Τρίτη 12 Ιανουαρίου 2016

ΕΣΠΕΡΟΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 0-3 ΓΙΑ ΤΗ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΤΡΩΝ

Αλέξης ΜΕΣΣΑΛΑΣ
Με ακόμα μία νίκη προχώρησε το αντρικό μας τμήμα στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής.
Η νίκη ήρθε στον εκτός έδρας αγώνα με τον ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ με 0-3 (22-25, 23-25, 20-25).
Όπως φαίνεται και από την εξέλιξη των σετς, η νίκη ήρθε δύσκολα, γιατί η ομάδα μας δεν παρουσιάστηκε σε καλή κατάσταση και δεν έπαιξε καλό βόλει, απέναντι βέβαια σε έναν Έσπερο, ο οποίος με νέο προπονητή, ήθελε να κάνει την έκπληξη και να μείνει κοντά στην προνομιούχο τετράδα.
Στο 1ο σετ, ο Έσπερος προηγήθηκε με 16-11 εκμεταλευόμενος την παθητική μας στάση. Στο σημείο εκείνο όμως η Δραπετσώνα με σερί 0-7, πήρε το προβάδισμα για να μην το χάσει για το 0-1.
Στο 2ο σετ, διατηρούσαμε μια διαφορά 2-3 πόντων, σε όλη τη διάρκεια του.
Στο 3ο σετ και ενώ το σκορ ήταν 5-3, η διαιτητής κα. Μεταξά έδειξε υπερβολικά και αδικαιολόγητα κόκκινη και κίτρινη - κόκκινη κάρτα στον αθλητή μας Ηλία Κλώνο, με αποτέλεσμα την αποβολή του. Το γεγονός επέδρασε καταλυτικά και θετικά στην ομάδα μας, για το άδικο της απόφασης και αφυπνιστήκαμε κάπως για να πάρουμε το προβάδισμα γρήγορα και να μην το χάσουμε μέχρι το τέλος, αν και ο Έσπερος πίεσε αρκετά, για το τελικό 0-3.
Μια παροιμία για εμάς: ''Όποιος παίζει με τη φωτιά, στο τέλος θα καεί''.
Με λάθη η διαιτησία της κας. Μεταξά. Άριστη της κας. Δαλέκου.
ΕΣΠΕΡΟΣ: (Ξενάκης) Βανδαράκης, Κοτοματάς, Ιωάννου, Μαρκόπουλος Η., Παναγιωτίδης, Ζαμπέτας, Μανάτος (λ), Μαρκόπουλος Α., Δρακόπουλος.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζημιχάλης) Μαρμαρινός, Κλώνος, Παυλίδης, Μπουλγάρου, Κογκαλίδης, Μπαλτάσης, Αντωνιάδης (λ), Μεσσάλας, Λαγογιάννης, Γιωτάκης, Ανδρεόπουλος.