Δευτέρα 25 Ιανουαρίου 2016

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 3-2 ΣΤΙΣ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α΄

Έλενα ΑΓΓΕΛΗ
Εκτός έδρας ήττα από το ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ με 3-2 (19-25, 23-25, 25-19, 28-26, 15-11) σε 2 ώρες και 13΄, για το α΄ τμήμα των κορασίδων μας.
Η ομάδα μας που έπαιξε πολύ καλό βόλει, έφτασε κυριολεκτικά μιαν ανάσα πριν τη νίκη, αφού προηγήθηκε με 0-2 στα σετς και 21-24 στο 4ο, αλλά...
Με την ήττα αυτή, περιορίστηκαν κάπως οι ελπίδες μας για την κατάκτηση της 4ης θέσης, αλλά έχουμε μπροστά μας ακόμα 4 αγώνες, στους οποίους θα διεκδικήσουμε αυτό που μας αναλογεί και το σίγουρο είναι, ότι τα κορίτσια μας, όπως εμφανίστηκαν στην Ηλιούπολη, έτσι και στους επόμενους αγώνες θα παρουσιάσουν το καλό τους πρόσωπο και στο τέλος θα ανταμειμθούν.
Στον αγώνα στην Ηλιούπολη, ξεκινήσαμε πάρα πολύ καλά και προηγηθήκαμε 0-6, κρατώντας σταθερά τη διαφορά αυτή, μέχρι το 0-1.
Στο 2ο σετ, το καλό ξεκίνημα, άλλαξε στρατόπεδο, με την Ηλιούπολη να προηγείται με 5-0, με τη Δραπετσώνα όμως να ισορροπεί το παιχνίδι, να ισοφαρίζει 7-7, να προηγείται 7-12 και να κρατά την πρωτοπορία μέχρι το τέλος για το 0-2.
Στο 3ο σετ, μπήκαμε αποφασιστικά ώστε να φύγουμε με καθαρή νίκη και προηγηθήκαμε με 6-8, 8-11. Η Ηλιούπολη όμως με σερί 5-0, πήρε την πρωτοπορία και δεν την έχασε μέχρι να μειώσει το σκορ σε 1-2.
Στο 4ο σετ, η Ηλιούπολη ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 9-4. Ήταν όμως η σειρά της Δραπετσώνας για το δικό της σερί και με 1-7, πήρε την πρωτοπορία, φτάνοντας στο 21-24 με στην κατοχή μας 3 ματς μπολ. Όμως η μη συγκέντρωση στον αγώνα και λάθη ανυπομονησίας, επέτρεψαν στην Ηλιούπολη να ισοφαρίσει και στην παράταση του σετ, να ισοφαρίσει σε 2-2 τα σετς, οδηγώντας τον αγώνα στο 5ο σετ, στο οποίο η Ηλιούπολη, έχοντας καλύτερη ψυχολογία ξεκίνησε με 4-0 και 5-1, με τη Δραπετσώνα να συνέρχεται να ισοφαρίζει σε 11-11, όμως και πάλι δε διαθέταμε τα ανάλογα ψυχικά αποθέματα και η Ηλιούπολη με σερί 4-0, πήρε τη νίκη, πραγματοποιώντας την ολική ανατροπή.
Το καλό από τον αγώνα είναι ότι με τα δύο σετς που κατακτήσαμε, έχουμε πλεονέκτημα έναντι της Ηλιούπολης σε περίπτωση ισοβαθμίας.
Τώρα πια, η προσοχή μας στρέφεται στον αυριανό αγώνα με το Περιστέρι, όπου με νίκη φτάνουμε στην 4η θέση της βαθμολογίας, στην οποία θα κάνουμε τα πάντα ώστε να μείνουμε εκεί μέχρι τη λήξη.
Πολύ καλή η διαιτησία των κ.κ. Παπαδογιάννη και Τσινού.
ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ: (Καραγιάννης) Σπυριδάκη, Κρεμμυδιώτη, Γεωργίου, Καραγιαννίδου, Τζατζιμάκη, Χατζηγρηγορίου, Κανέλλου (λ), Βαρθαλή, Παπαθανασίου, Κουτσούκου.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζηδημητρίου) Αμοιρίδου, Ιωάννου, Μαρκάκη, Αγγέλη, Στοίτσεβα, Θωμαίδου, Χάνου Στ. (λ), Κουμρόγλου (λ), Φώτου.