Κυριακή 10 Ιανουαρίου 2016

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ - ΑΕΚ 1-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Η ΑΕΚ πέρασε αλώβητη από την Ηλιούπολη  Η ΑΕΚ επικράτησε εκτός έδρας του μαχητικού ΓΣ Ηλιούπολης με 3-1 στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών. Στους 18 πόντους σταμάτησε η Κωνσταντινίδου, εξαιρετικές οι Λαμπρινίδου και Ιβάνοβα.
 Η Ηλιούπολη μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και πήρε διαφορά (6-0, 8-1) εκμεταλλευόμενη το νωθρό ξεκίνημα της ΑΕΚ. Με την Κοσμά σε τακτικό σερβίς οι φιλοξενούμενες ροκάνισαν τη διαφορά, ισοφάρισαν 9-9 ενώ πέρασαν πρώτη φορά μπροστά με 11-12. Η «μάχη» ήταν πόντο πόντο μέχρι το 19-19, εκεί όπου με δυο διαδοχικές επιθέσεις της Ιβάνοβα κι έναν άσο της Λαμπρινίδου το σκορ έγινε 19-22 με την ΑΕΚ να κατακτά δύσκολα το πρώτο σετ με 23-25 (0-1 σετ).

Με ψυχολογία η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο (13-18, 15-19) σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου σετ και με επιθετικές λύσεις με την Ηλιούπολη να «κυνηγάει» το σκορ και να μαζεύει τη διαφορά στους τελευταίους πόντους (22-23). Πιο ψύχραιμη η ΑΕΚ στο φινάλε του σετ με Κωνσταντινίδου στο μπλοκ και Λαμπρονίδου σε πρώτο χρόνο τέλειωσαν το σετ (23-25) για 0-2 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα της Ηλιούπολης μπήκε –όπως και στο πρώτο- εντυπωσιακά με τακτικό σερβίς από τη Μαρκοπούλου και καλό μπλοκ για το 14-2 (!) με τον Μανώλη Ρουμελιώτη να προχωρά σε αλλαγές προκειμένου να βρει λύσεις στο «μπλακ άουτ» της ομάδας του. Οι γηπεδούχες με διαφορά ασφαλείας μείωσαν σε 1-2 κατακτώντας το σετ με 25-17.

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο και στο τέταρτο σετ (2-6, 10-14, 13-19) με την Ηλιούπολη να μην το βάζει κάτω και να εκμεταλλεύεται τα των φιλοξενουμένων στην επίθεση αλλά να μην καταφέρνει να κάνει την ανατροπή. Το τελικό 1-3 σετ με 21-25 έδωσε το πρώτο «τρίποντο» της νέας χρονιάς στην ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη που με 19βαθμούς βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τα σετ: 1-3 (23-35, 23-25, 25-17, 21-25)

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς 3 (3/8 επ.), Μαρκοπούλου 7 (3/13 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γιοβάνη 9 (8/28 επ., 1 μπλοκ), Βέλλιου 3 (3/18 επ., 25% υπ. - 20% άριστες), Μαλουσάρη 15 (8/11 επ., 7 μπλοκ), Βούκοβιτς 13 (9/30 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 27% υπ. - 27% άριστες), Αργυροπούλου -λ (60% υπ. - 33% άριστες) / Μπανίκα 2 (1/8 επ., 1 μπλοκ, 14% υπ. - 00% άριστες), Ευθυμιοπούλου
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Τσοχατζή 5 (3/6 επ., 2 άσοι), Κωνταντινίδου 18 (16/59 επ., 2 μπλοκ), Ιβάνοβα 17 (14/31 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 54% υπ. - 38% άριστες), Λαμπρινίδου 13 (10/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κοσμά 10 (5/20 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 30% άριστες), Τοντάι 4 (3/8 επ., 1 άσο), Κακουράτου -λ (51% υπ. - 43% άριστες) / Μπελιά -λ, Σπανού 2 (2/3 επ.), Κουνάδη 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Κατσαντώνη 2 (1/1 επ., 1 άσο), Πατέλη.

1. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (36-02) 36
2. ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΟ (33-10) 30
3. ΑΟ ΘΗΡΑΣ (31-12) 28
4. ΑΟΝ ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (29-18) 25