Τρίτη 16 Ιουνίου 2015

ΟΙ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ / ΤΡΙΓΚΩΝΗΣ 2οι ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΥΡΟΣ / ΤΑΓΑΡΟΠΟΥΛΟΣ 3οι ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΣΤΑ ΤΟΡΝΕΙΝΤΟ

Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τορνέιντο στην Τσεχία ολοκληρώθηκε σήμερα με το βάθρο να γεμίζει… Ελλάδα. Οι αδερφοί Γκέμπλερ από τη Γερμανία κατέκτησαν το χρυσό, όμως τα άλλα δύο μετάλλια κατέληξαν στα ελληνικά πληρώματα.
Ο Ντάνι Πασχαλίδης και ο Κώστας Τριγκώνης παρέδωσαν το στέμμα του πρωταθλητή Ευρώπης στα τορνέιντο στους Γερμανούς Ρόλαντ Γκέμπλερ και Ναχίντ Γκέμπλερ, που κατετάγησαν πρώτοι. Το ελληνικό πλήρωμα κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη λίμνη Λίπνο της Τσεχίας, ενώ το χάλκινο πήγε επίσης σε ελληνικά χέρια, καθώς τρίτοι από την αρχή ως το τέλος ήταν οι Νίκος Μαύρος και Αλέξανδρος Ταγαρόπουλος. Στη σημερινή τελευταία ημέρα έγιναν δύο από τις τρεις ιστιοδρομίες. Αρχικά υπήρχε άνεμος 10-15 μίλια, ωστόσο στη συνέχεια εξασθένησε και δεν έγινε η τρίτη προγραμματισμένη κούρσα.