Κυριακή 21 Ιουνίου 2015

ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΙΟ Ο ΒΛΑΣΗΣ ΜΑΡΑΣ ΣΤΟ ΜΟΝΟΖΥΓΟ ΣΤΟΥΣ 1ους ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ

Ο Βλάσης Μάρας κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μπακού, καθώς πήρε τη δεύτερη θέση στον τελικό του μονόζυγου. Δείτε videos με την προσπάθειά του και την απομονή.
 Η ελληνική ενόργανη γυμναστική πανηγύρισε για δεύτερη φορά μέσα σε λίγη ώρα στην "National Gymnastics Arena" του Μπακού, καθώς μετά το χρυσό μετάλλιο του Λευτέρη Πετρούνια στους κρίκους, ήρθε το αργυρό μετάλλιο του Βλάση Μάρα στο μονόζυγο.
 Ο Έλληνας γυμναστής συγκέντρωσε 15.366 βαθμούς, δηλαδή 0.400 λιγότερους σε σχέση με τον προκριματικό, γεγονός που του στοίχισε το χρυσό, το οποίο κατέληξε στον Γερμανό Φάμπιαν Χάμπουχεν με 15.533 βαθμούς. Η διαφορά ήταν ελάχιστη μεταξύ των δύο αθλητών, με τον Χάμπουχεν να κάνει πιο σταθερή προσγείωση, σε αντίθεση με τον Μάρα, που έκανε ένα βηματάκι παραπάνω. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Ρώσος Ιγκνάτιεβ με 15.166 βαθμούς.