Πέμπτη 14 Ιανουαρίου 2016

ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ - ΠΑΟΚ 3-1 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

ÐÁÏÊ - ÐÁÌÂÏ×ÁÉÊÏÓ

Ανάλυσέ το…

Τη νίκη της αγωνιστικής πανηγύρισε στο Βραχάτι ο Παμβοχαϊκός και με το 3-1 επί του ΠΑΟΚ κατέκτησε ένα πολύτιμο τρίποντο και έπιασε 4αδα στον βαθμολογικό πίνακα, αφήνοντας εκτός με ισοβαθμία τον Δικέφαλο του Βορρά.
Την δική του αψίδα Θριάμβου έστισε στο Βραχάτι ο Παμβοχαϊκός. Οι “κυανοκίτρινοι” κράταγαν το καλύτερο για το τέλος και στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής...
Ο εντυπωσιακός Παμβοχαϊκός του Γιώργου Χριστόπουλου επικράτησε 3-1 του ΠΑΟΚ και ανέβηκε στην 4άδα για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, έχοντας κορυφαίο τον Ροντρίγκεζ και τον Γκρόνβελντ που είχαν 22 και 16 πόντους αντίστοιχα.
Από την άλλη πλευρά ο ΠΑΟΚ με χαμηλά ποσοστά στην υποδοχή του αλλά και με τους Χιμένεζ, Σεπέδα να είναι επηρεασμένοι ακόμη από το ταξίδι της επιστροφής τους δεν μπόρεσε να πάρει βαθμολογικό όφελος από την αναμέτρηση.
Μια ήττα που δεν “καίει” τον Δικέφαλο του Βορρά, αλλά σίγουρα τον κρατά “στάσιμο” και πλέον νιώθει και την πίεση τόσο του Παμβοχαϊκού, όσο και του Παναθηναϊκού.
Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 6-8 στο πρώτο σετ και είχε το προβάδισμα μέχρι το 8-9, ωστόσο η συνέχεια ήταν διαφορετική αφού οι γηπεδούχοι με καλές επιθέσεις και τους Ροντρίγκο και Γκρόενβελντ έκανε το 16-11 και το το 18-13... Με την ψυχολογία και την έδρα υπέρ τους οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αντέξουν στην αντεπίθεση του ΠΑΟΚ που μείωσε σε 22-21 και στο τέλος με το 25-23 έκαναν το 1-0.
Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ με τους Πέτρογλου και Τακουρίδη-Χιμένεζ προηγήθηκε με 7-11 και λίγο αργότερα με τον Σεπέδα με 8-13. Ο Παμβοχαϊκός μάζεψε την διαφορά στο 12-13 όμως ο Δικέφαλος του Βορρά έκανε το 12-16 και το το 15-20 με τον Γκεοργκίεφ για να ισοφαρίσει σε 1-1 με το 25-20.
Το επόμενο σετ ήταν για... γερά νεύρα καθώς Παμβοχαϊκός και ΠΑΟΚ πήγαιναν πόντο-πόντο από την αρχή. Ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα με 12-13, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 15-14, για να πάνε στο 16-16. Εκεί ο Παμβοχαϊκός έκανε το 20-16 που τους έδωσε και την διαφορά για να φθάσουν στο 25-20 και το 2-1.
Στο τέταρτο και τελευταίο όπως εξελίχθηκε σετ της αναμέτρησης ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά με το 8-3 και το 11-5 με τους γηπεδούχων να φθάνουν στο 16-8. Οι γηπεδούχοι κράτησαν την διαφορά κάνοντας το 17-10 και το 20-13.
Ο ΠΑΟΚ σε μια τελευταία προσπάθειά του να ξαναμπεί στον αγώνα και να πάρει κάτι μείωσε στο 22-19, όμως ο Παμβοχαϊκός δείχνοντας χαρακτήρα κράτησε την διαφορά και στο τέλος με το 25-20 πανηγύρισε το 3-1 και τη νίκη.

Με τη γλώσσα των αριθμών

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης 1 (1/3 επ), Γκρόνβελντ 16 (15/20 επ, 1 μπλοκ, 60% υπ - 33% άριστες), Βαν Ντορν 10 (6/9 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ροντρίγκο 22 (17/31, 3 άσσοι, 2 μπλοκ 58% υπ -42% άριστες), Πελεκούδας 10 (9/12 επ, 1 μπλοκ), Κάιο 10 (9/23 επ, 1 άσσος) / Εφραιμίδης (λ, 61% υπ -50% άριστες), Γεωργίου, Παπαδόπουλος, Παναγιωτάρας.
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 11 (8/15 επ, 3 μπλοκ, 43% υπ - 19% άριστες), Κουρνέτας, Σεπέδα 15 (13/30 επ, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 9 (6/11 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 8 (6/6 επ, 2 μπλοκ), Πέτρογλου 14 (10/16 επ, 4 άσσοι, 77% υπ -62% άριστες) / Γκαράς (λ, 50% υπ -33% άριστες), Ντίνας, Τερζής, Εφραιμίδης, Καρασαββίδης.