Κυριακή 21 Ιουνίου 2015

Σλοβακία-Ελλάδα 2-3 για το world league αντρών

Η Εθνική βόλεϊ ξόδεψε δύο σετ στον αγώνα με την Σλοβακία, αλλά με τον συνήθη τρόπο της ανέτρεψε το σκορ και κέρδισε με 3-2 σετ στο γεμάτο παλμό "Παλέ ντε Σπορ". "Καθαρή" νίκη με την Κίνα την Κυριακή (21/6, 21.00) και οι παίκτες του Δρίκου προκρίνονται στο Final -4-.

Της έγινε συνήθεια, αλλά σημασία έχει ότι κερδίζει. Με το... αγαπημένο της 3-2 (14-25,17-25, 25-16, 25-19, 15-10) η Εθνική βόλεϊ που υποστηρίζεται από την Stoiximan.gr κέρδισε την Σλοβακία στο δεύτερο παιχνίδι των αγώνων του World League στην Θεσσαλονίκη και πλέον θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1 στο παιχνίδι με την Κίνα την Κυριακή (21/6, 21.00) για να πάρει την πρόκριση για το Final -4- της διοργάνωσης.

Ανταποκρίθηκε ο κόσμος
Η παρουσία των Ελλήνων φιλάθλων στο "Παλέ ντε Σπορ" το Σάββατο (20/6) ήταν πιο έντονη σε σχέση με... την ολονυκτία της προηγούμενης μέρας των αγώνων. Περίπου 2.000 κόσμου δεν σταμάτησαν να στηρίζουν τους παίκτες του Σωτήρη Δρίκου.

Ωστόσο, το ξεκίνημα του αγώνα δεν ήταν καλό για τους παίκτες του Δρίκου.
Ο Τζούριτς έκανε αρκετές λάθος επιλογές, προφανώς λόγω του μεγάλου διαστήματος που έμεινε εκτός δράσης, ενώ και οι υπόλοιποι παίκτες έδειχναν... έξω από τα νερά τους. Πολλές χαμένες υποδοχές, κακές άμυνες και ασυνεννοησία από τη μία ενώ από την άλλη οι -τυπικά γηπεδούχοι- Σλοβάκοι ήταν καλύτεροι σε όλα τα επίπεδα και από νωρίς έδειξαν πιο έτοιμοι για την κατάκτηση του πρώτου σετ (14-8, 17-11). Το 1-0 για την Σλοβακία έγινε με το εμφατικό 25-14 και με τον Σωτήρη Δρίκο να αναγκάζεται να αλλάξει αρκετούς παίκτες από το πρώτο κιόλας σετ.

Η αντίδραση της Ελλάδας ήταν στο δεύτερο σετ ήταν άμεση αλλά δεν είχε διάρκεια. Το προβάδισμα των τριών-τεσσάρων πόντων που πήρε ο ομάδα του Δρίκου εξανεμίστηκε γρήγορα. Το δύσκολο σερβίς του Όργκουτσακ δεν έβρισκε απάντηση από τους υποδοχείς της Εθνικής μας κι έτσι οι Σλοβάκοι έκαναν το 14-15, 21-16! Όλα αυτά έφεραν το 2-0 σετ και πλέον η Εθνική μας έψαχνε την μεγάλη ανατροπή για να πάρει τουλάχιστον τους δύο πόντους της νίκης.

Ξύπνησε...
Στο τρίτο σετ η Ελλάδα αποφάσισε να παίξει βόλεϊ και να αφήσει πίσω της τα λάθη των δύο προηγούμενων. Με καταπληκτικά σερβίς και άσους από Πρωτοψάλτη και Φράγκο, αλλά και με βελτιωμένη παρουσία πάνω στο φιλέ με τον Τζιουμάκα, η Εθνική "έχτισε" μία διαφορά από τα μέσα του σετ, την οποία διατήρησε ως το τέλος και μείωσε... με συνοπτικές διαδικασίες σε 2-1 (16-25) βάζοντας τις βάσεις για την δύσκολη ανατροπή του σκορ.
Στο ίδιο μήκος κύματος και το τέταρτο και πιο κρίσιμο σετ. Η Ελλάδα ξεκίνησε με πολύ καλά σερβίς και με τους Πρωτοψάλτη και Φράγκο να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοσή τους, βοηθώντας τον Δημήτρη Τζούριτς, ο οποίος έσφιξε τα δόντια του για να αντέξει, αφού  το πρόβλημά που έχει στη μέση του σε κάποιες στιγμές του αγώνα τον δυσκόλευε αρκετά.
Ο Φιλίποφ από την γραμμή του σέρβις έκανε άνω-κάτω την υποδοχή των Σλοβάκων και έστειλε την διαφορά στο +5 (7-12) για την Εθνική μας. Εν τω μεταξύ ο Φλάβιο Γκουλινέλι έχασε. λόγω ενοχλήσεων στον ώμο, τον διαγώνιό και καλύτερο παίκτη του, Μίλαν Μπενζ, κάτι που βοήθησε ακόμη περισσότερο την Ελλάδα να φτάσει τελικά στην κατάκτηση και του τέταρτου σετ (19-25).

Εκεί δεν την φοβάται κανείς!
Τα tie-breaks τείνουν να γίνουν σπεσιαλιτέ της Εθνικής μας ομάδας. Η συνταγή παρέμεινε η ίδια. Καλό σερβίς, δυνατά στο μπλοκ και στα δύσκολα... Τζούριτς! Ο διαγώνιος της Ελλάδας ήταν εκπληκτικός κι έδειξε με την απόδοσή του ότι έλειψε από τα ματς του Μεξικό. Όλα αυτά έφεραν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγούμενο με 8-4 στην αλλαγή τερέν δίνοντάς του τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Νίκη, η οποία τελικά ήρθε με το τελικό 10-15 να σφραγίζει το δίποντο και συγχρόνως μία ακόμη μεγάλη ανατροπή για την Ελλάδα.

Τα σετ: 25-14, 25-17, 16-25, 19-25, 10-15
Ελλάδα(Δρίκος): Τζούριτς 30(27/46, 2 μπ, 1 ασ), Φράγκος 14(10/19, 3 ασ, 1 μπ), Τζιουμάκας 9(6/9, 2 ασ, 1 μπ),  Πετρέας 7(5/9, 1 ασ, 1 μπ), Φιλίποφ 2, Κουμεντάκης 1(1/7), Ταμπουρατζής(λ), Πρωτοψάλτης 6(5/10, 1 ασ), Αρμενάκης, Στεφάνου (λ)
Σλοβακία(Γκουλινέλι): Κόχουτ 13, Σόκπ 10, Όγκουρτσεακ 10, Μπενζ 9(7/21), Σέρβεν 7, Μάσνι 2, Κουμπς(λ), Πάτακ 5, Χόρνικ 3, Σκλαντάνι 1,Πάτους

Εύκολα η Κίνα
Στο άλλο ματς του ομίλου η Κίνα "ζευγάρωσε" τις νίκες της κόντρα στο Μεξικό, το οποίο κέρδισε με 3-1 σετ (25-11,25-23,18-25, 25-15). Οι Κινέζοι δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα κόντρα στους Λατίνους, οι οποίοι αποδείχθηκαν για ακόμη ένα ματς κατώτεροι των προσδοκιών.