με τις διπλές προπονήσεις - δεν πάει χαμένη.
Στο 1ο σετ, η ομάδα μας μπήκε με πολύ φόρα και όρεξη, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης από το Φοίνικα και εύκολα προηγήθηκε με 1-0.
Στο 2ο σετ, η Δραπετσώνα συνέχισε την καλή της απόδοση, αλλά και ο Φοίνικας έδειξε να συνέρχεται. Σε όλη τη διάρκεια του σετ, διατηρούσαμε μια διαφορά 3-4 πόντων μέχρι το 21-17 και το 24-21, έχοντας 3 σετ μπολ στη διάθεση μας, για το 2-0. Όμως με τρία συνεχόμενα λάθη μας, δώσαμε στο Φοίνικα το δικαίωμα για να ισοφαρίσει σε 24-24, για να ξαναπάμε σε σετ μπολ με 25-24, αλλά ο Φοίνικας με σερί 0-3, ισοφάρισε σε 1-1.
Στο 3ο σετ, με τη ψυχολογία υπέρ του ο Φοίνικας, ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 0-4 και 1-6. Η Δραπετσώνα όμως συνήλθε, ανέβασε την απόδοση της και σε σύντομο χρονικά διάστημα προηγήθηκε με 9-8, για να μη ξαναχάσει το προβάδισμα, για να γίνει το 2-1.
Το 4ο σετ, αποτέλεσε μια συνοπτική διαδικασία, καθώς ο Φοίνικας φαινόταν να μη διαθέτει τα ψυχικά αποθέματα για την ανατροπή και η νίκη της Δραπετσώνας ολοκληρώθηκε με εύκολο τρόπο.
Πάντως, διεξήχθη ένας πολύς όμορφος αγώνας, από δύο πολύ καλές ομάδες που διαφήμισαν το βόλει της ένωσης μας σε ζωντανή μετάδοση.
Ο Φοίνικας, παρουσίασε μια πολύ καλή σφιχτοδεμένη ομάδα, που σε πάρα πολλές περιπτώσεις δεινοπαθούσαμε να γράψουμε πόντο, καθώς παρουσίασαν μια έντονη μαχόμενη ομάδα.
Πολύ καλή η διαιτησία του κ. Αντωνόπουλου και της κας. Κατερλή.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζηδημητρίου) Βαγγή, Χατζηπέτρου, Καραγιαννίδου, Μπουρέλι, Τζώρτζη, Δούκα, Κρεμμύδα (λ), Ιωάννου.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ: (Μπαμπούνης) Βυθούλκα, Φώτη, Λαμπροπούλου, Μπαλή, Βλασοπούλου, Κόρδα, Βελιανίτη (λ), Καρατζάνου, Καλπαδάκη.