Δευτέρα 25 Ιανουαρίου 2016

ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Στα παιχνίδια που ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ των γυναικών η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3-1 επί του Πορφύρα, ενώ η Ηλιούπολη με 3-0 κόντρα στον Φιλαθλητικό.

Πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 3-1 επιβλήθηκε η ΑΕΚ επί του Πορφύρα στο τελευταίο παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ των γυναικών. Οι γηπεδούχες για μία ακόμα φορά έδειξαν ένα μαχητικό πρόσωπο και πάλεψαν όσο μπόρεσαν την αναμέτρηση.
Οι παίκτριες της ΑΕΚ προηγήθηκαν με 11-7 στο πρώτο σετ, αλλά οι γηπεδούχες κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα στο 12-12. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχες δεν μπόρεσαν να μείνουν κοντά στο σκορ και οι κιτρινόμαυρες έκαναν το 1-0 (25-18).
Περίεργη εξέλιξη είχε και το δεύτερο σετ. Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6, όμως οι κιτρινόμαυρες με ένα επί μέρους σκορ 10-2 προηγήθηκαν με 16-10 στο δεύτερο. Αυτό το προβάδισμα το διατήρησαν μέχρι και το 22-17 για να έρθει ένα σερί 5-0 από τον Πορφύρα για να βάλει φωτιά στο σετ. Τελικά η ΑΕΚ πήρε το σετ με 25-23.
Μονομαχία πόντο πόντο είχαμε στο τρίτο σετ και τελικά ο Πορφύρα κατάφερε να μειώσει παίρνοντας το σετ με 26-24. Στο τέταρτο σετ οι παίκτριες της ΑΕΚ μπήκαν πιο αποφασισμένα και κατάφεραν να φτάσουν στην κατάκτηση του σετ που τους έδωσε και τη νίκη.
Πορφύρας - ΑΕΚ 1-3
Τα σετ: 18-25,23-25,26-24,17-25.
Πορφύρα: Χαλβατζή, Ράπτη, Μπούρμπη, Χρήστου, Καράκου, Θεοχάρη λ. Σκηθιώτη / Γκούρα, Θαλασσινού, Σιδεράτου, Παλιμέρη
AEK: Τσοχατζή, Κωνσταντινίδου, Ιβάνοβα, Τοντάι, Λαμπρινίδου, Κοσμά, λ. Κακουράτου / Κουνάδη, Κατσαντώνη

Τελειώνει με την παραμονή

Ένα άνετο απόγευμα στο κλειστό της Ηλιούπολης, καθώς η ομώνυμη τοπική ομάδα επικράτησε εύκολα με 3-0 του Φιλαθλητικού Λαρισαϊκού για τη 14η αναμέτρηση του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών.
Στα δυο πρώτα σετ, η Ηλιούπολη πήρε μεγάλες διαφορές στα σετ, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο απέναντι στην ομάδα του Φιλαθλητικού Λαριασαϊκού που δεν ήταν συγκεντρωμένη και δεν είχε τις λύσεις για να κοντράρει. Στο πρώτο σετ το 15-6 έγινε 25-7 για το 1-0 ενώ στο δεύτερο το 19-12 έγινε 25-12 για το 2-0.
Στο τρίτο σετ, οι φιλοξενούμενες μπήκαν καλύτερα στο σετ και είχαν προβάδισμα 6-8 αλλά και πάλι η Ηλιούπολη εκμεταλλευόμενη και τα λάθη του Φιλαθλητικού πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ (11-10, 14-12, 20-15) για να τελειώσει το σετ με 25-16.

Ηλιούπολη - Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 3-0
Τα σετ: 25-7, 25-12, 25-16
Γ.Σ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Μαλουσάρη, Καπέλου, Γιοβάνη, Βούκοβιτς, Αργυροπούλου λ., Βέλλιου, Ευθυμιοπούλου
Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός (Πράππας): Τζούριτς, Μπαζιάνα, Τουσιούδη, Χατζηελευθερίου, Υφαντή, Μαυροπάνου, Αναγνωστοπούλου λ., Κουμπούρα Ε, Κουμπούρα Σ, Μητσογιάννη